fbpx
Porady dietetyczne

Biegasz? Dowiedz się jak prawidłowo zadbać o swoje żywienie! Kompleksowy i szczegółowy przewodnik dla biegaczy – część 3

To już trzecia, ostatnia część tego kompleksowego przewodnika. Jeśli nie czytałeś jeszcze dwóch poprzednich, to gorąco zachęcam (KLIK, KLIK). Z tej części dowiesz się, jak zadbać o nawodnienie, jakie są optymalne pory posiłków, a także w jaki sposób dbać o regenerację po wysiłku. Zapraszam do lektury!
cropped biegasz dowiedz sie jak prawidlowo zadbac o swoje zywienie kompleksowy i szczegolowy przewodnik dla biegaczy czesc 3 03

To już trzecia, ostatnia część tego kompleksowego przewodnika. Jeśli nie czytałeś jeszcze dwóch poprzednich, to gorąco zachęcam: Część 1 >>>KLIK, Część 2 >>>KLIK. Z tej części dowiesz się jak zadbać o nawodnienie, jakie są optymalne pory posiłków, a także w jaki sposób dbać o regenerację po wysiłku. Zapraszam do lektury!

Zapotrzebowanie na płyny

Aktualne zalecenia dotyczące sportowców nie narzucają sztywnych ram ilości przyjmowanych płynów w ciągu całego dnia. Pamiętaj o ogólnych zaleceniach żywieniowych mówiących o spożywaniu 1,5-2l wody. Miej na uwadze, że jest to absolutne minimum! Wraz ze wzrostem ilości i intensywności sesji treningowych wartość ta powinna się zwiększać.

W jaki sposób możesz oszacować stan nawodnienia organizmu?

Zwróć uwagę na:

  • barwę moczu: przezroczysta oznacza przewodnienie, jasnosłomkowa i słomkowa oznaczają prawidłowy poziom nawodnienia, przy żółtej należy zwrócić uwagę na nawodnienie. Występowanie bursztynowej i brązowej barwy nakazuje natychmiastowe rozpoczęcie nawadniania,
  • utratę masy ciała – w przypadku obniżenia masy ciała powyżej 1% należy zwrócić uwagę na poziom nawodnienia,
  • uczucie pragnienia – przy wystąpieniu uczucia pragnienia organizm jest już niemal na pewno delikatnie odwodniony. W takim wypadku należy rozpocząć nawadnianie.

Nawodnienie w okresie treningowo-startowym

Przed wysiłkiem – szacowana ilość płynów, której przyjęcie przed okresem ćwiczeń spowoduje, że Twój mocz uzyska słomkowy kolor, wynosi od 5 do 10 ml/kg masy ciała. Zwróć uwagę na to, aby takie ilości płynów spożywać w okresie od 2 do 4 godzin przed rozpoczęciem treningu. Pomoże Ci to zapobiec ewentualnemu przerwaniu wysiłku w celu usunięciu nadmiaru płynów.

W trakcie wysiłku – ilość przyjmowanych płynów powinna być indywidualnie dostosowana do każdego biegacza, ale zazwyczaj waha się w granicach od 0,4 do 0,8 L/godzinę wysiłku. W zależności od intensywności i czasu trwania wysiłku spożywany napój powinien dostarczać także węglowodanów oraz elektrolitów. Dobrym rozwiązaniem są wtedy napoje izotoniczne, o których więcej można dowiedzieć się w materiale wideo.

Po wysiłku – podaż sodu z pożywieniem lub napojami pomaga w zatrzymywaniu wody w organizmie, dlatego po wyczerpującym wysiłku nie powinieneś ograniczać spożycia tego składnika. Aby właściwie nawodnić organizm, musisz dostarczyć o 125%-150% więcej płynów niż wynosi obniżenie Twojej masy ciała. Przykładowo jeśli po skończonym wysiłku ważysz 1kg mniej, powinieneś przyjąć 1,25-1,5l płynu.

Pory posiłków i przekąsek

Optymalnym rozwiązaniem w planowaniu własnego jadłospisu jest spożywanie 5 posiłków dziennie. Jest to dobre rozwiązanie dlatego, iż przerwy między posiłkami są równomiernie rozłożone, dzięki czemu którykolwiek z posiłków naturalnie stanie się posiłkiem przed lub potreningowym. Przez to nie będziesz musiał przygotowywać dodatkowego posiłku przed lub po aktywności fizycznej. Innym aspektem, o którym musisz wiedzieć jest fakt, iż jedzenie w zbyt dużych odstępach czasu niekorzystnie wpływa na poziom glukozy we krwi, co ma negatywne skutki w postaci osłabienia wydolności fizycznej czy umysłowej.

Dokładne godziny posiłków powinny być indywidualnie dostosowane do Twoich indywidualnych preferencji i trybu życia. Jednak optymalnym rozwiązaniem jest trzymanie równych przerw między posiłkami.

Rzeczą, od której powinieneś zacząć planowanie godzin posiłków jest godzina rozpoczęcia i czas trwania aktywności fizycznej. To właśnie w zależności od treningu/startu sportowcy wyznaczają moment, w którym należy zjeść posiłek i przekąskę przedtreningową.

Kluczową informacją jest to, że zazwyczaj przed rozpoczęciem ćwiczeń spożywa się dwa posiłki:

  • większy objętościowo i energetycznie (np. obiad) na około 3-4h przed rozpoczęciem ćwiczeń, dostarcza wszystkich makroskładników,
  • mniejszy objętościowo i energetycznie (posiłek przedtreningowy) na około 30-60 minut przed rozpoczęciem ćwiczeń, dostarcza głównie węglowodanów.

Natomiast po skończonym treningu zaleca się jak najszybciej sięgnąć po jedzenie w celu uzupełnienia strat glikogenu i odbudowy włókien mięśniowych. Jednak zejście z treningu i spożywanie pokarmu już w szatni, może nie być dla Ciebie optymalnym rozwiązaniem. Wynikiem zbyt szybkiego sięgnięcia po pożywienie (szczególnie po bardzo intensywnym treningu) mogą być dolegliwości żołądkowo-jelitowe. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem będzie spokojne zjedzenie posiłku po powrocie do domu.

Zarówno posiłek przed, jak i potreningowy są bardzo ważnymi aspektami żywienia okołotreningowego. Dlatego nie powinieneś pomijać żadnego z tych posiłków, nawet gdy Twój trening odbywa się wczesnym rankiem lub późnym wieczorem (wyjątkiem jest celowy trening na czczo).

Jak prawidłowo zaplanować poszczególne posiłki w takich przypadkach jak powyżej?

  1. Trening wieczorny:
  • posiłek przedtreningowy- godzina 17:30
  • przekąska- godzina 19:30
  • trening- godzina 20:00
  • posiłek potreningowy- godzina 22:00
  1. Trening poranny:
  • posiłek przedtreningowy – 21:00
  • przekąska – godzina 5:15
  • trening – godzina 6:00
  • posiłek potreningowy – godzina 8:00

Przy okazji treningu porannego należy zwiększyć podaż węglowodanów w posiłku przedtreningowym kosztem przekąski, ponieważ ona powinna składać się z białka i węglowodanów. Taka strategia pomoże uniknąć groźnej dla osoby trenującej hipoglikemii reaktywnej.

Regeneracja po wysiłku

Planując regenerację po aktywności fizycznej, musisz pamiętać o zasadzie 3N:

  1. Napełnienie zbiorników energetycznych (zapewnione przez odpowiednią ilość dostarczonej energii i węglowodanów).
  2. Naprawa uszkodzonych mięśni (właściwa podaż białka, mikroskładników i składników bioaktywnych).
  3. Nawodnienie organizmu (optymalna podaż wody i elektrolitów).

Jeśli dotrwałeś do tego momentu, to znaczy, że poznałeś już wszystkie informacje, które chciałem Ci przekazać w tym kompleksowym przewodniku. Dzięki powyższym wskazówkom jesteś w stanie samodzielnie zadbać o swój jadłospis. Pamiętaj o tym, aby słuchać swojego ciała i szybko reagować na własne potrzeby. Nie ignoruj żadnego z sygnałów, które wysyła Ci organizm, a także nigdy, przenigdy nie kombinuj z żywieniem przed zawodami. Zawsze stawiaj na sprawdzone wcześniej rozwiązania.

Jeśli chcesz uzyskać indywidualną poradę od Szymona – autora artykułu – zapraszamy do kontaktu >>>TUTAJ.

Bibliografia:

Bean A.: Żywienie w sporcie. Kompletny przewodnik”. Wydawnictwo Zysk i S-ka, Poznań 2008.

Gawęcki J.: Żywienie człowieka. Podstawy nauki o żywieniu. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2012.

Grzymisławski M., Gawęcki J.: Żywienie człowieka zdrowego i chorego. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2012.

Thomas D., Burke L., Erdman K.: Nutrition and Athletic Performance. Medicine and science, 2016, 48, 543-568.

Traczyk D.: “Legalny doping. Naturalna dieta dla aktywnych”. Wydawnictwo Publicat, Poznań 2018.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Biegasz? Dowiedz się jak prawidłowo zadbać o swoje żywienie! Kompleksowy i szczegółowy przewodnik dla biegaczy - część 2
Następny wpis
39. Półmaraton Wiązowski - pierwsi w sezonie!
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu