fbpx
aims gala 01

Kipchoge i Keitany najlepszymi maratończykami 2017!

Po emocjonującym sezonie maratońskim nadszedł czas na podsumowania. Międzynarodowe Stowarzyszenie Biegów Ulicznych uznało Elidua Kipchoge i Mary Keitany maratończykami roku!

Po emocjonującym sezonie maratońskim nadszedł czas na podsumowania. Międzynarodowe Stowarzyszenie Biegów Ulicznych uznało Elidua Kipchoge i Mary Keitany maratończykami roku!

Jak co roku Międzynarodowe Stowarzyszenie Biegów Ulicznych (AIMS – Association of International Marathons and Distance Races) wskazało najlepszych maratończyków roku. W skład jury wchodziło ponad 400 osób, wśród których znaleźli się organizatorzy najbardziej prestiżowych imprez biegowych na świecie. Gala odbyła się w Atenach – w kolebce długodystansowego biegania przed maratońską publicznością. Pod uwagę brano osiągnięcia w okresie listopad 2016 – październik 2017. Werdykt był jednomyślny: najlepszymi maratończykami zostali reprezentanci Kenii: Eliud Kipchoge i Mary Keitany.

33-letni Eliud Kipchoge został doceniony przede wszystkim za próbę złamania bariery 2 godzin na królewskim dystansie w ramach projektu, którego inspiratorem i organizatorem była firma Nike. Eksperyment odbył się w maju na torze Formułu 1 – Monza we Włoszech. Zabrakło niewiele, bo Kenijczyk ukończył bieg w czasie 2:00:25, który niestety nie mógł zostać uznany za oficjalny rekord świata ze względu na znaczną optymalizację warunków – bieg odbył się w warunkach atmosferycznych określonych jako najbardziej sprzyjające – i nowinki sprzętowe, którym międzynarodowe organizacje chcą się dokładniej przyjrzeć. Na koncie Kipchoge w roku 2017 jest jeszcze zwycięstwo w BMW Berlin Marathon 2017 z najlepszym czasem w tym roku – 2:03:32. Kenijczyk odbierał wyróżnienie AIMS po raz trzeci z rzędu.

aims-gala-02

Rodaczka Kipchoge Mary Keitany została doceniona przez AIMS przede wszystkim za rekord świata kobiet w maratonie bez wsparcia mężczyzn (pacemakerów). Miało to miejsce 23 kwietnia 2017 podczas Maratonu w Londynie. 35-letnia Kenijka osiągnęła czas 2:17:01. Czas Brytyjki Pauli Radcliffe osiągnięty na tej samej trasie w 2003 roku był o 1,5 minuty lepszy (2:15:25), jednak bieg Brytyjki był wspierany przez pacemakerów.

Podczas Gali wręczono również nagrodę AIMS Lifetime Achievement, za całokształt kariery. Otrzymała ją jedna z najlepszych zawodniczek w historii kobiecego maratonu – Rosa Mota z Portugalii. Jest to Mistrzyni Olimpijska z Seulu (1988), brązowa medalistka olimpijska z Los Angeles (1984). Mistrzyni Świata (Rzym 1987) i trzykrotna Mistrzyni Europy (Ateny 1982, Stuttgart 1986, Split 1990). Zwyciężczyni prestiżowych biegów maratońskich w Rotterdamie (1983), Chicago (1983, 1984), Tokio (1986), Bostonie (1987, 1988, 1990), Osace (1990) i Londynie (1991). Jej rekord życiowy w maratonie – 2:23:29 z 1985 roku – jest wciąż aktualnym rekordem Portugalii. Ponadto przyznano AIMS Green Award za zaangażowanie w praktyki przyjazne dla środowiska (Sanath Cape Town Marathon, RPA) i AIMS Social Award w uznaniu za wsparcie celów społecznych (Maratón de las Flores Medellín, Kolumbia).

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
piwo za linia mety czy to sluszny wybor podczas regeneracji 01

​Piwo za linią mety – czy to słuszny wybór podczas regeneracji?

Następne
weronika pyzik 01

Weronika Pyzik z sukcesami na akademickich mistrzostwach USA!

Powiązane artykuły

weterani z medalami
Czytaj dalej

Weterani z medalami

Białe Karpaty po słowackiej stronie gościły zawodników 17. Mistrzostw Świata Weteranów w biegach górskich, które zostały rozegrane w pierwszy weekend września. Tradycyjnie na starcie nie tylko nie mogło zabraknąć Polaków, ale co ważniejsze, nie mogło się obyć bez ich medali.
dolina rospudy warto tam biegac 01
Czytaj dalej

Dolina Rospudy – warto tam biegać!

Jaka byłaby Wasza odpowiedź na pytanie: "jak spędzasz majówkę?"? Myślę, że jest coraz więcej zwolenników spędzania wolnego czasu na powietrzu i coraz więcej na biegowo. Tak też blisko 200 osób postanowiło uczcić 1. maja, obierając sobie za cel Majowe Bieganie nad Rospudą, w skład którego wchodził dystans dłuższy - Półmaraton Doliną Rospudy oraz Bieg Bakałarza mierzący 12 kilometrów.
trzaskalska mistrzynia polski
Czytaj dalej

Trzaskalska mistrzynią Polski

W sobotę w Łodzi odbyły się Mistrzostwa Polski kobiet na 10 km. Były to szóste mistrzostwa w tej konkurencji, po raz drugi rywalizowano w ramach łódzkiego Biegu Fabrykanta. Na starcie MP stanęło 16 zawodniczek, które walczyły o medale.

TreningBiegacza.pl PREMIUM

Zapisz się do największej w Polsce zaangażowanej społeczności biegaczy, bądź na bieżąco i osiągaj swoje cele szybciej niż inni!

TreningBiegacza.pl PREMIUM
Więcej o TreningBiegacza.pl PREMIUM