fbpx
Porady dietetyczne

Biegasz? Dowiedz się jak prawidłowo zadbać o swoje żywienie! Kompleksowy i szczegółowy przewodnik dla biegaczy – część 1

Biegasz? Dowiedz się, jak prawidłowo zadbać o swoje żywienie! Prezentujemy kompleksowy i szczegółowy przewodnik dla biegaczy. To bardzo ważne, ponieważ odpowiednio zbilansowany jadłospis stanowi ważną część strategii treningowej i umożliwia osiągnięcie lepszych wyników sportowych.
biegasz dowiedz sie jak prawidlowo zadbac o swoje zywienie kompleksowy i szczegolowy przewodnik dla biegaczy czesc 1 01

Biegasz? Dowiedz się, jak prawidłowo zadbać o swoje żywienie! Prezentujemy kompleksowy i szczegółowy przewodnik dla biegaczy. To bardzo ważne, ponieważ odpowiednio zbilansowany jadłospis stanowi ważną część strategii treningowej i umożliwia osiągnięcie lepszych wyników sportowych.

Zapewnienie dostawy odpowiedniej jakości paliwa jest bardzo ważne, ponieważ dzięki temu Twój organizm:

  • będzie miał wystarczająco dużo energii na treningi i zawody,
  • sprawniej przeprowadzi proces regeneracji.

Poniżej znajdziesz praktyczne wskazówki, które umożliwią wyliczenie Twojego indywidualnego zapotrzebowania energetycznego, zapotrzebowania na poszczególne składniki odżywcze oraz płyny. Pokażę Tobie, jak zrobić te wyliczenia na przykładzie Adama, który:

  • ma 22 lata,
  • jego obecna masa ciała to 75kg (beztłuszczowa masa ciała wynosi 62 kg),
  • ma 180 cm wzrostu,
  • przeprowadza 3 intensywne treningi w tygodniu,
  • pracuje 8h w biurze, ale do pracy chodzi pieszo,
  • często spaceruje,
  • celem Adama jest poprawa zdolności wysiłkowych i utrzymanie aktualnej masy ciała.

Pamiętaj, że te wytyczne powinny być dostosowane indywidualnie, ponieważ muszą uwzględniać kwestie zdrowotne, potrzeby żywieniowe, a przede wszystkim Twoje cele sportowe.

Zapotrzebowanie na energię

Ilość dostarczanej energii z pożywieniem jest jednym z podstawowych aspektów żywienia biegaczy. Wartość energetyczna spożywanych posiłków odpowiada za optymalne funkcjonowanie organizmu, umożliwia dostarczenie właściwej ilości mikro i makroskładników odżywczych. Jeśli Twoim celem jest budowa masy ciała, musisz wywołać dodatni bilans energetyczny, z kolei gdy zamierzasz zredukować masę ciała, powinieneś w taki sposób zbilansować jadłospis, aby wywołać ujemny bilans energetyczny. W przypadku utrzymania masy ciała, ilość spożywanej z pokarmem energii powinna być równa Twoim całodziennym wydatkom energetycznym.

Wyznaczenie własnego zapotrzebowania na energię to najważniejszy i najtrudniejszy etap. Jest tak dlatego, że opieramy się niejako na szacowaniu wskaźnika aktywności fizycznej. Z tego powodu warto skonsultować się z dietetykiem, aby mieć pewność co do prawidłowości wyliczeń. Oszacowanie indywidualnego zapotrzebowania energetycznego składa się z dwóch etapów:

  1. Wyznaczenie podstawowej przemiany materii (PPM)

Możesz to wykonać na dwa sposoby. Pierwszy zakłada skorzystanie ze wzoru Harrisa-Benedicta, drugi ze wzoru Cunninghama. Jako dietetyk opiekujący się sportowcami  polecam korzystać z tego drugiego. Wzór Cunninghama jest taki sam dla kobiet i mężczyzn. Do obliczeń niezbędna jest znajomość beztłuszczowej masy ciała – dokładny wzór: PPM= 500+(22*beztłuszczowa masa ciała)

