fbpx
Profilaktyka

Żelazo dla biegacza

Żelazo odpowiada za transport tlenu do komórek ciała i dostarcza organizmowi energii. Gdy go brak, wtedy szybciej się męczymy. Dzieje się tak dlatego, ponieważ nasze tkanki nie są odpowiednio...
zelazo dla biegacz

Żelazo odpowiada za transport tlenu do komórek ciała i dostarcza organizmowi energii. Gdy go brak, wtedy szybciej się męczymy. Dzieje się tak dlatego, ponieważ nasze tkanki nie są odpowiednio dotlenione. Łatwiej też zapadamy na choroby, gdyż żelazo odpowiada za działanie układu immunologicznego, a jego brak zaburza odporność organizmu. U osób, które cierpią na niedobór żelaza, można również zauważyć bladość cery.

Nadmiar tego pierwiastka również jest bardzo niebezpieczny dla organizmu. Występuje wtedy uczucie zmęczenia oraz bóle stawów. Najbardziej narażone na odkładanie się nadwyżki żelaza są wątroba i serce. Następuje także uszkodzenie łańcucha DNA. Tak więc co najmniej raz na pół roku należy przeprowadzać badania krwi, żeby stwierdzić czy nasza dieta i suplementacja jest odpowiednia i nie szkodzi naszemu zdrowiu. 

Dzienne zapotrzebowanie zdrowego człowieka na żelazo wynosi od 10 do 20 mg. 

Jeśli w organizmie występuje niedobór żelaza, należy pamiętać, że o tym czy przyjmować suplementy, decyduje lekarz.

Brak odpowiedniej ilości żelaza w organizmie spowodowany jest dietą. Niestety w większości spożywamy produkty, które są przetworzone i pozbawione tego pierwiastka w wyniku procesu produkcyjnego. Brak jest w nich również wielu witamin i składników mineralnych potrzebnych człowiekowi do sprawnego funkcjonowania. Ci biegacze, którzy zdecydowali się na dietę wegetariańską, szczególnie muszą zwrócić uwagę na to, by żelaza nie zabrakło w ich menu.    

Tabela produktów bogatych w żelazo, przedstawiająca zawartość żelaza w mg na 100 g danego produktu.

Rodzaj pożywienia

Nazwa

Ilość żelaza w mg/100g

Mięso

Kaszanka

16,9

Wołowina

3,1

Wątroba wołowa, duszona

6,54

Wątroba wołowa, smażona

6,17

Wieprzowina

2,2

Wątróbka wieprzowa

18,7

Gęsina

2,4

Indyk

1,1

Kaczka

2,2

Kurczak

0,4

Wątróbka drobiowa

9,5

Podroby z kurczaka, smażone

10,32

Podroby z indyka, duszone

7,71

Cielęcina

2,7

Wątróbka cielęca

7,9

Baranina

2,5

Ryby

Łosoś

1,0

Tuńczyk

1,5

Śledź

1,1

Sardynka

2,7

Makrela

1,0

Nabiał

Jajko indycze

4,1

Jajko kurze gotowane

1, 89

Żółtko – 2, 73

Jajko gęsie

3,64

Jajko kacze

3,85

Jajko przepiórcze

3,65

Ser z mleka koziego

1,88

Przyprawy

Kminek, nasiona

66,36

Liść laurowy

43

Kurkuma

41,42

Papryka

21,14

Kozieradka

33,53

Orzechy i nasiona

Pestki dyni

15

Nasiona słonecznika, prażone

6,81

Orzechy nerkowca

6,68

Orzechy laskowe

3,2

Orzechy pistacjowe

6,7

Orzechy włoskie

1,9

Figi

3,2

Siemię lniane

5,73

Owoce

Morele

3,6

Brzoskwinie suszone

5,51

Śliwki suszone

3,52

Rodzynki, daktyle

2,3

Migdały

3,0

Morele suszone, duszone

2,26

Brzoskwinie suszone, duszone

2,26

Jagody w puszce, suszone, duszone

2,2

Jabłka suszone

2

Warzywa

Ziemniaki pieczone

7,04

Ziemniaki gotowane w mundurkach

6,07

Pietruszka korzeń

6,2

Marchew suszona

3,93

Szpinak gotowany

3,57

Grzyby kurki

3,47

Buraki gotowane

1,4

Warzywa strączkowe

Soja

15,7

Fasola biała

10,44

Fasola biała, drobna

7,73

Fasola czarne oczko

8,27

Groch

1,6

Soczewica

7,54

Ciecierzyca

6,24

Produkty zbożowe

Otręby ryżowe

18,54

Pieczywo pełnoziarniste

2,8

Otręby pszenne

10,57

Kiełki pszenicy

6,26

Otręby owsiane

5,41

Mąka żytnia, razowa

4,97

Owies

4,72

Quinoa

4,57

Orkisz

4,44

Kasza gryczana

2,8

Kasza jaglana

4,8

Musli

Musli z rodzynkami i orzechami

3,9

Makarony

Makaron pełnoziarnisty

1,6

Ryż

Ryż brązowy

1,8

Żelazo najlepiej przyswaja się, kiedy spożywamy czerwone mięso, a to dzięki zawartemu w nim hemowi.  

Mimo, że pierwiastek ten wchłania się trudniej przy spożywaniu warzyw i owoców, to jednak wegetarianin jak i weganin znajdzie sposób na dostarczenie go organizmowi. Znajduje się on w suszonych owocach oraz w nasionach kminku, który jest prawdziwą skarbnicą żelaza. Ustalając menu, powinniśmy uwzględnić np. w przekąskach orzechy i nasiona dyni czy też słonecznika, które też posiadają ten cenny pierwiastek.  

Niedobór żelaza może nastąpić u osób, które mają problem z jego przyswojeniem. Najlepiej wchłania się on w towarzystwie takich elementów, jak: białko, miedź, wapń, witamina B6, B12, C, E, oraz kwas foliowy.

Żelazo zawarte w czerwonym mięsie najlepiej się przyswaja, kiedy spożywane jest z warzywami. Dostarczanie organizmowi produktów zawierających witaminę C i wapń podnosi przyswajalność nawet trzykrotnie.  

Jeśli chodzi o witaminy z grupy B, to znajdują się one w takich produktach, jak: brokuły,  brukselka, zielona sałata, fasolka szparagowa, chleb razowy, płatki owsiane, kasze, suszone morele, daktyle, owoce awokado, orzechy, nasiona słonecznika, pestki dyni, groch, fasola, soja, buraki i czerwona kapusta. Witaminy C dostarczają truskawki, czarne porzeczki, aronie, cytrusy, pomidory, ziemniaki, papryka, kiszona kapusta, natka pietruszki, którą można dodawać do kanapek.

Hamowanie przyswajalności żelaza powoduje picie dużej ilości herbaty czarnej i czerwonej oraz kawy parzonej i rozpuszczalnej. Niekorzystnie wpływa też spożywanie wysokoprocentowych alkoholi i piwa. Także tłuszcz, cukier, słodycze i białe pieczywo  wpływa na obniżanie wchłaniania żelaza. Tak samo się dzieje, jeśli w tym samym posiłku z produktami zawierającymi żelazo, spożywamy także duże ilości sera żółtego, napoje mleczne oraz produkty zawierające błonnik.     

Zamiast tego warto przyrządzić sobie sokowy miks z marchwi, buraków, szpinaku, pokrzyw oraz mniszka pospolitego. Bardzo pożywnym „eliksirem” energetycznym jest napój, gdzie do pół szklanki wody dodajemy łyżeczkę miodu i dwie łyżeczki octu jabłkowego.

Przepisy na dania obiadowe:

  • dla mięsożerców: ziemniaki z koperkiem, wątróbka cielęca (150 g) duszona z cebulą i jabłkami, surówka z marchwi, połowy selera, jabłka z łyżeczką oleju słonecznikowego; szklanka kompotu ze śliwek.
  • dla wegetarian: Quinoa ze szpinakiem i twarożkiem i natką pietruszki, lub kotlety z ciecierzycy z surówką z tartych buraczków, kompot z wiśni.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Zostań międzynarodowym trenerem Blackroll
Następny wpis
Wsparcie dla biegacza

Powiązane artykuły

Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu