fbpx
ewolucja biegiem 01 01

Ewolucja biegiem

Dlaczego bieg sprawia nam taką przyjemność? Zostaliśmy zaprogramowani przez naturę.

Dlaczego bieg sprawia nam taką przyjemność? Zostaliśmy zaprogramowani przez naturę.

Badacze od dawna podejrzewają, że to endokanabinoidy są odpowiedzialne za efekt “euforii biegacza”. Podczas badań przeprowadzonych w 2003 r. w Georgia Institute of Technology, naukowcy udowodnili, że intensywny wysiłek na bieżni lub na rowerze stacjonarnym, podwyższa znacząco poziom endokanabinoidów we krwi. Endokanabinoidy charakteryzują się wyjątkowo szerokim zakresem działania: łagodzą skutki stresu, wpływają na apetyt i wydają się działać antydepresyjnie. W dodatku są tak małe, że z krwi mogą przedostawać się do mózgu. Dlaczego jednak ich ilość powiększa się, gdy biegamy?

Odpowiedź sugerują badania przeprowadzone przez Davida Raichlena z Uniwersytetu w Arizonie w Stanach Zjednoczonych. Wyewoluowaliśmy poprzez bieganie. Raichlen twierdzi: “Aktywności aerobiczne odgrywały ogromną rolę w ewolucji wielu różnych systemów ludzkiego działa, co może tłumaczyć dlaczego ćwiczenia aerobiczne są dla nas tak dobre”. Raichlen i jego współpracownicy zainteresowali się tym, jaką rolę odgrywa mózg w pobiegowej euforii. Wiedząc, że endokanabinoidy aktywizują centrum nagrody w mózgu człowieka, zauważyli jak niewiele wiadomo o roli endokanabinoidów wśród innych aktywnych ssaków. Dlatego postanowili zbadać poziom endokanabinoidów u biegających “z natury” gatunków – ludzi i psów – oraz u charakteryzujących się niską aktywnością fretek. Swoje odkrycia opublikowali w Journal of Experimental Biology.

Przeprowadzone eksperymenty wykazały, że podczas, gdy u ludzi i psów, bieg pozytywnie wpływał na koncentrację anandamidy – czyli jednego z endokanabinoidów – we krwi, u fretek poziom ten pozostał niezmieniony. Według Raichlena zebrane wyniki pozwalają przypuszczać, że natura wykorzystała system endokanabinoidów do motywowania ludzi oraz innych długodystansowych gatunków. “Te wyniki sugerują, że system selekcji naturalnej mógł motywować do intensywniejszych aktywności te grupy ssaków, które wyewoluowały poprzez aerobiczne aktywności” – komentuje badacz.

Źródło

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
egzamin na 50 i 1000 m poradnia biegacza

Egzamin na 50 i 1000 m - plan treningowy - Poradnia Biegacza

Następne
jaja biegacza 01 01

Jaja biegacza

Powiązane artykuły

tapering wybierz strategie na rekord 1
Czytaj dalej

Tapering – wybierz strategię na rekord

Większość biegaczy ma jakiś wewnętrzny cel, dla którego wylewamy litry potu na treningach. Dla jednych istotna jest poprawa wyglądu sylwetki, dla innych poprawa samopoczucia czy ogólnie zdrowia.
wstydliwe problemy biegaczy
Czytaj dalej

Wstydliwe problemy biegaczy

Powiedzmy sobie szczerze i bez ogródek, każdemu nas zdarzyło się zaznać uciążliwych problemów żołądkowo-jelitowych w różnych sytuacjach biegowych. Oto co zrobić, aby się ich ustrzec.
drugi zakres od srodka fizjologia treningu 5
Czytaj dalej

Drugi zakres od środka – fizjologia treningu

Dla większości biegaczy, którzy już pod koniec ubiegłego roku rozpoczęli kolejny okres przygotowawczy, nadchodzi ważny etap przygotowań. Po wstępnej fazie budowania wytrzymałości zaczynamy...
Zadbaj z nami o swoje zdrowie i bezstresowo zacznij biegać 60 min bez przerwy.
Sprawdź nasz program OZDR