fbpx
Informacje prasowe

Biegi ultra dla początkujących i zaawansowanych – premiera nowej książki

Fascynują Cię góry i bieganie? Szukasz inspiracji i chcesz doskonalić swoje umiejętności? Sięgnij po ULTRA. Dobiegniesz dalej, niż myślisz - wyjątkową opowieść o świecie wymagających biegów długodystansowych. Nowa książka Violetty Domaradzkiej i Roberta Zakrzewskiego – pary wegańskich ultra maratończyków, ukaże się na rynku już 3 października nakładem wydawnictwa Agora.
biegi ultra dla poczatkujacych i zaawansowanych 01

Fascynują Cię góry i bieganie? Szukasz inspiracji i chcesz doskonalić swoje umiejętności? Sięgnij po ULTRA. Dobiegniesz dalej, niż myślisz – wyjątkową opowieść o świecie wymagających biegów długodystansowych. Nowa książka Violetty Domaradzkiej i Roberta Zakrzewskiego – pary wegańskich ultra maratończyków, ukaże się na rynku już 3 października nakładem wydawnictwa Agora.

Czym są biegi ultra? Co zyskasz wybiegając z miasta? Ultra sprzęt, czyli co będzie Ci potrzebne? Jak wygląda ultra dieta na przykładzie przygotowań do biegu Niepokorny Mnich czy Gorce Ultra-Trail? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w książce “ULTRA. Dobiegniesz dalej niż myślisz“. Biegi ultra łączą w sobie dwie cechy: dystans powyżej maratonu (od 43 kilometrów) i ciągłość wysiłku. Na biegu ultra nie ma noclegów ani przerw – biegniesz, aż dobiegniesz. Autorzy zabierają czytelnika w magiczny świat biegów ultra, pokazując radość, zmęczenie, trudy treningów i satysfakcję z każdego kroku na trasie biegu.

Świtało. Po sześciu godzinach biegu, parnej nocy i niezliczonych podejściach skończyła mi się woda. Noc była upalna, a pojawiające się coraz odważniej słońce, zapowiadało gorący dzień. Skupiałem się na każdym kroku, tym bardziej, że przede mną pojawiło się właśnie kolejne wzniesienie. Przypomniałem sobie, że gdzieś na trasie miały być źródełka. O tak, to byłoby wybawienie. Kilka łyków zimnej wody i można biec do pierwszego, nadal oddalającego się jak fatamorgana, punktu żywieniowego (fragment książki).

Ta książka to przewodnik dla debiutantów, ale też podróż w świat ultra dla biegaczy – wyjadaczy! Swoim doświadczeniem i poradami dzielą się wspólnie z autorami najbardziej znani polscy biegacze ultra, m.in. Patrycja Bereznowska, Bartosz Gorczyca, Ewa Majer i Dominika Stelmach. Ważnym elementem ULTRA jest część poświęcona zdrowiu i odżywianiu. Viola i Robert chcą przekonać czytelników do tego, aby ich pierwszy start w biegu ultra był początkiem pięknej, wieloletniej i bezkontuzyjnej przygody z bieganiem na dystansie nawet powyżej 100 kilometrów. Dlatego na kartach kolejnych stron zamieścili wypowiedzi i opinie kardiologa, ortopedy, a nawet psychologa. Książka jest podzielona na 12 rozdziałów – miesięcy, z których każdy opisuje odrębny aspekt przygotowań i praktyki biegowej.

biegi-ultra-dla-poczatkujacych-i-zaawansowanych-premiera-nowej-ksiazki-02

O Autorach

Violetta Domaradzka i Robert Zakrzewski

Biegacze ultra, eksperci od zdrowej kuchni roślinnej i ekologicznego stylu życia. Pasją do sportu i zdrowia dzielą się, organizując wydarzenia sportowe (Bieg Wegański, bieg górski Gorce Ultra-Trail) oraz na łamach kolejnych książek (Kuchnia dla biegaczy. Siła z roślin, Kuchnia dla serca. Zdrowie z roślin, Love Vegan. Gotowy jadłospis na 21 dni) oraz na blogu 100milszczęścia.pl. Viola najchętniej startuje na dystansie 100 kilometrów, a Robert przebiegł 184 km w 24 godziny na roślinnym paliwie. Prowadzą fundację Run Vegan którą stworzyli, aby promować aktywność fizyczną i zdrowy styl odżywiania.

Książka “Ultra” była dla mnie jak wyprawa na biegi, których brakowało w moim kalendarzu, jak rozmowa z biegaczami, których (o dziwo) jeszcze nie poznałam, jak dobry posiłek z przyjaciółmi – zdrowy i okraszony wieloma anegdotami i ciekawostkami. O biegach ultra wiem sporo, a dzięki “Ultra” jeszcze więcej. Takie książki powinny mieć tyle stron, ile ma najdłuższy bieg na świecie, a tu uwaga: finisz nadejdzie zbyt szybko!

Nowa książka wegańskiego duetu, czyli Violetty Domaradzkiej i Roberta Zakrzewskiego, wciąga nas w świat polskich, i nie tylko, biegów górskich, rozgrywanych na dystansach powyżej maratonu.  Autorzy z właściwym sobie humorem prezentują najciekawsze ich zdaniem biegi ultra i pokazują, jak z niewyobrażalnego dla większości codziennych biegaczy wysiłku uczynić fantastyczną przygodę. Książka bogato ilustrowana przepięknymi zdjęciami Jacka Deneki, jednego z najlepszych polskich fotografów specjalizujących się w uwiecznianiu biegaczy górskich oraz sylwetkami biegaczy ultra. Doskonała zachęta do zmierzenia się z bieszczadzkimi, gorczańskimi czy beskidzkimi szlakami dla tych, którzy jeszcze tego nie próbowali oraz okazja do refleksji i wspomnień dla starych ultrasów. – Patrycja Bereznowska, rekordzistka i Mistrzyni świata i Europy w biegu 24-ro i 48-śmio godzinnym.

Mirosław Bieniecki, prezes Fundacji Bieg Rzeźnika

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Zostań częścią naszej flagi - Bieg Niepodległości w Gdyni już 11.11.2018
Następny wpis
Zapisy na 30. Bieg Niepodległości już 6 października od północy
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu