fbpx
Zapowiedzi imprez

Znamy trasę 41. PZU Maratonu Warszawskiego!

Znamy trasę 41. PZU Maratonu Warszawskiego! Tradycyjnie w ostatni dzień września biegacze zmierzą się z dystansem 42 kilometrów i 195 metrów. W ramach imprezy odbędzie się także Bieg na Piątkę oraz Bridgestone Sztafeta Maratońska, podczas której biegacze będą mogli spróbować swoich sił w trzyosobowych zespołach.
cropped znamy trase 41 pzu maratonu warszawskiego 01 1

Znamy trasę 41. PZU Maratonu Warszawskiego! Tradycyjnie w ostatni dzień września biegacze zmierzą się z dystansem 42 kilometrów i 195 metrów. W ramach imprezy odbędzie się także Bieg na Piątkę oraz Bridgestone Sztafeta Maratońska, podczas której biegacze będą mogli spróbować swoich sił w trzyosobowych zespołach.

znamy trase 41 pzu maratonu warszawskiego 06 1

Trasa PZU Maratonu Warszawskiego nie zmieni się znacząco względem zeszłorocznej edycji, dzięki czemu biegacze pobiegną ulicami w samym sercu Warszawy z całą gamą atrakcyjnych lokalizacji.

Tradycją stała się już lokalizacja startu, który znajdować się będzie na ul. Konwiktorskiej w okolicy stadionu Polonii, skąd biegacze będą zmierzać w kierunku Placu Wilsona, a następnie wzdłuż Wisły na Most Gdański i Pragę Północ. Dalej maratończycy pobiegną do Mostu Świętokrzyskiego, aby wrócić na lewobrzeże i udać się w kierunku Łazienek Królewskich. Maratończycy będą mieli okazję przebiec przez najpiękniejszy fragment Traktu Królewskiego: ul. Belwederską przez Plac Trzech Krzyży, Rondo de Gaulle’a i Nowy Świat aż do Placu Zamkowego. Zawodnicy pobiegną na północ, a następnie Mostem Gdańskim ponownie udadzą się na Pragę. Mostem Świętokrzyskim wrócą do centrum, aby ulicą Dobrą i Wybrzeżem Gdańskim skierować się w stronę mety zlokalizowanej przy Multimedialnym Parku Fontann.

Trasa 41. PZU Maratonu Warszawskiego
Trasa 41. PZU Maratonu Warszawskiego

– Zeszłoroczna trasa maratonu spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem uczestników oraz kibiców, którzy ponownie będą mieli możliwość spotkania swoich faworytów kilkukrotnie podczas biegu. mówi Marek Tronina, dyrektor 41. PZU Maratonu Warszawskiego.

Maraton Warszawski – biegi towarzyszące

W ramach 41. PZU Maratonu Warszawskiego odbędą się także biegi towarzyszące: Bieg na Piątkę oraz Bridgestone Sztafeta Maratońska. To doskonała okazja dla mniej zaawansowanych biegaczy, aby poczuć w klimat niezwykłego wydarzenia. Tysiące kibiców, doping na trasie, wspólne miasteczko biegowe, start z tysiącami biegaczy dają niezwykły ładunek energii i motywacji oraz na długo zapiszą się w pamięci.

Trasa 41. PZU Maratonu Warszawskiego

Bridgestone Sztafeta Maratońska

Równolegle z maratonem odbędzie się Bridgestone Sztafeta Maratońska. Tegoroczne wydarzenie pozyskało partnera tytularnego. Trzyosobowe zespoły podzielą między sobą dystans maratonu: pierwsza zmiana będzie miała do pokonania około 14 kilometrów, druga – około 10 kilometrów i ostatnia – około 18 kilometrów. Strefy zmian będą zlokalizowane w niedalekim sąsiedztwie startu i mety, co ułatwi organizację zmian zespołom.

Bridgestone będąca największym producentem opon i wyrobów z gumy na świecie, nie bez przypadku została sponsorem tytularnym imprezy. Marka ta jest Globalnym Partnerem Olimpijskim i autorem kampanii „PODĄŻAJ ZA MARZENIAMI, bez względu na wszystko” której celem jest inspirowanie ludzi do rozwijania swoich zdolności oraz pasji.

Bieg na Piątkę

Organizator przedstawił także trasę Biegu na Piątkę. Biegacze wystartują 30 minut po maratończykach o godzinie 9:30. Zarówno start jak i meta będą znajdowały się w tych samych lokalizacjach, co maratończyków. Trasa przebiegać będzie wzdłuż ulicy Adama Mickiewicza aż do Placu Wilsona. Tam czekać będzie na biegaczy zbieg ulicą Zygmunta Krasińskiego na Wybrzeże Gdańskie tak, aby na 3 kilometrze znaleźć się na Wisłostradzie wzdłuż której biegacze dobiegną do mety zlokalizowanej na wysokości Parku Fontann. Organizacja startu całą szerokością ulicy Konwiktorskiej, blisko kilometrowy zbieg w połowie dystansu oraz długa prosta na ostatnich dwóch kilometrach sprawi, że będzie to jedna z najszybszych „piątek” w stolicy.

Trasa Biegu na Piątkę
Trasa Biegu na Piątkę w ramach Maraton Warszawski

Pobiegnij charytatywnie!

Zachęcamy wszystkich uczestników do wyboru charytatywnej ścieżki rejestracji w ramach akcji #BiegamDobrze. Każdy z chętnych otrzyma indywidualną zbiórkę pieniędzy na wskazaną przez siebie organizację charytatywną. Zaangażuj rodzinę i znajomych, a kiedy na koncie swojej internetowej zbiórki uzbierasz kwotę minimalną otrzymasz numer startowy od organizacji, którą wspierasz, a na mecie będziesz cieszył się podwójnym zwycięstwem! Ta forma rejestracji będzie dostępna dla chętnych pobiec w 41. PZU Maratonie Warszawskim, Biegu na Piątkę oraz Bridgestone Sztafecie Maratońskiej.

W zeszłym roku uczestnicy wszystkich biegów w ramach PZU Maratonu Warszawskiego zebrali ponad 600 tysięcy złotych na cele dobroczynne.

Zapisy do udziału w 41. PZU Maratonie Warszawskim trwają, a na liście startowej są już 4 tysiące nazwisk. Jeszcze dziś (31 lipca) wystartują zapisy do biegów towarzyszących.

Zdjęcie z poprzedniej edycji biegu
Maraton Warszawski – zdjęcie z poprzedniej edycji

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Wady postawy u biegaczy
Następny wpis
Ruszyły zapisy na biegi towarzyszące w ramach 41. PZU Maratonu Warszawskiego
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Krok 1/5 - BIEGACZ
      Opowiedz jakie masz cele a powiemy Ci jak długo pożyjesz...

      Chcesz wiedzieć, jak Twoje bieganie wpływa na długość Twojego życia? Odpowiedz na kilka pytań, a odkryjesz, ile lat możesz zyskać dzięki swoim nawykom biegowym! Rozpocznij quiz teraz!

      Krok 1/5 - BIEGACZ

      Jak długo biegasz?

      wybierz opcje poniżej

      Jak często biegasz?

      wybierz opcje poniżej

      Bieganie jest najprostszym sposobem na ruch

      Pamiętaj jednak, że jak większość sportów bieganie bez odpowiedniego planu i przygotowania może prowadzić do znięchęcenia i kontuzji.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu