fbpx
News & Technologie

Letni Bieg Piastów 2017

Bieg Piastów przyciąga na Polanę Jakuszycką rzeszę amatorów biegania na nartach. Natomiast od pięciu lat do Jakuszyc zjeżdżają się też zawodnicy na letnią edycję biegową. W ostatnią sobotę sierpnia rywalizowano na dystansie ultra- (50 km) oraz półmaratonu, a w niedzielę na 11 kilometrów.
letni bieg piastow

Bieg Piastów przyciąga na Polanę Jakuszycką rzeszę amatorów biegania na nartach. Jednak od pięciu lat do Jakuszyc zjeżdżają się też zawodnicy na letnią edycję biegową. W ostatnią sobotę sierpnia rywalizowano na dystansie ultra- (50 km) oraz półmaratonu, a w niedzielę na 11 kilometrów.

Dodatkowymi atrakcjami były również towarzyszące biegom głównym: Wyprawa Zuchów dla dzieci z klas 1-6 na dystansie 1 kilometra, Marsz Nordic Walking (11 km) czy Bieg Przedszkolaka na dystansie 250 metrów.

Nie lada atrakcją dla biegających zimą i latem jest fakt, że oba biegi prowadzone są niemal tymi samymi trasami. O ile w marcu narciarze mają wyrównaną śniegiem drogę, o tyle w sierpniu na biegaczy czekają różne nawierzchnie: trawiasta, szutrowa czy kamienista. Nie można zapomnieć o wielu podbiegach i zbiegach. Zawodnicy LBP musieli pokonać znane w Jakuszycach wzniesienie Samolot (980 m n.p.m.), a także Wysoki Kamień (1058 m n.p.m.) i wdrapać się na kopalnię „Stanisław” (1050 m n.p.m.)

Zmagania w ramach Letniego Biegu Piastów rozpoczęto w sobotę o godzinie 9:00, kiedy to na trasę wyruszyli ultramaratończycy. Na pierwszym pomiarze czasu (15 km) przy schronisku „Orle” prowadziła dwójka zawodników: Jacek Sobas (KS Koziołek Kędzierzyn-Koźle) i Daniel Krasulak (WKS Śląsk Wrocław) z przewagą 4 sekund nad Piotrem Basińskim z Wrocławia. Wśród płci pięknej od początku mocno ruszyła mistrzyni świata w biegu 24-godzinnym – Patrycja Bereznowska (Wieliszew Heron Team). Na pierwszym punkcie pomiarowym miała ponad 5 minut przewagi nad drugą Jolantą Miśtak (Oławska Grupa Biegowa). Z każdym kolejnym kilometrem Bereznowska uciekała rywalkom, powiększając przewagę. Nasza mistrzyni niezagrożona dobiegła do mety jako pierwsza spośród kobiet, uzyskując czas 04:12:28, co dało jej 13. miejsce w kategorii Open. Drugą kobietą była Miśtak (04:48:38), a trzecią Barbara Filipowicz (05:10:36). Dużo ciekawiej było w rywalizacji mężczyzn. Do trzeciego punktu kontrolnego (25 km) wspólnie biegła grupa czterech zawodników: Sobas, Faron, Basiński i Krasulak. Między pierwszym a czwartym była nieco ponad minuta różnicy. Na czwartym pomiarze czasu (31 km) zaczął tracić Krasulak (prawie 4 minuty), w miarę blisko (około 1 minuta straty) prowadzącej dwójki trzymał się Basiński. Ostatecznie na metę ze sporą przewagą samotnie wpadł Sobas (03:40:39), za nim pojawili się: Faron (03:49:13) i Basiński (03:52:02).

Półmaraton najszybciej pokonał Czech Pavel Brydl z Trutnova, który prowadził od startu do mety. Czas zwycięzcy to 01:22:26. Kolejne miejsca zajęli: Radosław Boniec (01:25:55) z Żar oraz Łukasz Kozłowski (01:26:13) z Wałbrzycha. Najlepszą z pań okazała się Karolina Obstój, która z czasem 01:36:15 była również 16. w kategorii ogólnej. Za nią finiszowały: Paulina Janik (01:38:57) i Jagoda Durkalec (01:43:06).

W niedzielę rywalizowano na dystansie 11 kilometrów. Tam najlepsi okazali się: Piotr Holly (Sportfuel.pl) oraz Elżbieta Kowalewska (Edi Team Zgorzelec). Zwycięstwo Holly zapewnił sobie przebiegając dystans w czasie 43 minut i 8 sekund, Kowalewska potrzebowała na pokonanie trasy 6 minut i 21 sekund więcej. Kolejne miejsca na „pudle” w kategorii mężczyzn zajęli: Bartosz Roskosz (00:45:54) i Tomasz Kałużny (00:46:03). Żeńskie podium uzupełniły: Katarzyna Ślusarczyk (00:51:45) oraz Anna Więcek (00:52:26).

Organizatorzy Letniego Biegu Piastów w tym roku świętowali rekordową frekwencję. Na trasach biegowych pojawiło się 1370 uczestników! Jak tak dalej pójdzie, to niewykluczone, że w lecie do Jakuszyc będzie przyjeżdżać podobna liczba zawodników, co na dużo starszą edycję zimową. Tegoroczną atrakcją na Polanie Jakuszyckiej, oprócz przyjazdu Patrycji Bereznowskiej, był start w półmaratonie, a następnie występ na scenie rapera MEZO, który w swoim biegu zajął 10. miejsce.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Starcie Gigantów – Trzej Królowie powalczą o rekord świata w Berlinie!
Następny wpis
Królewski Festiwal Biegowy Warszawa-Wilanów, sprawdź się przed maratonem
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu