Nuda w trakcie biegania – jak ją pokonać?

Bieganie, nawet dla największych pasjonatów, może czasami wydawać się nużące, monotonne i po prostu nudne. Jest to główny argument przeciwników biegania. Ludzie często tłumaczą się, że nie uprawiają tego sportu, ponieważ jest on dla nich zbyt jednostajny. Nawet najwięksi twardziele czasami nie mają ochoty iść na trening, tłumacząc się nudą. Z tego powodu, zwalczanie nudy biegowej staje się bardzo istotnym elementem utrzymania motywacji do regularnych treningów.

Wbrew pozorom bieganie nie musi być nudne i jednostajne, nawet długie wybiegania mogą być ciekawe i zajmujące. Jeśli tylko podejdziemy do tego tematu poważnie i zaangażujemy się w urozmaicanie treningu, to nuda w trakcie biegania będzie nam obca, nawet po 20 km jednostajnego biegu. Poznaj najpopularniejsze sposoby urozmaicania treningu:

Zmienna  intensywność

W każdym planie treningowym możemy znaleźć różne jednostki treningowe. Kompletny plan zazwyczaj składa się z budowania siły biegowej, szybkich tempówek, a także długich wybiegań. Urozmaicanie treningu to nie tylko doskonały sposób na polepszenie formy, ale również na zwalczenie nudy biegowej. Ciężko znaleźć coś interesującego, jeśli biegamy prawie codziennie tym samym tempem i tą samą  trasą. Zmieniaj swoje treningi. Jeśli nie chcesz realizować profesjonalnego planu treningowego, to samodzielnie różnicuj swoje bieganie. Jednego dnia postaw na interwały, innego wybierz długi spokojny bieg, czasami przyśpiesz, czasami zwolnij, pobiegaj po górkach, zrób kilka ćwiczeń wzmacniających. Takie różnicowanie treningu powoduje, że bieganie wydaje się ciekawsze. Będzie to również korzystne dla kondycji, ponieważ organizm potrzebuje różnych bodźców.

Zmiana trasy

W bieganiu najpiękniejsze jest to, że mamy bliski kontakt z naturą i poznajemy wiele ciekawych miejsc, niedostępnych spacerowiczom. Wykorzystaj ten atut i trenuj w nowych miejscach. Zwiedź okolicę podczas długich wybiegań. Odkryj nową górkę do podbiegów. Trenuj w pobliskim lesie, a czasami przebiegnij się po asfalcie. Takie różnicowanie trasy sprawi, że zawsze odkryjesz coś nowego, a bieganie będzie dla ciebie niesamowitą przygodą. Jeśli masz tylko jedną ulubioną trasę i nie chcesz jej zmieniać, postaraj się przebiec ją w odwrotnym kierunku. Nawet taka zmiana dodaje nowych bodźców.

Cele krótkoterminowe

Każdy biega z innych powodów. Dla jednych celem jest najbliższy start w zawodach, inni chcą schudnąć, a jeszcze inni tylko zredukować napięcie i stres. Przypominanie sobie własnych celów uprawiania aktywności fizycznej jest bardzo motywujące, ale nie spowoduje, że nagle przestaniemy się nudzić w trakcie biegu. Warto więc skupić się na mniej odległych celach i myśleć tylko o tym, co jest tu i teraz. Niech twoim celem będzie dobiegnięcie to wcześniej wyznaczonego miejsca, możesz się tam nawet z kimś umówić. Celem może być także odkrycie pięknego miejsca i zrobienie zdjęcia lub powrót do domu przed zmierzchem, przebiegnięcie trasy w określonym czasie. Takie krótkotermminowe cele nie tylko dodają kopa motywacyjnego, ale także zajmują nasze myśli. Ciężko się nudzić, jeśli mamy do wykonania konkretne zadanie.

Bieganie w grupie

Bieganie w towarzystwie innych osób to jeden z najskuteczniejszych sposób na nudę. Dzięki bieganiu w grupie możemy zupełnie zapomnieć o zmęczeniu, monotonii i ilości kilometrów do przebiegnięcia. Wtedy trening staje się samą przyjemnością, a my możemy dzielić swoje zmęczenie z kimś innym. W każdym mieście działają kluby biegowe, które chętnie przyjmują nowych członków. Warto się do nich zapisać i cieszyć się wspólnym bieganiem. Dodatkową korzyścią jest wiedza, jaką wyniesiemy z rozmowy z innymi biegaczami.

