fbpx
News & Technologie

Biegający profesor na Arktyce!

Lodowce, fiordy i ostre polarne powietrze – taki jest Midnight Sun Marathon, który odbywa się na początku lata w norweskim Tromso. Wśród miłośników zimowych klimatów jest również 68-letni Jan Chmura z Wrocławia, który zajął tam drugie miejsce w swojej kategorii wiekowej i jest pierwszym profesorem w Polsce, który zdobył Koronę Maratonów Ziemi!
biegajacy profesor 01

Lodowce, fiordy i ostre polarne powietrze – taki jest Midnight Sun Marathon, który odbywa się na początku lata w norweskim Tromso. Wśród miłośników zimowych klimatów jest również 68-letni Jan Chmura z Wrocławia, który zajął tam drugie miejsce w swojej kategorii wiekowej i jest pierwszym profesorem w Polsce, który zdobył Koronę Maratonów Ziemi!

Midnight Sun Tromso Marathon odbył się 16 czerwca 2017 roku w czasie białej nocy, kiedy słońce świeci przez 24 godziny, a temperatura kształtuje się w granicach 4-10 stopni Celsjusza. Perspektywa pokonania królewskiego dystansu w promieniach arktycznego słońca przyciągnęła 1000 biegaczy z całego świata. Na liście startowej najliczniej reprezentowana była Norwegia i inne kraje skandynawskie, jednak nie zabrakło biegaczy z cieplejszych krajów, takich jak: Włochy, Argentyna, Hiszpania czy Grecja. Afrykanie także nie odmówili sobie udziału w tych wyjątkowych zawodach – pierwszy na mecie zameldował się Etiopczyk Frew Zenebe Brkineh (2:26:30), a tuż za nim Erytreiczyk Okubamichael Fissehatsion (2:28:30). Na najniższym stopniu podium stanął reprezentant Stanów Zjednoczonych  Christopher Zablocki (2:30:13). Rywalizacja kobiet również zakończyła się międzynarodowym podium – zwyciężyła Nina Kreisherr z Niemiec (3:00:32), druga była Norweżka Mona Grindberg (3:11:28), a czołową trójkę zamknęła Hiszpanka Ana Gomez (3:13:44).

biegajacy-profesor-02

Wśród reprezentantów Polski doskonale spisał się prof. Jan Chmura z Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Ceniony fizjolog ukończył arktyczny maraton w czasie 3:53:41 i zajął drugie miejsce w swojej kategorii wiekowej! Dwie minuty przed nim na metę dotarł Brytyjczyk Peter Taylor (3:51:24), a podium grupy wiekowej M65-69 zamknął Francuz Guy Dragon (3:58:26). Nie jest to pierwszy taki sukces profesora z Wrocławia. W marcu 2016 roku przebiegł maraton na Antarktydzie i, podobnie jak w Tromso, zakończył rywalizację na drugim miejscu kategorii M65-68. Na pierwszy rzut oka widać jego zamiłowanie do ekstremalnych warunków. Która kraina bardziej daje biegaczowi w kość – Antarktyda czy Arktyka? Zdaniem profesora Chmury maraton na Antarktydzie jest zdecydowanie bardziej wymagający. Wystarczy porównać kilka czynników: podróż na Antarktydę trwała 120 godzin (na Arktykę 16 godzin), temperatura odczuwalna na Antarktydzie dochodziła do -20 stopni Celsjusza (na Arktyce to tylko -9 stopni), a prędkość wiatru na Południu osiągała 100-120 km/h (w Tromso było to ledwo odczuwalne 5-10 km/h). Warto jednak zaznaczyć, że zarówno na Antarktydzie, jak i na Arktyce, występuje najsurowszy na kuli ziemskiej klimat polarny.

biegajacy-profesor-04

Jak profesor Jan Chmura wspomina swój bieg? W krótkiej relacji zamieszczonej na stronie internetowej AWF we Wrocławiu tak wspomina swój udział w Midnight Sun Tromso Marathon:

Trasa biegu z jednej strony trudna, z wieloma podbiegami a z drugiej bajeczna, wiodła wśród ośnieżonych szczytów gór, lodowców, zatok, fiordów. Ostre, czyste polarne powietrze, powodowało, że przez większość dystansu biegło się dobrze, pomimo narastającego zmęczenia. Po pokonaniu poważanego kryzysu na 30 km  i heroicznej walce na ostatnich kilometrach trasy, zdobyłem ostatecznie, podobnie jak na Antarktydzie, drugie miejsce w swojej kategorii wiekowej z czasem 3:53:41. Po bardzo wyczerpującym biegu maratońskim mój organizm niebywale szybko zregenerował się. Już na drugi dzień czułem się wyjątkowo dobrze. Jest to ewidentny przykład wpływu czystości powietrza na dynamikę regeneracji organizmu.

biegajacy-profesor-02

Prof. Jan Chmura – profesor nauk o kulturze fizycznej, specjalizujący się w fizjologii. Specjalista z zakresu metodologii i fizjologii wysiłku fizycznego i teorii sportu, autor ponad 200 prac naukowych i popularnonaukowych w tej dziedzinie. W maratonach zaczął startować w 2012 r., kiedy miał 62 lata i przestał pełnić funkcję dziekana uczelni. Od tamtej pory pobiegł na wszystkich kontynentach, stając się tym samym zdobywcą Korony Maratonów Ziemi i pierwszym profesorem w Polsce, któremu udało się tego dokonać! Wśród siedmiu wymaganych startów aż pięciokrotnie stawał na podium swojej kategorii wiekowej. Maraton na Arktyce był projektem naukowym, w ramach którego prowadził na sobie badania kardiologiczne, metaboliczne i gospodarki wodno-elektrolitowej.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Zmiana wyników z MŚ w biegu 24-godzinnym
Następny wpis
Trwają zapisy do ANWIL PÓŁMARATON WŁOCŁAWEK
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu