fbpx
letni bieg piastow

Letni Bieg Piastów 2017

Bieg Piastów przyciąga na Polanę Jakuszycką rzeszę amatorów biegania na nartach. Natomiast od pięciu lat do Jakuszyc zjeżdżają się też zawodnicy na letnią edycję biegową. W ostatnią sobotę sierpnia rywalizowano na dystansie ultra- (50 km) oraz półmaratonu, a w niedzielę na 11 kilometrów.

Bieg Piastów przyciąga na Polanę Jakuszycką rzeszę amatorów biegania na nartach. Jednak od pięciu lat do Jakuszyc zjeżdżają się też zawodnicy na letnią edycję biegową. W ostatnią sobotę sierpnia rywalizowano na dystansie ultra- (50 km) oraz półmaratonu, a w niedzielę na 11 kilometrów.

Dodatkowymi atrakcjami były również towarzyszące biegom głównym: Wyprawa Zuchów dla dzieci z klas 1-6 na dystansie 1 kilometra, Marsz Nordic Walking (11 km) czy Bieg Przedszkolaka na dystansie 250 metrów.

Nie lada atrakcją dla biegających zimą i latem jest fakt, że oba biegi prowadzone są niemal tymi samymi trasami. O ile w marcu narciarze mają wyrównaną śniegiem drogę, o tyle w sierpniu na biegaczy czekają różne nawierzchnie: trawiasta, szutrowa czy kamienista. Nie można zapomnieć o wielu podbiegach i zbiegach. Zawodnicy LBP musieli pokonać znane w Jakuszycach wzniesienie Samolot (980 m n.p.m.), a także Wysoki Kamień (1058 m n.p.m.) i wdrapać się na kopalnię „Stanisław” (1050 m n.p.m.)

Zmagania w ramach Letniego Biegu Piastów rozpoczęto w sobotę o godzinie 9:00, kiedy to na trasę wyruszyli ultramaratończycy. Na pierwszym pomiarze czasu (15 km) przy schronisku „Orle” prowadziła dwójka zawodników: Jacek Sobas (KS Koziołek Kędzierzyn-Koźle) i Daniel Krasulak (WKS Śląsk Wrocław) z przewagą 4 sekund nad Piotrem Basińskim z Wrocławia. Wśród płci pięknej od początku mocno ruszyła mistrzyni świata w biegu 24-godzinnym – Patrycja Bereznowska (Wieliszew Heron Team). Na pierwszym punkcie pomiarowym miała ponad 5 minut przewagi nad drugą Jolantą Miśtak (Oławska Grupa Biegowa). Z każdym kolejnym kilometrem Bereznowska uciekała rywalkom, powiększając przewagę. Nasza mistrzyni niezagrożona dobiegła do mety jako pierwsza spośród kobiet, uzyskując czas 04:12:28, co dało jej 13. miejsce w kategorii Open. Drugą kobietą była Miśtak (04:48:38), a trzecią Barbara Filipowicz (05:10:36). Dużo ciekawiej było w rywalizacji mężczyzn. Do trzeciego punktu kontrolnego (25 km) wspólnie biegła grupa czterech zawodników: Sobas, Faron, Basiński i Krasulak. Między pierwszym a czwartym była nieco ponad minuta różnicy. Na czwartym pomiarze czasu (31 km) zaczął tracić Krasulak (prawie 4 minuty), w miarę blisko (około 1 minuta straty) prowadzącej dwójki trzymał się Basiński. Ostatecznie na metę ze sporą przewagą samotnie wpadł Sobas (03:40:39), za nim pojawili się: Faron (03:49:13) i Basiński (03:52:02).

Półmaraton najszybciej pokonał Czech Pavel Brydl z Trutnova, który prowadził od startu do mety. Czas zwycięzcy to 01:22:26. Kolejne miejsca zajęli: Radosław Boniec (01:25:55) z Żar oraz Łukasz Kozłowski (01:26:13) z Wałbrzycha. Najlepszą z pań okazała się Karolina Obstój, która z czasem 01:36:15 była również 16. w kategorii ogólnej. Za nią finiszowały: Paulina Janik (01:38:57) i Jagoda Durkalec (01:43:06).

W niedzielę rywalizowano na dystansie 11 kilometrów. Tam najlepsi okazali się: Piotr Holly (Sportfuel.pl) oraz Elżbieta Kowalewska (Edi Team Zgorzelec). Zwycięstwo Holly zapewnił sobie przebiegając dystans w czasie 43 minut i 8 sekund, Kowalewska potrzebowała na pokonanie trasy 6 minut i 21 sekund więcej. Kolejne miejsca na „pudle” w kategorii mężczyzn zajęli: Bartosz Roskosz (00:45:54) i Tomasz Kałużny (00:46:03). Żeńskie podium uzupełniły: Katarzyna Ślusarczyk (00:51:45) oraz Anna Więcek (00:52:26).

Organizatorzy Letniego Biegu Piastów w tym roku świętowali rekordową frekwencję. Na trasach biegowych pojawiło się 1370 uczestników! Jak tak dalej pójdzie, to niewykluczone, że w lecie do Jakuszyc będzie przyjeżdżać podobna liczba zawodników, co na dużo starszą edycję zimową. Tegoroczną atrakcją na Polanie Jakuszyckiej, oprócz przyjazdu Patrycji Bereznowskiej, był start w półmaratonie, a następnie występ na scenie rapera MEZO, który w swoim biegu zajął 10. miejsce.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
berlin starcie gigantow 01

Starcie Gigantów – Trzej Królowie powalczą o rekord świata w Berlinie!

Następne
krolewski festiwal biegowy warszawa wilanow sprawdz sie przed maratonem 02

Królewski Festiwal Biegowy Warszawa-Wilanów, sprawdź się przed maratonem

Powiązane artykuły

polacy z medalami me masters w maratonie
Czytaj dalej

Polacy z medalami ME Masters w maratonie

W niedzielę Wrocław gościł zawodników na 35. PKO Wrocław Maratonie, ale w ramach tego biegu rozegrano dodatkowo Mistrzostwa Europy Masters w maratonie, w których udział wzięło ponad 300 biegaczy z kilkunastu krajów.
cheruiyot i tola najlepsi we frankfurcie
Czytaj dalej

Cheruiyot i Tola najszybsi we Frankfurcie

36. Mainova Frankfurt Marathon zakończył się zwycięstwem Kenijki Vivian Cheruiyot oraz Etiopczyka Shure Toli. Poza tym Etiopczycy całkowicie zdominowali czołówkę w kategorii kobiet i mężczyzn, zajmując aż pięć miejsc na podium!
AI-biegacze-maraton
Czytaj dalej

Sztuczna inteligencja (AI) dla biegaczy

Spis treści Ukryj Trener AIAI EnduranceHumangoTrainAsOnePrzyszłośćZdrowie AISupersapiensCore Body TemperatureTorq LabsInpulseNix PrzyszłośćObuwie AIFid IDRunning Analyzer Neatsy.AIDorsaVIPrzyszłośćCo nas czeka?Źródła Choć niegdyś obecna…
diamentowa liga na finiszu
Czytaj dalej

Diamentowa Liga na finiszu

Nie tak dawno emocjonowaliśmy się mistrzostwami świata w lekkoatletyce rozgrywanych na stadionie olimpijskim w Londynie, a o medalistach MŚ znowu jest głośno. Tym razem za sprawą kończących sezon letni mityngów Diamentowej Ligi. Wczoraj w Zurychu poznaliśmy zwycięzców w 16 konkurencjach tych prestiżowych rozgrywek.