Dzielenie się doświadczeniem, rozmowa o nowych produktach, opowiadanie o kryzysach na zawodach, to wszystko pomoże nam być lepszymi biegaczami. Jeśli w twoim mieście nie ma grupy biegowej lub po prostu nie masz ochoty na tak duże towarzystwo, zaproś na trening najbliższych. Wystarczy jedna osoba do towarzystwa i trening nie będzie już budził w nas uczucia znudzenia.

Wykorzystanie gadżetów

Nowinki technologiczne, zegarki z GPSem, aplikacje biegowe. To wszystko stworzone jest po to, aby ulepszyć życie biegaczy. Wykorzystaj je do swoich treningów, a zobaczysz jak może to podnieść jakość twojego biegania. Ściganie się z samym sobą, poprawianie życiówek, planowanie i porównywanie trasy może dodać interesującą otoczkę bieganiu.

Jak widzisz, bieganie wcale nie musi być nudne. Można urozmaicać treningi, biegać w towarzystwie lub zaineresować się pomocnymi gażdżetami. Wtedy bieganie staje się bardzo interesujące, a dzięki zmienianiu jednostek treningowych nie odczujemy znużenia.

Sposoby na nudę w trakcie długich wybiegań

Zupełnie inaczej sprawa wygląda, jeśli realizujemy konkretny plan treningowy. Najbardziej narażeni na znudzenie są  osoby trenujące do długich dystansów, takich jak półmaratony, maratony lub ultramaratony. W ich planach treningowych na pewno znajdują się długie i powolne wybiegania. Co zatem zrobić, jeśli na samą myśl o długim wybieganiu mamy ochotę uciec w drugą stronę? Niestety, nie da się ich ominąć. Jeśli chcemy przebiec maraton, musimy stawić im czoła i postarać się, by ten trening był dla nas bardziej interesujący. Poznaj kilka sposóbów na urozmaicenie długich wybiegań:

Słuchaj muzyki lub audiobooka

Jeśli nie masz czasu na czytanie książek, długie wybieganie jest idealnym momentem na nadrobienie zaległości. Możesz nagrać audiobooka na swój odtwarzacz i słuchać książki w trakcie długich wybiegań. Pamiętaj tylko, że jeśli biegasz po ruchliwej ulicy, bądź zatłoczonym parku, to możesz narazić się na niebezpieczeństwo. Książka odwraca twoją uwagę. Możesz się zamyślić i wpaść pod samochód. Pamietaj więc, żeby wybrać bezpieczny dla siebie teren (np. las) i oddać się interesującej powieści. Jeśli nie lubisz książek, zawsze możesz słuchać muzyki. Nigdy nie  zaleca się zakładania słuchawek w trakcie zawodów, ale podczas długich wybiegań śmiało możesz w ten sposób urozmaicić sobie trening.

Podziel trasę na mniejsze odcinki

Sama myśl o tym, że do przebiegnięcia mamy 25 km wolnym tempem może przyprawić każdego o zawał serca. Nic dziwnego, że nie chce ci się wyjść pobiegać. Nie zastanawiaj się wiec nad tym. Podziel trasę na mniejsze odcinki i myśl tylko o tym, że trzeba dobiec do najbliższego parku, fonatnny lub innego wyznaczonego punktu. Następnie skup się na przebiegnięciu kolejenego odcinka. Taki podział pozwoli oszukać umysł i długie wybieganie nie będzie  już tak przerażające

Zajmij czymś głowę

Jeśli nie chcesz słuchać muzyki lub audiobooków, zawsze możesz w inny sposób odwrócić swoje myśli. Zajmij swoją głowę prostymi łamigłówkami, grami słownymi lub po prostu licz mijające latarnie. Ustal sobie cel, że do końca biegania musisz natrafić na 20 osób. Pograj w grę słowną i znajduj wyrazy na ostatnią literę poprzedniego słowa. Wymyślaj ciekawe historie i twórz zagadki, które potem przedstawisz bliskiej osobie. Ustal jadłospis na nadchodzący tydzień lub zaplanuj zakupy. Myśl o wielu, wielu rzeczach, tylko nie o tym, ile kilometrów do przebiegnięcia ci zostało.

Długie wybiegania, podobnie jak całe przygotowania do maratonu lub innych dystansów, mogą być bardzo ciekawe i relaksujące. Zastosuj kilka przedstawionych rad, a zobaczysz, że nuda biegowa ciebie nie dopadnie, nawet przy najdłuższych, wolnych treningach.