III Maraton Wigry 2015

Partnerzy medyczni TreningBiegacza.pl

Nie nudziłeś się kiedyś na asfaltowym maratonie? Ciągle ta sama nawierzchnia, podobne widoki… Nie marzyłeś o czymś porządnym do zjedzenia na trasie? Wciąż tylko banany, herbatniki i izotnik…

Maraton może być ciekawszy i smaczniejszy! Wyobraź sobie zawody w jednym z najczystszych regionów Polski, usianym jeziorami, lasami, pagórkami i bagnami. Biegniesz wokół jeziora mijając (albo i nie!) kilkanaście kuszących okazji do kąpieli. Po drodze zajadasz soczewiaki, sękacze, babkę ziemniaczaną, by w końcu przepełniony doznaniami estetycznymi i kulinarnymi wpaść na metę na plaży. Po wszystkim kąpiesz się w Jeziorze Wigry, które właśnie obiegłeś! To właśnie Maraton Wigry i towarzyszący bieg Pogoń za Bobrem!

iii-maraton-wigry-2015i-01-04

Jeśli pojedziesz nad Wigry pobić życiówkę… to pewnie Ci się nie uda. Mało asfaltu (zaledwie 10% trasy), za to dużo wąskich ścieżek, leśnych dróg, a nawet około kilometra kładek rozciągniętych nad bagnami wokół Jeziora. Do tego sporo podbiegów i zbiegów, a wszystko w malowniczej scenerii Wigierskiego Parku Narodowego, która każe raczej podziwiać widoki niż pędzić.

iii-maraton-wigry-2015i-01-02

Poza przyrodą, kuszą też smaki Suwalszczyzny. Na bufetach i mecie spróbować można wszystkiego, co w regionie najlepsze. Tu soczewiaki, babka ziemniaczana i sękacze, tam kartacze i mrowiska. Do wszystkiego kwas chlebowy i litewska woda mineralna Vytautas. A zamiast tradycyjnego pasta party –  Ziemniak Party, a jakże – ze regionalnymi daniami z ziemniaków. Od pierwszej edycji nie zapomina się też o weganach i wegetarianach, dla których dostosowano część lokalnych przysmaków.

iii-maraton-wigry-2015i-01-03

Start nad Wigrami warto połączyć z przynajmniej weekendowym wyjazdem dla całej rodziny lub przyjaciół. Organizatorzy przygotowują Strefę Dziecka Maratonu Wigry, gdzie można zostawić pociechy na czas biegu pod okiem profesjonalnych animatorek. Dzieci rywalizują ze sobą w zawodach sportowych, malują biegaczy, bawią się z psem animatorem oraz oglądają atrakcje Wigierskiego Parku z przewodnikiem  w  Muzeum Wigier. Po starcie w Maratonie można skorzystać z szerokiej oferty atrakcji – od zwiedzania Wigierskiego Parku rowerem (także z przewodnikiem), przez liczne trasy spływów kajakowych, po wycieczkę do Wilna. Organizatorzy wraz z portalem www.zprzewodnikiem.pl udzielają dodatkowych informacji na temat pobytu na Suwalszczyźnie.

iii-maraton-wigry-2015i-01-01

A zatem, gotowi na weekend nad Wigrami?