fbpx
Informacje prasowe

​Technologia rewolucjonizuje branżę fitness

W ostatnich latach obserwujemy intensywny proces przenikania nowoczesnych technologii do praktycznie wszystkich obszarów życia człowieka. Nie trzeba było długo czekać na wykorzystanie możliwości...
technologia rewolucjonizuje branze fitness01

W ostatnich latach obserwujemy intensywny proces przenikania nowoczesnych technologii do praktycznie wszystkich obszarów życia człowieka. Nie trzeba było długo czekać na wykorzystanie możliwości technologicznych również w dziedzinie zdrowia i fitnessu. Pojawienie się takich urządzeń, jak smartwatche czy opaski trackingowe, otworzyło przed miłośnikami sportu nowe możliwości.

technologia-rewolucjonizuje-branze-fitness02

Smartfon to za mało

Urządzenia wearable, zwane też elektroniką nasobną, zyskują ogromną popularność. Tylko w bieżącym roku ponad 25% użytkowników smartfonów planuje zakup akcesoriów tego typu. Najbardziej popularnym wyborem są inteligentne zegarki (smartwatch), interaktywne okulary (smartglasses), a także opaski śledzące aktywność fizyczną. Chęć posiadania tych pierwszych deklaruje prawie 2/3 potencjalnych użytkowników. Duże zainteresowanie inteligentnymi gadżetami nie jest zaskoczeniem – użytkownicy przekonują o wręcz zbawiennych efektach korzystania z wearables. Poprawa stanu zdrowia i produktywności, poczucie kontrolowania sytuacji, wzrost pewności siebie i satysfakcji z pracy – to tylko kilka spośród wymienianych przez nich korzyści.

Pokochaliśmy inteligentne akcesoria

Zainteresowanie urządzeniami wearable i korzyści, które płyną z ich użytkowania, przekładają się na znaczny wzrost wartości rynku. Szacuje się, że w roku 2016 konsumenci wydadzą na inteligentne akcesoria 1,4 miliarda USD. Wartość całego rynku wzrośnie z obecnych 7 miliardów USD do 12,6 miliardów USD w roku 2018. Tylko rynek urządzeń monitorujących pracę serca, jednych z najpopularniejszych inteligentnych gadżetów, osiągnie w przyszłym roku wartość 867 milionów USD. To wzrost o ponad 25% na przestrzeni pięciu lat. Biorąc pod uwagę prognozy, łatwo zaobserwować, że w najbliższych latach te liczby mogą przyjąć jeszcze większą dynamikę. Takie kwoty przyciągają inwestorów, którzy ulokowali na rynku elektroniki nasobnej już ponad 500 milionów USD.

Aplikacje, które motywują

Wzrost popularności zdrowego i aktywnego stylu życia spowodował również pojawienie się bardzo dużej liczby aplikacji na smartfony i tablety. Obecnie, na systemy operacyjne iOS i Android, dostępnych jest ponad 100 000 aplikacji w kategorii zdrowie i fitness. Wartość tego rynku wynosi ok. 4 miliardy USD. Szacunki na rok 2017 mówią o wzroście nawet do poziomu 26 miliardów USD. Tylko między grudniem 2013 a czerwcem 2014, rynek aplikacji zdrowie i fitness wzrósł aż o 62%. Aplikacji z tej kategorii używa połowa wszystkich użytkowników smartfonów i tabletów.

W dzisiejszych czasach technologia jest nieodłącznym elementem rozwoju. Stworzenie aplikacji Health & Fitness jest doskonałym sposobem na to, żeby pokazać, że firma jest innowacyjna i zależy jej na popularyzacji zdrowego trybu życia. Taką rolę odgrywa Technogym App – aplikacja, która pozwala śledzić aktywność użytkownika, ustala mu cele i motywuje do treningu. Własny wysiłek można też zamienić na posiłki dla niedożywionych dzieci. – tłumaczy Dominik Śliwowski, Członek Zarządu ITP S.A., General Manager marki Technogym w Polsce.

Rekordowe przychody klubów fitness

Według globalnych danych, już 78% dorosłych ćwiczy lub chce to robić. Dane zebrane przez CBOS pokazują, że aktywność fizyczną podejmuje 66% Polaków, w tym prawie 2/3 z nich regularnie. Robią to przede wszystkim dla zdrowia (70%), przyjemności (61%), odreagowania (47%), spędzania czasu z innymi (34%) i atrakcyjnego wyglądu (24%). Z uwagi na tak dużą popularność ćwiczeń fizycznych, pojawiło się również zapotrzebowanie na odpowiednie miejsce do treningu. Polska jest jednym z europejskich krajów, w których branża fitness rozwija się najszybciej. Wg raportu Deloitte, w zeszłym roku w 2500 klubach fitness zapisanych było aż 2,73 mln członków. Kluby wygenerowały przychód na poziomie 860 milionów EUR. Cały europejski rynek fitness ma wartość 26,8 miliardów EUR. W jego obrębie dochodzi do coraz powszechniejszej implementacji technologii. Coraz więcej klubów, również polskich, korzysta z elektronicznych systemów kupna karnetów i rejestracji na zajęcia, czytników linii papilarnych i wielu innych technologicznych udogodnień. Popularność zyskują również urządzenia wyposażone w ekrany multimedialne. Przykładem może być Technogym UNITY – system, który pozwala m.in. korzystać z internetu, serwisów społecznościowych czy ściągać aplikacje i gry podczas treningu.

Różnorakie rozwiązania technologiczne stanowią dużą przewagę konkurencyjną, dlatego coraz więcej klubów się na nie decyduje. Korzystają na tym nie tylko klienci, ale również trenerzy i kadra zarządzająca, ponieważ te systemy i aplikacje znacznie usprawniają pracę i pozwalają monitorować wiele procesów w klubie – podsumowuje Śliwowski.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Nuda w trakcie biegania – jak ją pokonać?
Następny wpis
15. PZU Cracovia Maraton - 3:15 - 42 tygodnie
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu