fbpx
News & Technologie

Gorycz porażki, chwała zwycięstwa – triumf Bartosza Gorczycy w Biegu 7 Dolin

Sukces i porażka to smaki, które doskonale zna każdy sportowiec. Bartosz Gorczyca – znakomity biegacz górski – po paśmie niepowodzeń wygrywa prestiżowy Bieg 7 Dolin na dystansie 100 km!
bieg7dolin 02

Sukces i porażka to smaki, które doskonale zna każdy sportowiec. Bartosz Gorczyca – znakomity biegacz górski – po paśmie niepowodzeń wygrywa prestiżowy Bieg 7 Dolin na dystansie 100 km!

Plany na ten sezon były ambitne, a cele jasno sformułowane – Lavaredo Ultra Trail w Dolomitach, Bieg Granią Tatr, a w końcu Ultra Trail du Mont Blanc… Forma dobra, więc media wymieniały Bartka wśród faworytów The North Face Lavaredo Ultra Trail we Włoszech. Niestety, zawodnik Salco Garmin Team nie tylko nie włączył się do rywalizacji o czołowe miejsca, ale również zrezygnował z wyścigu. O swoim występie mówił:

Nie wiem co się stało… ale musiałem zrezygnować z wyścigu. Ogarnęła mnie kompletna niemoc, choć nic na to nie wskazywało przed biegiem… Czułem się wypoczęty i silny, ale już po pierwszych kilometrach wiedziałem, że coś nie gra… Czułem się jakbym był nie w swoim ciele. Czy to był nie mój dzień, czy po prostu popełniłem gdzieś błąd? Po wyjściu z drugiego punktu na 33. kilometrze przeszedłem jeszcze 2 km i musiałem zawrócić. Marsz do mety mijał się z moim celem. Jak widać na tę chwilę zbyt wygórowanym.

Porażka nie zniechęciła go do dalszej pracy. Trenował w Tatrach – 22-kilometrowy bieg na Rysy ze Szczerbskiego Plesa i z powrotem zajmował Bartkowi 2 godziny i 25 minut, a on wciąż czuł, że może więcej. Przygotowywał się do pierwszej edycji Mistrzostw Polski Skyrunningu na dystansie ultra, które miały odbyć się w sierpniu w ramach Biegu Granią Tatr. Podczas tej imprezy triumfował już dwa lata temu, nic więc dziwnego, że był tutaj jednym z głównych pretendentów do medalu. I wszystko było na dobrej drodze – na drugim punkcie kontrolnym zameldował się na drugiej pozycji z rewelacyjnym czasem. Potem dopadły go problemy żołądkowe i wykluczyły z rywalizacji o medal. Po raz kolejny musiał przyjąć porażkę, która nie była wynikiem jego kiepskiej formy czy nieodpowiedniego przygotowania.

bieg7dolin-03

Po porażce w Dolomitach Paweł „Pigmej” Krawczyk, trzeci zawodnik krótszego dystansu Cortina Trail, napisał na jego facebookowym profilu:  

Miałem przyjemność Bartku spędzić z tobą trochę czasu i pogadać na campingu. Mój stary nos mówi mi, że jesteś fajnym gościem, który będzie szedł do celu.

I nie pomylił się. Mimo niepowodzeń podczas najważniejszych imprez sezonu, Bartek stanął na starcie Biegu 7 Dolin na dystansie 100km. W poprzednich edycjach Festiwalu Biegowego w Krynicy Górskiej wygrywał co prawda na krótszym dystansach, ale górska „setka” nie była dla niego szczęśliwa. Nie wracał jednak do przykrych wspomnień i szybko objął prowadzenie w wyścigu. Biegł swoim tempem i nie oglądał się za siebie aż do mety w Krynicy. Nie ustanowił co prawda rekordu trasy, ale czas 9 godzin 24 minuty dał mu wymarzone zwycięstwo w jednym z najbardziej prestiżowych biegów ultra w Polsce! Swoich rywali zostawił daleko w tyle – drugi zawodnik Litwin Modestas Bacys zameldował się na mecie pół godziny później. Trzecią zawodniczką w klasyfikacji generalnej była kobieta – Magdalena Łączak, pierwsza Mistrzyni Polski w Skyrunningu na dystansie ultra.

Pierwsza piątka klasyfikacji generalnej Biegu 7 Dolin na 100 km:

  1. Bartosz Gorczyca, POL – 9:24:00
  2. Modestas Bacys, LTU – 9:53:28
  3. Magdalena Łączak, POL – 10:05:25
  4. Jacek Cieluszecki, GBR – 10:05:28
  5. Rafał Jura, POL – 10:13:51

Po sukcesie, który przerwał pasmo biegowych porażek, Bartosz Gorczyca napisał na swoim facebookowym profilu:

To zwycięstwo znaczy dla mnie naprawdę bardzo wiele! Nie tylko dorzucam wygraną w jednym z ważniejszych ultra biegów w Polsce, ale przerywam również pasmo niepowodzeń, które wisiało nade mną od dłuższego czasu nie mając na to do końca wpływu.

Tegoroczny sezon Bartka Gorczycy pokazuje, że bieganie to zarówno gorycz porażki, jak i chwała zwycięstwa. Tacy zawodnicy jak Bartek – a mistrzowskie podejście do treningu może mieć przecież każdy amator – udowadniają, że można znaleźć w sobie siłę i motywację, aby dążyć do swoich celów mimo niepowodzeń. Jak to mówi jeden z mądrych trenerów biegania – nie ma porażek, są lekcje.

bieg7dolin-01

Bartosz Gorczyca – zawodnik Salco Garmin Team. Jeden z najlepszych i najbardziej utalentowanych biegaczy górskich w historii Polski. W biegach górskich zadebiutował dopiero w 2012 roku. Ma na swoim koncie bardzo wiele sukcesów ogólnopolskich i zagranicznych. Jest wielokrotnym medalistą Mistrzostw Polski w Biegach Górskich, zwycięzcą takich prestiżowych biegów jak: Zimowy Ultramaraton Karkonoski, Bieg 7 Dolin, Bieg Ultra Granią Tatr czy Łemkowyna Ultra Trail na dystansie 150km.

 

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
39. PZU Maraton Warszawski już za 10 dni!
Następny wpis
Bieg Pamięci w hołdzie Powstańcom Warszawskim - ostatnia chwila na zapisy
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu