fbpx
kilithon 01

Spełniony sen o Kilimandżaro

Piotr Hercog zwyciężył w pierwszej edycji Kilimanjaro Extreme Marathon! Marzenie o najwyżej położonym maratonie na świecie zostało spełnione!

Piotr Hercog zwyciężył w pierwszej edycji Kilimanjaro Extreme Marathon! Marzenie o najwyżej położonym maratonie na świecie zostało spełnione!

Kilimanjaro Extreme Marathon – w skrócie w skrócie Kilithon –  był marzeniem wielu biegaczy, które w grudniu 2017 stało się faktem. Jego organizatorem jest doświadczony biegacz i żeglarz Michał Gawron mający w swoim sportowym CV między innymi 9. miejsce w Ultramaratonie na Mont Evereście oraz udział w Mistrzostwach Europy IronMan we Frankfurcie. Do swoich osiągnięć może dopisać zorganizowanie najwyżej położonego maratonu na świecie na wysokości 5895m n.p.m Sam dotarł na jego metę na 9. pozycji.

Udział w Kilimanjaro Extreme Marathon wymagał o wiele więcej wysiłku niż samo przebiegnięcie 42 kilometrów w trudnym terenie. Przed startem uczestnicy wyruszyli na wyczerpujący 5-dniowy trekking prowadzący na najwyższy szczyt Afryki. Obozy na dużych wysokościach miały służyć jak najlepszej aklimatyzacji. Aby wejść na Kilimandżaro, nie trzeba posiadać wybitnych umiejętności wspinaczkowych, jednak na przeszkodzie często staje bardzo mała ilość tlenu w powietrzu.

Biegacze musieli zmierzyć się również z innymi niedogodnościami, takimi jak temperatury dochodzące do -25 stopni w nocy. Ostatni nocleg przed startem zaplanowany został w Crater Camp na wysokości 5750m n.p.m. – trudno więc o pełną regenerację przed startem. Rywalizacja rozpoczynała się na szczycie na wysokości 5895m n.p.m., a trasa biegła w dół, co w tym wypadku nie oznaczało taryfy ulgowej dla biegaczy. Zawodnikom przez cały czas towarzyszyła Polska Misja Medyczna.

kilithon-02

W pilotażowej edycji wzięło udział 11 śmiałków. Na podium oprócz Hercoga znaleźli się sami Polacy. Pierwsza trójka przedstawiała się następująco:

  1. Piotr Hercog – 4:28:40
  2. Maciej Pawlicki – 7:24:00
  3. Anna Gregorczyk – 8:36:00
Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
flying granny 01

„Flying Granny” – najszybsza babcia świata ustanawia kolejny rekord

Następne
jak sie nie zgubic cos dla milosnikow biegania po zmroku test akumulatorow do czolowek fenix 04

Jak się nie zgubić? Coś dla miłośników biegania po zmroku - test akumulatorów do czołówek Fenix

Powiązane artykuły

reebok harmony road 01
Czytaj dalej

Reebok Harmony Road

Czyżby Reebok włączył się do walki o serca biegaczy? W tym roku brytyjska firma, a właściwie model jej obuwia Harmony Road został uznany przez Runner’s World za najlepszy debiut wiosny 2017 wśród butów przystosowanych do biegów długodystansowych.
po co biegac w butach
Czytaj dalej

Po co biegać w butach?

Po co biegać boso? Dobre pytanie, ale można by je odwrócić i zapytać: po co biegać w butach? Buty stricte biegowe są wynalazkiem stosunkowo nowym.

TreningBiegacza.pl PREMIUM

Zapisz się do największej w Polsce zaangażowanej społeczności biegaczy, bądź na bieżąco i osiągaj swoje cele szybciej niż inni!

TreningBiegacza.pl PREMIUM
Więcej o TreningBiegacza.pl PREMIUM