fbpx
Porady dietetyczne

​Piwo za linią mety – czy to słuszny wybór podczas regeneracji?

Przeprowadzono wiele badań oraz napisano sporo publikacji i artykułów eksperckich na temat wpływu alkoholu na ogólne rezultaty sportowe. Trudno jest jednak natrafić na odniesienia dotyczące tego, jak sprawa się ma w przypadku piwa spożytego przez biegacza amatora za linią mety. Można czy nie można?
piwo za linia mety czy to sluszny wybor podczas regeneracji 01

Przeprowadzono wiele badań oraz napisano sporo publikacji i artykułów eksperckich na temat wpływu alkoholu na ogólne rezultaty sportowe. Trudno jest jednak natrafić na odniesienia dotyczące tego, jak sprawa się ma w przypadku piwa spożytego przez biegacza amatora za linią mety. Można czy nie można? Nawadnia czy odwadnia? Ma te elektrolity czy ich nie ma? Kryć się z browarem w ręku w strefie finishera czy dumnie paradować ze złotym trunkiem, świętując w taki sposób ukończone zawody?

Strefa gastro – Octoberfest biegaczy

Organizatorzy biegów aktualnie bardzo często oferują darmowe piwo za linią mety lub butelka piwa stanowi jeden z elementów pakietu startowego. Zdaje się, że biegacze lubią piwo, a przemysł piwowarski upatrzył sobie nas jako jedną z grup docelowych, która jest potencjalnie zainteresowania tym produktem. W głowach wielu biegaczy podczas zawodów myśl “piwo na mecie” jawi się nie tylko jako nagroda za poniesiony trud i wysiłek, ale jest motywacją do tego, żeby dać z siebie wszystko, bo za chwilę przecież czeka na nas chwila relaksu po startowej adrenalinie.

Po przekroczeniu linii mety i odebraniu medalu każdy biegacz powinien ustawić sobie na zegarku biegowym stoper, który będzie odliczał równe 60 minut. Tak zwana “złota godzina” jest przedziałem czasowym, w którym możliwa jest najbardziej efektywna regeneracja organizmu po zakończonym wysiłku fizycznym. Od tego, jakie kroki biegacz w niej podejmie, zależy jego sampoczucie oraz jakość funkcjonowania w kolejnych godzinach, a nawet w kolejnych dniach.

Żywieniowcy rekomendują zabezpieczyć w “złotej godzinie” dwa warunki, tj.:

  1. Posiłek regeneracyjny

Posiłek regeneracyjny, który będzie składał się przede wszystkim z węglowodanów z małą (niezmiernie jednak istotną!) zawartością białka. Dokładna proporcja węglowodanów do białka określana jest jako 4:1. W praktyce biegacz za linią mety powinien ruszyć w poszukiwaniu:

  • makaronu z sosem bolońskim (makaron – węglowodany, sos pomidorowy – węglowodany, mięso – białko),
  • makaron w sosie pomidorowym z zielonym groszkiem (makaron – węglowodany, sos pomidorowy – węglowodany, groszek zielony – bialko),
  • kaszy z kurczakiem i warzywami (kasza – węglowodany, warzywa – węglowodany, kurczak – białko),
  • kaszy z tofu i warzywami (kasza – węglowodany, warzywa – węglowodany, tofu – bialko),
  • domowego ciasta + koktajlu mleczno-owocowego (ciasto – węglowodany, mleko – białko, owoce – węglowodany).

Wyżej wymienione posiłki zazwyczaj są na wyciągnięcie ręki w strefie gastronomicznej każdych większych zawodów. Trudno jest określić, jak duży objętościowo powinien być posiłek regeneracyjny, ale można przyjąć, że powinien pokrywać on w większości wybiegane podczas zawodów kalorie .

Napój izotoniczny stanowi dobrą propozycję na regenerację, ale biegacze lubiący korzystać z nich w “złotej godzinie” powinni zabezpieczyć dodatkowo źródło białka, którego napoje tego typu nie posiadają. W zależności od dystansu zawodów należałoby również podbić posiłkiem stałym energetyczność napoju izotonicznego, bo najprawdopodobniej spożyty sam, będzie zbyt małym zastrzykiem energii.

  1. Płyny

Wraz z płynami, biegacz stracił też wiele składników mineralnych. Warto skorzystać z wody mineralnej, która dodatkowo zregeneruje wystawioną na próbę podczas zawodów gospodarkę elektrolitową.

Szacuje się, że mniej więcej na każde 30 minut podjętej aktywności fizycznej o średniej intensywności wraz z potem ucieka około 500 ml wody. W zależności od długości trwania zawodów łatwo jest obliczyć, ile wody biegacz powinien przyjąć za linią mety.

A ile tych piw? Żadnych rekomendacji?

Weźmy zatem piwo pod lupę oraz spróbujmy dopasować mu funkcje regeneracyjne.

Piwo – nutrition facts

Wartośći odżywcze piwa/100 ml:

  • Energia: 43 kcal
  • Białka: 0,5 g
  • Węglowodany: 3,6 g
  • Tłuszcze: 0,00 g

*Źródło: Nutrient data provided by USDA

Piwo zawiera znikome ilości witamin. Generalizując, można powiedzieć, że piwo witamin nie posiada. Dane pokazują, że zawiera ono śladowe ilości niacyny (witamina B3), foliany (witamina B9), cholinę (witamina B4) oraz… nic poza tym. Warto jednak porównać zawartość składników mineralnych piwa w stosunku do wody, ponieważ korzystając z wiedzy potocznej biegacze lubią posługiwać się argumentem, że idą napić się piwa, żeby uzupełnić utracone podczas biegu elektrolity.

 Piwo, jasne pełneNaturalna woda mineralna (niegazowana, średniozmineralizowana, niskosodowa)Naturalna woda mineralna (średnionasycona dutlenkiem węgla, wysokozmineralizowana)
Ca (wapń)
mg / 100 ml
41118
Mg (magnez)
mg / 100 ml
62,314,2
Na (sód)
mg / 100 ml
41,16,3
K (potas)
mg / 100 ml
270,280,7

*Źródło: Nutrient data provided by USDA, etykiety wód butelkowanych

Z powyższego zestawienia można wyciągnąć wniosek, że piwo uzupełnia elektrolity skuteczniej w porównaniu z wodą średniozmineralizowaną, ale gorzej niż z wodą wysokozmineralizowaną. Piwo w porówananiu z wodą mineralną (średniozmineralizowaną czy wysokomineralizowaną) cechuje się bardzo dużą zawartością potasu – jest go wielokrotnie więcej w piwie, aniżeli w wodzie.

Warto uzupełnić te wnioski o inne właściowości piwa, rzucające inne światło na cały pogląd:

  • piwo jest moczopędne, zatem może powodować tendencje do szybszego odwodnienia organizmu, szczególnie jeśli jest jedynym płynem w okresie regeneracji po wysiłku;
  • alkohol ma właściwości zakwaszające organizm, podobnie jak wysiłek fizyczny;
  • jest wysokoenergetyczne, zatem dostarczy sporą ilość nowej energii po wysiłku, jednak 63% kalorii z piwa pochodzi z czystego alkoholu;
  • nie ma zbyt wielu węglowodlowodanów (dla porówania banan ma 23,50g /100g, piwo 2,6g/100 ml) oraz nie posiada białka, czyli nie będzie nigdy spełniało oczekiwań co do funkcjonalnego posilku regeneracyjnego;
  • piwo jak każdy alkohol będzie rozszerzać naczynia krwionośne, przez co organizm z większą łatwością będzie tracił ciepło, co niestety grozi pogłębieniem odczucia wyziębienia po zatrzymaniu się na mecie;
  • może wpływać na utratę koordynacji ruchowej, która czasem i tak może być zachwiana z uwagi na mocny start w zawodach i tym samym osłabienie masy mięśniowej;
  • z uwagi na wysoki indeks glikemiczny (IG =120) piwo może wzmagać senność oraz apetyt na skutek szybkiego obniżenia się poziomu cukru we krwi po jego spożyciu.  

Miecz mieczem, ale piwo musi być

Jedyne właściwe podejście w kontekście piwa za linią mety brzmi nastepująco – korzystać, ale z głową. Trzeba odczarować magiczne właściwości piwa i po prostu potraktować je jako chwilę przyjemności po ukończonych zawodach. Piwa nie należy na pewno utożsamiać z zamiennikiem wody po aktywności fizycznej lub posiłkiem regeneracyjnym. Konieczne dla dobrej regeneracji jest równoległe włączenie sporej ilości płynów (woda, napój izotoniczny) oraz zjedzenie odpowiednio zbilansowanego posiłku. Nie dajmy się też zwariować, za to w pełni świadomie włączajmy piwo, znając jego wartości odżywcze, właściwości oraz potencjalne pułapki. W kontrolowanych ilościach i warunkach z pewnością może dać sporo przyjemności niejednemu biegaczowi.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Przyczyny braku redukcji pomimo ograniczenia ilości spożywanych kalorii
Następny wpis
Kipchoge i Keitany najlepszymi maratończykami 2017!
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu