🏃Zacznij mądrze biegać🏃‍♀️ -20% z kodem "WIOSNA20". Do końca promocji:
00 d
00 h
00 m
News & Technologie

Starcie Gigantów – Trzej Królowie powalczą o rekord świata w Berlinie!

Wielkimi krokami zbliża się 44. BMW Berlin Marathon. W tym roku będzie to najprawdziwsze starcie gigantów! W jednym wyścigu spotkają się: Eliud Kipchoge, Kenenisa Bekele i Wilson Kipsang. Każdy z nich ma na swoim koncie wygrany maraton w Berlinie!
berlin starcie gigantow 01

Wielkimi krokami zbliża się 44. BMW Berlin Marathon. W tym roku będzie to najprawdziwsze starcie gigantów! W jednym wyścigu spotkają się: Eliud Kipchoge, Kenenisa Bekele i Wilson Kipsang. Każdy z nich ma na swoim koncie wygrany maraton w Berlinie!

Wiele wskazuje na to, że już 24 września 2017 w Berlinie może paść nowy rekord świata na dystansie 42 km 195 m! Organizatorzy tamtejszego  maratonu poinformowali, że swój udział w imprezie potwierdzili aż trzej wielcy mistrzowie tej konkurencji: Kenijczycy Eliud Kipchoge i Wilson Kipsang oraz Etiopczyk Kenenisa Bekele. BMW Berlin Marathon – wyścig zaliczany do „wielkiej piątki” światowych maratonów Abbott World Marathon Majors – jest marzeniem wielu biegaczy amatorów i od lat przyciąga również najlepszych biegaczy z całego świata. Szybka trasa i sprzyjająca jesienna aura sprawiają, że to właśnie w stolicy Niemiec najczęściej padają rekordy świata. Ostatni raz miało to miejsce w 2014 roku, kiedy Kenijczyk Denis Kimetto przekroczył Bramę Brandenburską w czasie 02:02:57. Wydaje się jednak, że dni jego rekordu są policzone…

berlin-starcie-gigantow-03

Od 2014 roku bardzo wiele wydarzyło się w historii maratonu. Przełomem okazał się zainicjowany przez Nike projekt Breaking 2, który pokazał, że człowiek – kiedy stworzy mu się odpowiednie warunki – jest w stanie przybliżyć się do granicy 2 godzin na dystansie maratonu. Pierwszoplanowym bohaterem tego przedsięwzięcia był Eliud Kipchoge – to właśnie on na wyścigowym torze Monza we Włoszech uzyskał rekordowy czas 2:00:26, który ze względu na „laboratoryjne” warunki nie mógł zostać uznany za oficjalny rekord świata. Czy ten sukces da się powtórzyć w biegu ulicznym? Możliwości tego zawodnika są niewątpliwie bardzo duże. 33-letni Kenijczyk przeszedł do historii jako zwycięzca Maratonu Berlińskiego w 2015 roku, który wygrał pomimo… wypadającej z buta wkładki. W roku 2016 zabrakło mu kilku sekund do rekordu świata w Londynie, a kilka miesięcy później zdobył złoty medal na Olimpiadzie w Rio de Janeiro.

berlin-starcie-gigantow-04

Eliud Kipchoge będzie musiał bardzo uważać na swoich rywali. Jego rodak Wilson Kipsang to również zwycięzca z Berlina i autor oficjalnego rekordu świata – 2:03:23 – który ustanowił w 2013 roku. Podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Londynie zdobył brązowy medal na królewskim dystansie. Równie dobrze sprawdza się na dystansie półmaratonu, gdzie jego najlepszy czas wynosi 58 minut 59 sekund!

Jednym z kandydatów do zwycięstwa jest też Etiopczyk Kenenisa Bekele, który specjalizuje się w dystansach 5000m i 10000m, gdzie wielokrotnie zdobywał złote medale podczas Mistrzostw Świata i Igrzysk Olimpijskich. Na dystansie maratonu stawia dopiero pierwsze kroki, ale od samego początku są to bardzo mocne akcenty. W 2016 roku podczas 43. Berlin Marathon wygrał pojedynek z Wilsonem Kipsangiem i zameldował się na mecie w czasie 2:03:03. Tylko 7 sekund brakowało do pobicia aktualnego rekordu świata!

berlin-starcie-gigantow-02

Kto zostanie kolejnym zwycięzcą z Berlina i – co bardzo prawdopodobne – nowym rekordzistą świata? O tym przekonamy się już 24 września, kiedy spod Bramy Brandenburskiej wyruszy jedna z najmocniejszych czołówek biegaczy w historii maratonu!

Maraton w Berlinie jest zaliczany do 5 największych – obok Londynu, Bostonu, Tokio, Chicago i Nowego Yorku – maratonów na świecie w ramach Abbott World Marathon Majors. Co roku bierze w nim udział ok. 40 000 biegaczy z całego świata. Rejestracja na bieg odbywa się w drodze rejestracji i losowania, które rozpoczyna się na początku listopada.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Rokita z Diabelskiej Równicy czeka na biegaczy
Następny wpis
Letni Bieg Piastów 2017
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Rozwiń
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    Rozwiń
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Rozwiń
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.