fbpx
berlin starcie gigantow 01

Starcie Gigantów – Trzej Królowie powalczą o rekord świata w Berlinie!

Wielkimi krokami zbliża się 44. BMW Berlin Marathon. W tym roku będzie to najprawdziwsze starcie gigantów! W jednym wyścigu spotkają się: Eliud Kipchoge, Kenenisa Bekele i Wilson Kipsang. Każdy z nich ma na swoim koncie wygrany maraton w Berlinie!

Wielkimi krokami zbliża się 44. BMW Berlin Marathon. W tym roku będzie to najprawdziwsze starcie gigantów! W jednym wyścigu spotkają się: Eliud Kipchoge, Kenenisa Bekele i Wilson Kipsang. Każdy z nich ma na swoim koncie wygrany maraton w Berlinie!

Wiele wskazuje na to, że już 24 września 2017 w Berlinie może paść nowy rekord świata na dystansie 42 km 195 m! Organizatorzy tamtejszego  maratonu poinformowali, że swój udział w imprezie potwierdzili aż trzej wielcy mistrzowie tej konkurencji: Kenijczycy Eliud Kipchoge i Wilson Kipsang oraz Etiopczyk Kenenisa Bekele. BMW Berlin Marathon – wyścig zaliczany do „wielkiej piątki” światowych maratonów Abbott World Marathon Majors – jest marzeniem wielu biegaczy amatorów i od lat przyciąga również najlepszych biegaczy z całego świata. Szybka trasa i sprzyjająca jesienna aura sprawiają, że to właśnie w stolicy Niemiec najczęściej padają rekordy świata. Ostatni raz miało to miejsce w 2014 roku, kiedy Kenijczyk Denis Kimetto przekroczył Bramę Brandenburską w czasie 02:02:57. Wydaje się jednak, że dni jego rekordu są policzone…

berlin-starcie-gigantow-03

Od 2014 roku bardzo wiele wydarzyło się w historii maratonu. Przełomem okazał się zainicjowany przez Nike projekt Breaking 2, który pokazał, że człowiek – kiedy stworzy mu się odpowiednie warunki – jest w stanie przybliżyć się do granicy 2 godzin na dystansie maratonu. Pierwszoplanowym bohaterem tego przedsięwzięcia był Eliud Kipchoge – to właśnie on na wyścigowym torze Monza we Włoszech uzyskał rekordowy czas 2:00:26, który ze względu na „laboratoryjne” warunki nie mógł zostać uznany za oficjalny rekord świata. Czy ten sukces da się powtórzyć w biegu ulicznym? Możliwości tego zawodnika są niewątpliwie bardzo duże. 33-letni Kenijczyk przeszedł do historii jako zwycięzca Maratonu Berlińskiego w 2015 roku, który wygrał pomimo… wypadającej z buta wkładki. W roku 2016 zabrakło mu kilku sekund do rekordu świata w Londynie, a kilka miesięcy później zdobył złoty medal na Olimpiadzie w Rio de Janeiro.

berlin-starcie-gigantow-04

Eliud Kipchoge będzie musiał bardzo uważać na swoich rywali. Jego rodak Wilson Kipsang to również zwycięzca z Berlina i autor oficjalnego rekordu świata – 2:03:23 – który ustanowił w 2013 roku. Podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Londynie zdobył brązowy medal na królewskim dystansie. Równie dobrze sprawdza się na dystansie półmaratonu, gdzie jego najlepszy czas wynosi 58 minut 59 sekund!

Jednym z kandydatów do zwycięstwa jest też Etiopczyk Kenenisa Bekele, który specjalizuje się w dystansach 5000m i 10000m, gdzie wielokrotnie zdobywał złote medale podczas Mistrzostw Świata i Igrzysk Olimpijskich. Na dystansie maratonu stawia dopiero pierwsze kroki, ale od samego początku są to bardzo mocne akcenty. W 2016 roku podczas 43. Berlin Marathon wygrał pojedynek z Wilsonem Kipsangiem i zameldował się na mecie w czasie 2:03:03. Tylko 7 sekund brakowało do pobicia aktualnego rekordu świata!

berlin-starcie-gigantow-02

Kto zostanie kolejnym zwycięzcą z Berlina i – co bardzo prawdopodobne – nowym rekordzistą świata? O tym przekonamy się już 24 września, kiedy spod Bramy Brandenburskiej wyruszy jedna z najmocniejszych czołówek biegaczy w historii maratonu!

Maraton w Berlinie jest zaliczany do 5 największych – obok Londynu, Bostonu, Tokio, Chicago i Nowego Yorku – maratonów na świecie w ramach Abbott World Marathon Majors. Co roku bierze w nim udział ok. 40 000 biegaczy z całego świata. Rejestracja na bieg odbywa się w drodze rejestracji i losowania, które rozpoczyna się na początku listopada.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
rokita z diabelskiej rownicy czeka na biegaczy 01

Rokita z Diabelskiej Równicy czeka na biegaczy

Następne
letni bieg piastow

Letni Bieg Piastów 2017

Powiązane artykuły

TreningBiegacza.pl PREMIUM

Zapisz się do największej w Polsce zaangażowanej społeczności biegaczy, bądź na bieżąco i osiągaj swoje cele szybciej niż inni!

TreningBiegacza.pl PREMIUM
Więcej o TreningBiegacza.pl PREMIUM