fbpx
bieganie czyli na przekor wszystkiemu 01

Bieganie, czyli na przekór wszystkiemu…

Moi sąsiedzi, znajomi i część rodziny zaczęła pukać się w czoło na mój widok. Co prawda, takie reakcje towarzyszą mi, od kiedy tylko pamiętam, ale tym razem chodziło o coś innego. Czyżby?

Start

Moi sąsiedzi, znajomi i część rodziny zaczęła pukać się w czoło na mój widok. Co prawda, takie reakcje towarzyszą mi, od kiedy tylko pamiętam, ale tym razem chodziło o coś innego. Czyżby? Zachowanie odbiegające od normy w moim środowisku, aktywność fizyczna, która zawsze napawała mnie swoistym obrzydzeniem, choćby ze względu na brak bezpośredniej rywalizacji z innymi. No i wreszcie, wszechobecne pytanie: po co? Akurat na to pytanie, odpowiedź była najłatwiejsza, ale po kolei.

5 km

Bieganie jest nudne. Bieganie jest męczące. Bieganie nie ma sensu. Bieganie to źródło wszelakich kontuzji. Bieganie jest… Mógłbym tak wymieniać bez końca. Ile to razy przerywałem bieganie – trening, wracałem do domu, obżerałem się, buty do biegania wrzucałem na sam koniec szafy. A jednak za każdym razem znajdowałem je, zakładałem i znowu biegałem. Dlaczego?

10 km

W lipcu 2008 roku przeszedłem operację, która zakończyła kilkuletnią znajomość z obcym, który na inkubator wybrał sobie mój organizm, po czym rósł, a na sam koniec jeszcze się rozmnożył. Na szczęście, jego obecność nie wyrządziła wielkich szkód w moim organizmie, ale nie da się ukryć, że przez wiele lat miała wpływ na jakość mojego życia. Gdy wróciłem do domu po operacji, a właściwie do pracy, to okazało się, że na chętnych na przebiegnięcie Maratonu Warszawskiego czeka pomoc. Pierwsza myśl i serce drgnęło, a właściwie nie serce, co wyobraźnia. Skoro inni mogą to zrobić, to dlaczego nie ja? Ambicja podchwyciła myśl i było po wszystkim…

21,097 km

Co łączy Karola Wojtyłę, Władysława Bartoszewskiego, Marka Kotańskiego i biegaczy? Trzej wymienieni z nazwiska zaczynali od zera. Nie mieli nic. Pracowali u podstaw. Biegacze są dokładnie w takiej samej sytuacji. Zaczynają od zera, od pierwszego kilometra, pierwszego interwału, pierwszego wybiegania. Czasem postęp przychodzi szybciej, czasem wolniej. Czasem biegacz cofa się w rozwoju. Robi przerwę. Nabawia się kontuzji. I znowu od początku. I znowu zaczyna kręcić kilometry, pokonywać kolejne podbiegi, urywać kolejne minuty, sekundy. Są takie chwile w życiu, dla których warto żyć. Mówili o nich wielokrotnie Ci, których przytoczyłem. Wie o tym każdy biegacz. Bo sam przeżył taką chwilę. I to wiele razy…

Ściana

Z bieganiem, jak ze wszystkim w życiu jest tak, że by zebrać plon, to trzeba najpierw zasiać. Bez treningu nie ma efektów, nie poprawia się życiówek, biegacz nie rozwija się. Co więcej, z biegiem czasu, bieganie staje się czymś więcej. Dla jednych jest narkotykiem, dla innych czymś niezbędnym do życia, jak oddychanie i odżywianie, a dla innych odskocznią, swoistym eremem, gdzie mogą odpocząć i naładować akumulatory.

42,195 km

W bieganiu są takie momenty, które wynagradzają wszystko. Cały trud treningu, wstawanie o czwartej rano, deszcz w butach, lód na brodzie, obolałe stawy, mięśnie i chwile, gdy pękają bąble na stopach. Takimi momentami są: prysznic po treningu, meta kolejnego biegu, kolejna życiówka oraz satysfakcja, gdy pokona się kolejną barierę, aż przychodzi moment, gdy stajesz się maratończykiem i chce Ci się płakać ze wzruszenia. Ja płakałem. Emocje są nie do opisania. Trzeba przeżyć to samemu…

Za metą

Bieganie ma także inny wymiar. A właściwie wymiary. To obuwie, odzież, wyjazdy na kolejne biegi, odkrywanie nowych wyzwań i upodobań. Ale ponad tym wszystkim jest jeszcze jeden wymiar. Wymiar ludzki. Bo biegacze to ogromna rzesza ludzi, która spotyka się regularnie, choć w różnym gronie. Wspólnie podróżuje, sypia, jada, niektórzy zakładają rodziny. Dlaczego biegam? Powodów jest wiele. I co ważniejsze, z każdym dniem ich przybywa…

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
10km w 40 minut trening 10 cio tygodniowy

„10km w 40 minut” - trening 10-cio tygodniowy

Następne
jak skutecznie wizualizowac technika wyobrazeniowa dla biegaczy 01 01

Jak skutecznie wizualizować? Technika wyobrażeniowa dla biegaczy

Powiązane artykuły

biegacz kontra codziennosc level drugi 01
Czytaj dalej

Biegacz kontra codzienność – level drugi

Już raz pisałam, jak podczas rozwijania się pasji, zwijają się znajomości. Kurczą się, jak bluzka w praniu. Samoistnie, bez specjalnych zabiegów czy starań. Naturalna selekcja.
bieganie recepta na dluzsze zycie 01 01
Czytaj dalej

Bieganie receptą na dłuższe życie!

Regularne uprawianie biegania, to już nie tylko recepta na szczupłą sylwetkę, pośladki ze skały i większe prawdopodobieństwo dobiegnięcia do uciekającego autobusu.

TreningBiegacza.pl PREMIUM

Zapisz się do największej w Polsce zaangażowanej społeczności biegaczy, bądź na bieżąco i osiągaj swoje cele szybciej niż inni!

TreningBiegacza.pl PREMIUM
Więcej o TreningBiegacza.pl PREMIUM