Czym jest beztłuszczowa masa ciała? Beztłuszczowa masa ciała to wartość, na którą składa się masa wszystkich mięśni, kości oraz tkanek miękkich za wyjątkiem tkanki tłuszczowej. Nie polecam przeliczania beztłuszczowej masy ciała ze wzoru, ponieważ istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia rozbieżności między wynikiem obliczeń, a rzeczywistą wartością Twojej beztłuszczowej masy ciała. Może to doprowadzić do niedoszacowania wartości PPM. Dlatego swoją beztłuszczową masę ciała powinieneś sprawdzić korzystając z analizatora składu ciała.

Obliczenie PPM dla Adama:

Masa ciała Adama to 75 kg, z czego 62 kg to beztłuszczowa masa ciała.
PPM=500+(22*62)=1864 kcal
Podstawowa przemiana materii Adama wynosi 1864 kcal.

  1. Obliczenie całkowitej przemiany materii (CPM)

Ten etap jest jednym z trudniejszych, ze względu na możliwość popełnienia błędu w momencie wyznaczania wskaźnika aktywności fizycznej (PAL). Skorzystaj więc z poniższej tabeli i wskazówek, które dla Ciebie przygotowałem.

Poziom aktywności w czasie wolnym

Poziom aktywności w czasie pracy

Bardzo mały

Niewielki

Umiarkowany

Duży

Bardzo mały

1,4

1,5

1,6

1,7

Mały

1,5

1,6

1,7

1,8

Umiarkowany

1,6

1,7

1,8

1,9

Aktywny

1,7

1,8

1,9

2,1

Bardzo aktywny

1,9

2,0

2,2

2,3

Abyś dobrze posłużył się tabelą, zweryfikuj poziom aktywności w pracy i czasie wolnym.

Przykładowe wartości współczynnika PAL:

  • 1,2 – 1,39; osoba leżąca- brak aktywności
  • 1,4 – 1,69; siedzący tryb życia plus spacery lub ćwiczenia 1-3 w tygodniu- niska aktywność fizyczna
  • 1,7 – 1,99; praca fizyczna lub siedząca i godzina treningu dziennie- aktywność fizyczna umiarkowana
  • 2 – 2,4; wysoka aktywność fizyczna- ciężka praca fizyczna lub codzienne ciężkie treningi
  • >2,4; bardzo wysoka aktywność fizyczna – codzienne intensywne treningi (sportowcy zawodowi)

Wyznaczenie wartości PAL i obliczenie CPM dla Adama:

Praca siedząca wskazuje poruszanie się w kolumnie “bardzo mały”. Adam w czasie wolnym wykonuje 3 intensywne treningi w tygodniu, spaceruje i chodzi pieszo do pracy – to powoduje wybór wiersza “umiarkowany”. W ten sposób ustalony przez nas PAL wynosi 1,6. Współczynnik PAL został oznaczony, więc aby obliczyć CPM, wystarczy pomnożyć wartość PPM (wyznaczoną w poprzednim punkcie) przez wskaźnik PAL (dla Adama wynosi 1,7).

CPM=PPM x PAL

CPM=1864 x 1,6 = 2982 kcal≈3000 kcal

Wyznaczone zapotrzebowanie na energię dla Adama wynosi 3000 kcal.

Myślę, że to wystarczająco dużo informacji jak na pierwszą część – dowiedziałeś się, jak wyznaczyć zapotrzebowanie na energię. W drugiej części przeczytasz, w jaki sposób wyznaczyć zapotrzebowanie na makroskładniki, co da Ci konkretną informację, ile każdego makroskładnika powinieneś spożywać.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Warszawa znów zmieni się w stolicę biegania. Ruszyły zapisy na ORLEN Warsaw Marathon
Następny wpis
Biegasz? Dowiedz się jak prawidłowo zadbać o swoje żywienie! Kompleksowy i szczegółowy przewodnik dla biegaczy - część 2
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu