Gorycz porażki, chwała zwycięstwa – triumf Bartosza Gorczycy w Biegu 7 Dolin

Partnerzy medyczni TreningBiegacza.pl

Sukces i porażka to smaki, które doskonale zna każdy sportowiec. Bartosz Gorczyca – znakomity biegacz górski – po paśmie niepowodzeń wygrywa prestiżowy Bieg 7 Dolin na dystansie 100 km!

Plany na ten sezon były ambitne, a cele jasno sformułowane – Lavaredo Ultra Trail w Dolomitach, Bieg Granią Tatr, a w końcu Ultra Trail du Mont Blanc… Forma dobra, więc media wymieniały Bartka wśród faworytów The North Face Lavaredo Ultra Trail we Włoszech. Niestety, zawodnik Salco Garmin Team nie tylko nie włączył się do rywalizacji o czołowe miejsca, ale również zrezygnował z wyścigu. O swoim występie mówił:

Nie wiem co się stało… ale musiałem zrezygnować z wyścigu. Ogarnęła mnie kompletna niemoc, choć nic na to nie wskazywało przed biegiem… Czułem się wypoczęty i silny, ale już po pierwszych kilometrach wiedziałem, że coś nie gra… Czułem się jakbym był nie w swoim ciele. Czy to był nie mój dzień, czy po prostu popełniłem gdzieś błąd? Po wyjściu z drugiego punktu na 33. kilometrze przeszedłem jeszcze 2 km i musiałem zawrócić. Marsz do mety mijał się z moim celem. Jak widać na tę chwilę zbyt wygórowanym.

Porażka nie zniechęciła go do dalszej pracy. Trenował w Tatrach – 22-kilometrowy bieg na Rysy ze Szczerbskiego Plesa i z powrotem zajmował Bartkowi 2 godziny i 25 minut, a on wciąż czuł, że może więcej. Przygotowywał się do pierwszej edycji Mistrzostw Polski Skyrunningu na dystansie ultra, które miały odbyć się w sierpniu w ramach Biegu Granią Tatr. Podczas tej imprezy triumfował już dwa lata temu, nic więc dziwnego, że był tutaj jednym z głównych pretendentów do medalu. I wszystko było na dobrej drodze – na drugim punkcie kontrolnym zameldował się na drugiej pozycji z rewelacyjnym czasem. Potem dopadły go problemy żołądkowe i wykluczyły z rywalizacji o medal. Po raz kolejny musiał przyjąć porażkę, która nie była wynikiem jego kiepskiej formy czy nieodpowiedniego przygotowania.

bieg7dolin-03

Po porażce w Dolomitach Paweł „Pigmej” Krawczyk, trzeci zawodnik krótszego dystansu Cortina Trail, napisał na jego facebookowym profilu:  

Niepodległa Piątka na PGE Narodowym

Miałem przyjemność Bartku spędzić z tobą trochę czasu i pogadać na campingu. Mój stary nos mówi mi, że jesteś fajnym gościem, który będzie szedł do celu.

I nie pomylił się. Mimo niepowodzeń podczas najważniejszych imprez sezonu, Bartek stanął na starcie Biegu 7 Dolin na dystansie 100km. W poprzednich edycjach Festiwalu Biegowego w Krynicy Górskiej wygrywał co prawda na krótszym dystansach, ale górska „setka” nie była dla niego szczęśliwa. Nie wracał jednak do przykrych wspomnień i szybko objął prowadzenie w wyścigu. Biegł swoim tempem i nie oglądał się za siebie aż do mety w Krynicy. Nie ustanowił co prawda rekordu trasy, ale czas 9 godzin 24 minuty dał mu wymarzone zwycięstwo w jednym z najbardziej prestiżowych biegów ultra w Polsce! Swoich rywali zostawił daleko w tyle – drugi zawodnik Litwin Modestas Bacys zameldował się na mecie pół godziny później. Trzecią zawodniczką w klasyfikacji generalnej była kobieta – Magdalena Łączak, pierwsza Mistrzyni Polski w Skyrunningu na dystansie ultra.

Pierwsza piątka klasyfikacji generalnej Biegu 7 Dolin na 100 km:

  1. Bartosz Gorczyca, POL – 9:24:00
  2. Modestas Bacys, LTU – 9:53:28
  3. Magdalena Łączak, POL – 10:05:25
  4. Jacek Cieluszecki, GBR – 10:05:28
  5. Rafał Jura, POL – 10:13:51

Po sukcesie, który przerwał pasmo biegowych porażek, Bartosz Gorczyca napisał na swoim facebookowym profilu:

To zwycięstwo znaczy dla mnie naprawdę bardzo wiele! Nie tylko dorzucam wygraną w jednym z ważniejszych ultra biegów w Polsce, ale przerywam również pasmo niepowodzeń, które wisiało nade mną od dłuższego czasu nie mając na to do końca wpływu.

Tegoroczny sezon Bartka Gorczycy pokazuje, że bieganie to zarówno gorycz porażki, jak i chwała zwycięstwa. Tacy zawodnicy jak Bartek – a mistrzowskie podejście do treningu może mieć przecież każdy amator – udowadniają, że można znaleźć w sobie siłę i motywację, aby dążyć do swoich celów mimo niepowodzeń. Jak to mówi jeden z mądrych trenerów biegania – nie ma porażek, są lekcje.

bieg7dolin-01

Bartosz Gorczyca – zawodnik Salco Garmin Team. Jeden z najlepszych i najbardziej utalentowanych biegaczy górskich w historii Polski. W biegach górskich zadebiutował dopiero w 2012 roku. Ma na swoim koncie bardzo wiele sukcesów ogólnopolskich i zagranicznych. Jest wielokrotnym medalistą Mistrzostw Polski w Biegach Górskich, zwycięzcą takich prestiżowych biegów jak: Zimowy Ultramaraton Karkonoski, Bieg 7 Dolin, Bieg Ultra Granią Tatr czy Łemkowyna Ultra Trail na dystansie 150km.

 

Jeśli potrzebujesz pomocy w treningu, umów się na niezobowiązującą rozmowę