fbpx
Poradnia biegacza

Egzamin na 50 i 1000 m – plan treningowy – Poradnia Biegacza

Paweł Grzonka i Mateusz Jasiński odpowiadają na pytanie czytelnika.
egzamin na 50 i 1000 m poradnia biegacza

Paweł Grzonka i Mateusz Jasiński odpowiadają na pytanie czytelnika

Chciałbym zapytać o rodzaj i częstotliwość treningu dla osoby zaczynającej biegać, aczkolwiek liczącej na konkretne efekty na 1000 m i na 50 m. Nie mam problemów z nadwagą. Z góry dziękuję za pomoc!

Częstotliwość wykonywania treningów

Bieganie trzy ew. cztery razy w tygodniu przyniesie pierwsze efekty i zapewni stały rozwój, jednocześnie jest to dawka treningu, która uchroni Cię przed przetrenowaniem. Powszechnym błędem początkujących biegaczy jest nadgorliwość i myślenie, im więcej/szybciej tym lepiej. Błąd. Przez pierwszy okres treningu (od 3 do 5 tygodni), sugerowałbym trenowanie trzy/cztery dni w tygodniu. Po przejściu przez pierwszy etap (tj. treningi 3-4 razy w tygodniu), bez większego zastanowienia możesz dołożyć kolejną jednostkę treningową. Jeśli Twoja kondycja nie pozwala Ci jeszcze na pokonanie 15 minut biegu bez przystanku, trenuj wg tego planu. Jeśli czujesz się na siłach, możesz zacząć nawet od 5 tygodnia 1 etapu.

50 i 1000 m

Biegi na wyżej wymienionych dystansach diametralnie różnią się charakterem wysiłku. Zakładam, że bieg na 1000 m zajmie Ci od trzech do czterech minut (przynajmniej w taki wynik będziemy celować), wysiłek tej długości bazuje głównie na aerobowych mechanizmach pozyskiwania energii. W dużym skrócie, do wysiłków aerobowych (inaczej zwanych tlenowymi) kwalifikujemy takie ćwiczenia, które obejmują duże grupy mięśniowe i trwają stosunkowo długo. Bieg na 50 m jest krótkotrwały, aby zanotować zadowalający wynik na tym dystansie, wymagana będzie poprawa szybkości.

Jak widzisz, będziesz musiał skupić się na treningu kształtującym dwie cechy motoryczne leżące na przeciwległych biegunach w treningu biegowym – szybkość i wytrzymałość. Zapewniam, że regularny trening w dużej mierze nastawiony na efekty w biegu na 1000 m, z pewnością pomoże Ci poprawić się na krótszym dystansie, zatem upieczemy dwie pieczenie na jednym ogniu. W naszych przygotowaniach do egzaminu na 50 i 1000 m skupimy się na:

  • poprawie ogólnej wytrzymałości biegowej (tzw. OWB1 w polskiej nomenklaturze treningu biegowego),
  • interwałach,
  • odcinkach szybkościowych,
  • sprawności ogólnej.

Początki

Dwa miesiące to optymalny czas na rozpoczęcie przygotowań. Pierwsze dwa tygodnie będą polegały na spokojnym bieganiu w tempie konwersacyjnym i zbudowaniu bazy tlenowej. Tempo konwersacyjne pozwala na bezproblemowe przeprowadzenie rozmowy w trakcie biegu tj. bez większej zadyszki. Jeśli korzystasz z pulsometru, Twoje tętno powinno mieścić się w granicy 65-79% tętna maksymalnego. Bez spokojnie bieganych kilometrów nie zbudujesz bazy tlenowej, która kształtuje pożądane zmiany fizjologiczne i wzmacnia układ sercowo-naczyniowy. Nie znam Twojej aktualnej kondycji, dlatego na początek proponuję 4 treningi w tygodniu. W przypadku takiej częstotliwości pamiętaj o tym, aby nie biegać dzień po dniu. Nie jestem zwolennikiem kurczowego trzymania się rozpiski treningowej (stąd rozrzut minutowy – od/do), dostosowuj objętość treningu do samopoczucia. Warto raz w tygodniu wpleść oprócz treningu biegowego aktywność fizyczną inną niż bieganie np. pływanie, rower, grę w koszykówkę.

Plan treningowy

Legenda

  • Tempo konwersacyjne – tempo konwersacyjne pozwala na bezproblemowe przeprowadzenie rozmowy w trakcie biegu tj. bez większej zadyszki. Jeśli korzystasz z pulsometru, Twoje tętno powinno mieścić się w granicy 65-79% tętna maksymalnego
  • Podbiegi – biegi pod górkę o zadanej długości
  • Rozgrzewka biegowa
  • Przebieżki – krótkie odcinki bieganie w dość szybkim tempie
  • Szybkość – odcinki biegane na maksa

Pierwsze dwa tygodnie

  1. 25-40 minut biegu w tempie konwersacyjnym
  2. 30-45 minut biegu w tempie konwersacyjnym + rozgrzewka biegowa 5 przebieżek 20 sekundowych (85% możliwości), przerwa 1 minuta marsz
  3. 25 minut biegu w tempie konwersacyjnym + rozgrzewka biegowa + 2 przebieżki x 20 sekund przerwa do wypoczynku + 10 minut biegu na 80-90% możliwości + 5 minut wolny trucht (schłodzenie)
  4. 30 minut biegu w tempie konwersacyjnym lub wolne

3 tydzień

  1. 30-40 minut biegu w tempie konwersacyjnym + 6 przebieżek 20 sekundowych przerwa 1 minuta marsz/trucht + 5′ schłodzenie
  2. 35-45 minut biegu w tempie konwersacyjnym + 5 x 100 m podbieg przerwa 100 m zbieg (trucht) + 5 minut schłodzenie
  3. 15 minut biegu w tempie konwersacyjnym + rozgrzewka biegowa + 2 przebieżki x 20 sekund przerwa do wypoczynku + 15 minut biegu na 80-90% możliwości + 5 minut schłodzenie
  4. 35 minut biegu w tempie konwersacyjnym lub wolne

4 tydzień

  1. 30-40 minut biegu w tempie konwersacyjnym + rozgrzewka biegowa + 6 przebieżek 20 sekundowych przerwa 1 minuta marsz/trucht
  2. 35-45 minut biegu w tempie konwersacyjnym + rozgrzewka biegowa+ 6 x 100 m podbieg przerwa 100 m zbieg (trucht) + 5 minut schłodzenie
  3. 15 minut biegu w tempie konwersacyjnym + rozgrzewka biegowa + 2 przebieżki x 20 sekund przerwa. do wypoczynku + 20 minut biegu na 80-90% możliwości + 5 minut wolny trucht (schłodzenie)
  4. 35 minut biegu w tempie konwersacyjnym lub wolne

5-6 tydzień

  1. 20 minut biegu w tempie konwersacyjnym + rozgrzewka biegowa + szybkość 4 x 60 m (na 95% możliwości) przerwa 4 minuty do pełnego odpoczynku + 5 minut schłodzenie (6 tydzień – 3 x 30 m szybkość przerwa 3 minuty + 3 x 50 m przerwa 5 minut do pełnego wypoczynku)
  2. 35-45 minut biegu w tempie konwersacyjnym + 5 x 100 m podbieg przerwa 100 m zbieg (trucht) + 5 minut schłodzenie
  3. 15 minut biegu w tempie konwersacyjnym + rozgrzewka biegowa + 2 przebieżki x 20 sekund przerwa do wypoczynku + 15 minut biegu na 80-90% możliwości + 5 minut wolny trucht (schłodzenie)
  4. 35 minut biegu w tempie konwersacyjnym lub wolne

7-8 tydzień

  1. 25 minut biegu w tempie konwersacyjnym (8 tydzień – 20 min)
  2. 10 minut biegu w tempie konwersacyjnym + rozgrzewka + jedna przebieżka 60 m na 90%, przerwa 100 m truchtu i 5 minut wypoczynku aktywnego – delikatne ruchy tak aby potrzymać ciepłotę ciała (co jakiś czas wymachy ramion, marsz w miejscu, poklepywanie dłońmi mięśni ud) + sprawdzian na 60 m (8 tydzień – 25 minut biegu w tempie konwersacyjnym)
  3. 25 minut biegu w tempie konwersacyjnym (8 tydzień – wolne)
  4. 10-12 minut truchtu + rozgrzewka (ćwiczenia w truchcie, krążenia ramion, przeplatanki, cwały bokiem, skip A, C itp., razem ok. 6-8 min) + przebieżka w tempie biegu na 1000m, odpocząć 3 minuty i przystąpić do sprawdzianu na 1000 m (sprawdzian odpowiednio pobudzi organizm do egzaminu w 8 tygodniu), (8 tydzień – to samo – START!).

Powodzenia!

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Nike Lunarglide +3, czyli „najlepsza inwestycja jaką poczyniłam w ostatnim czasie”
Następny wpis
Ewolucja biegiem
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu