fbpx
News & Technologie

Zmiana wyników z MŚ w biegu 24-godzinnym

Niemal miesiąc temu pisaliśmy o znakomitych wynikach i worku medali reprezentantów Polski w mistrzostwach świata w biegu 24-godzinnym. Parę dni temu International Association of Ultrarunners wystosowało pismo, w którym podano ostateczne wyniki 12. MŚ rozgrywanych w Belfaście.
polacy zaszaleli w belfascie mistrzyni bereznowska

Niemal miesiąc temu pisaliśmy o znakomitych wynikach i worku medali reprezentantów Polski w mistrzostwach świata w biegu 24-godzinnym (przejdź do artykułu). Parę dni temu International Association of Ultrarunners wystosowało pismo, w którym podano ostateczne wyniki 12. MŚ rozgrywanych w Belfaście.

Na początku wiadomości organizacja przeprosiła przede wszystkim za błędne pomiary wyników, zweryfikowano również czasy wielu biegaczy, w tym naszych reprezentantów. Dodatkowo opisano problemy, z jakimi zmagali się organizatorzy wyścigu, m.in. utrata sygnału Wi-Fi, czy też ekranu na głównym komputerze.

Po weryfikacji wyników okazało się, że Sebastian Białobrzeski, który zaraz po zawodach został sklasyfikowany na najniższym stopniu podium, zamienił się miejscami ze Szwedem Johanem Steenem i został srebrnym medalistą MŚ. Jego wynik został skorygowany o ponad 1500 metrów, z 265,535 km na 267,187 km – co jest nowym rekordem Polski (wcześniejszy wynik też był RP – przyp.)! Pozostałym naszym reprezentantom też wyszła na dobre weryfikacja wyników, bowiem Roman Elwart i Przemysław Basa mogą pochwalić się jeszcze lepszymi rekordami życiowymi, odpowiednio: 249,961 km (wcześniej 249,785 km) i 249,785 (wcześniej 248,309 km). Andrzej Radzikowski względem pierwszych wyników poprawił się o jedną pozycję i zakończył zmagania na 72. miejscu (212,804 km po weryfikacji), natomiast Paweł Szynal awansował o 2 miejsca na 83. (204,544 km).

Dzięki zmianom jeszcze lepiej wygląda wynik Mistrzyni Świata w biegu 24-godzinnym – Patrycji Bereznowskiej! Nasza reprezentantka ostatecznie przebiegła 259,991 km (!!!), tym samym rekord świata pań jest jeszcze bardziej wyśrubowany. Wyniki pozostałych Polek nie uległy zmianie, inaczej do ich miejsc. Finalnie Polki zostały sklasyfikowane na następujących pozycjach: 1. Patrycja Bereznowska, 2. Aleksandra Niwińska, 14. Monika Biegasiewicz (spadek z 13. miejsca), 16. Agata Matejczuk, 20. Aneta Rajda i 62. Milena Grabska-Grzegorczyk.

Poprawione o ponad 1500 metrów wyniki Bereznowskiej i Białobrzeskiego oznaczają również zmianę sumy kilometrów w klasyfikacjach drużynowych. Pod uwagę bierze się wyniki trzech najlepszych zawodników lub zawodniczek z danego kraju. Tym samym nasza reprezentacja pań została DRUŻYNOWYMI MISTRZYNIAMI ŚWIATA w biegu 24-godzinnym ustanawiającym przy tym rekord świata – 741,886 km! Polki wyprzedziły Amerykanki o 1030 metrów. Warto przypomnieć, że po pierwszych wynikach to rywalki były lepsze o 622 metry. Nasza męska reprezentacja pomimo weryfikacji pozostała na 2. stopniu podium.

Po całym zamieszaniu z wynikami możemy chyba stwierdzić, że dzięki wymienionym powyżej z imienia i nazwiska biegaczom, Polska jest potęgą w biegach 24-godzinnych. Weryfikacja wyników pozostawiła mały niesmak, bowiem gdyby nie problemy z pomiarem wyników, to nasi reprezentanci mogliby w Belfaście dwukrotnie odsłuchać Mazurka Dąbrowskiego. Najpierw, jak na najwyższy stopień podium wskakiwała Bereznowska, a za drugim razem, gdyby uczyniła to nasza kobieca reprezentacja.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Mierzęcin Trail – oderwij się od asfaltu!
Następny wpis
Biegający profesor na Arktyce!
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu