fbpx
ewolucja biegiem 01 01

Ewolucja biegiem

Dlaczego bieg sprawia nam taką przyjemność? Zostaliśmy zaprogramowani przez naturę.

Dlaczego bieg sprawia nam taką przyjemność? Zostaliśmy zaprogramowani przez naturę.

Badacze od dawna podejrzewają, że to endokanabinoidy są odpowiedzialne za efekt “euforii biegacza”. Podczas badań przeprowadzonych w 2003 r. w Georgia Institute of Technology, naukowcy udowodnili, że intensywny wysiłek na bieżni lub na rowerze stacjonarnym, podwyższa znacząco poziom endokanabinoidów we krwi. Endokanabinoidy charakteryzują się wyjątkowo szerokim zakresem działania: łagodzą skutki stresu, wpływają na apetyt i wydają się działać antydepresyjnie. W dodatku są tak małe, że z krwi mogą przedostawać się do mózgu. Dlaczego jednak ich ilość powiększa się, gdy biegamy?

Odpowiedź sugerują badania przeprowadzone przez Davida Raichlena z Uniwersytetu w Arizonie w Stanach Zjednoczonych. Wyewoluowaliśmy poprzez bieganie. Raichlen twierdzi: “Aktywności aerobiczne odgrywały ogromną rolę w ewolucji wielu różnych systemów ludzkiego działa, co może tłumaczyć dlaczego ćwiczenia aerobiczne są dla nas tak dobre”. Raichlen i jego współpracownicy zainteresowali się tym, jaką rolę odgrywa mózg w pobiegowej euforii. Wiedząc, że endokanabinoidy aktywizują centrum nagrody w mózgu człowieka, zauważyli jak niewiele wiadomo o roli endokanabinoidów wśród innych aktywnych ssaków. Dlatego postanowili zbadać poziom endokanabinoidów u biegających “z natury” gatunków – ludzi i psów – oraz u charakteryzujących się niską aktywnością fretek. Swoje odkrycia opublikowali w Journal of Experimental Biology.

Przeprowadzone eksperymenty wykazały, że podczas, gdy u ludzi i psów, bieg pozytywnie wpływał na koncentrację anandamidy – czyli jednego z endokanabinoidów – we krwi, u fretek poziom ten pozostał niezmieniony. Według Raichlena zebrane wyniki pozwalają przypuszczać, że natura wykorzystała system endokanabinoidów do motywowania ludzi oraz innych długodystansowych gatunków. “Te wyniki sugerują, że system selekcji naturalnej mógł motywować do intensywniejszych aktywności te grupy ssaków, które wyewoluowały poprzez aerobiczne aktywności” – komentuje badacz.

Źródło

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
egzamin na 50 i 1000 m poradnia biegacza

Egzamin na 50 i 1000 m - plan treningowy - Poradnia Biegacza

Następne
jaja biegacza 01 01

Jaja biegacza

Powiązane artykuły

trening talent determinacja gdzie tkwi sukces najlepszych biegaczy 01
Czytaj dalej

Trening, talent, determinacja – gdzie tkwi sukces najlepszych biegaczy?

Ręka do góry, kto nigdy nie zastanawiał się, dlaczego na szczycie podium stanął ten, a nie inny zawodnik. Co zdecydowało, że jeden biegacz cieszył się z medalu, a inny musiał obejść się jego smakiem, wciąż pracując i czekając na kolejną okazję? Czy głównym czynnikiem wpływającym na sukcesy w sporcie, także tym biegowym, jest talent? A może raczej ciężka praca i determinacja? Co na ten temat mówi nauka? O tym, jak osiągnąć sukces w sporcie, dzisiaj na Treningu Biegacza.

TreningBiegacza.pl PREMIUM

Zapisz się do największej w Polsce zaangażowanej społeczności biegaczy, bądź na bieżąco i osiągaj swoje cele szybciej niż inni!

TreningBiegacza.pl PREMIUM
Więcej o TreningBiegacza.pl PREMIUM