fbpx
Zapowiedzi imprez

Ostatnia prosta przed 40. PZU Maratonem Warszawskim

W środę odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca jubileuszowy 40. PZU Maraton Warszawski. Tegoroczna edycja zapowiada się wyjątkowo, gdyż będzie ona przepełniona nawiązaniami do bogatej historii maratonu. Po raz kolejny będziemy także świadkami tego jak można połączyć sportową aktywność z pomocą dla potrzebujących.
ostatnia prosta przed 40 pzu maratonem warszawskim 03

W środę odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca jubileuszowy 40. PZU Maraton Warszawski. Tegoroczna edycja zapowiada się wyjątkowo, gdyż będzie ona przepełniona nawiązaniami do bogatej historii maratonu. Po raz kolejny będziemy także świadkami tego jak można połączyć sportową aktywność z pomocą dla potrzebujących.

Jedno z największych wydarzeń biegowych w Polsce elektryzuje tysiące ludzi z całego kraju. W tym aspekcie nic się nie zmienia od 40 lat. We wszystkich edycjach Maratonu Warszawskiego biegacze pokonali już 3 753 290 km! Wśród startujących najwięcej było osób o imionach: Andrzej, Piotr oraz Krzysztof, a wśród kobiet prym wiodły Anny i Katarzyny.

40. PZU Maraton Warszawski to nie tylko wielki event sportowy, ale również ważne wydarzenie społeczne. – Maraton jest wydarzeniem, które sprawia, że kilka tysięcy osób zaczyna myśleć o tym, że chciałoby się poruszać, i nawet jeśli głośno o tym nie mówi, przebiec ten królewski dystans. […] Przebiegnięcie maratonu jest nobilitacją, dlatego wiele osób biega, stara się regularnie trenować, jest dzięki temu zdrowszym. To jest wielkie społeczne wydarzenie – mówił w trakcie konferencji prasowej dyrektor biegu, Marek Tronina.

W tym roku organizatorzy maratonu szczególnie mocno nawiązują do historii i tradycji biegu, który odbywa się nieprzerwanie od 1979 roku. Maraton znów wróci do niezwykłej formuły łączącej sport i sztukę. Tak, jak cztery dekady temu, najlepsi zawodnicy z naszego kraju – biegacze, biegaczki i wózkarze, otrzymają na mecie dzieła młodych polskich artystów. 40 lat temu w czołówce biegu znalazł się Janusz Wąsowski (obecny trener Yareda Shegumo), który wybrał wtedy obraz Jana Chrzana „Zmierzch”. – Wybrałem go dlatego, że coś było na nim widać, bo pozostałe to były tylko całkiem niezrozumiałe kreski i rysunki. A teraz się okazało, że te obrazy naprawde są wiele warte – wspominał z uśmiechem Janusz Wąsowski.

ostatnia-prosta-przed-40-pzu-maratonem-warszawskim-04

Historia Maratonu Warszawskiego jest naprawdę bogata w wiele ciekawych historii. Kiedyś zawodnicy nie mieli profesjonalnego sprzętu do biegania, a o odpowiedniej diecie mogli pomarzyć. – W 1981 roku, widząc jak wyglądają maratony w kraju, sfotografowałem nogi zawodników na starcie, 35 kilometrze i na mecie. Była to tragedia. Ci ludzie mieli nogi poowijane bandażami, plastrami, mieli dziurawe buty, a jeden nawet biegał w korkach piłkarskich – tak opisywał swoje wspomnienia wybitny fotograf, Leszek Fidusiewicz.

Tradycyjnie 40. PZU Maraton Warszawski przyłącza się do pomocy charytatywnej

Kolejny raz grono biegaczy będzie miało okazję pokonać maratoński dystans w ramach akcji #BiegamDobrze. Do tej pory 771 uczestników zebrało prawie 500 tys. złotych. W ten sam dzień odbędzie się również T-Mobile Bieg na Piątkę. Ambasadorem biegu oraz akcji Pomoc Mierzona Kilometrami jest Robert Korzeniowski. 

Najbardziej mnie fascynują ci, który debiutują na takiej “piątce”; i mają swoj cel – 35 minut. To jest właśnie coś kapitalnego. Ostatnio pozwoliłem sobie nawet kilka takich imprez zrobić zupełnie na ogonie peletonu i powiem szczerze, że wrażenia są niesamowite – mówił czterokrotny mistrz olimpijski. – Te akcje wzajemnie siebie nie wykluczają, jest tyle roboty do zrobienia na świecie. Każdy może zrobić coś dobrego – powiedział w trakcie konferencji prasowej.

T-Mobile Bieg na Piątkę jest doskonałą okazją do biegowego debiutu. Wielu miłośników biegania, ale i również początkujących biegaczy, przygotowywało się w klubie Adidas Runners. Widzimy, że ludzie coraz cześciej biegają, ale nadal wiele osób boi się przebiec trzy kilometry, czy nawet jeden, a co dopiero maraton, dlatego zorganizowaliśmy treningi, które pozwoliły osobom, które nigdy nie biegały, rozpocząc swoją przygodę. Dzięki treningom od marszobiegów, po dłuższe dystanse już 50 osób razem z nami będzie uczestniczyło w swoim pierwszym biegowym wydarzeniu – mówiła Monika Michael, Brand Communications Manager adidas.

ostatnia-prosta-przed-40-pzu-maratonem-warszawskim-01

Szósty raz organizatorów biegu wspiera PZU, które jest sponsorem tytularnym imprezy

Jeżeli ktoś chce schudnąć, to zawsze może zacząć biegać, trenować i jego życie się zmieni. Staramy się wzmocnić zainteresowanie maratonem. Nasza siedziba jest już obklejona. W wielu akcjach wspomagamy działania organizatorów. Bardzo cieszymy się, że jesteśmy sponsorem tytularnym tej imprezy, ponieważ zależy nam na propagowaniu tego stylu życia. Nie na wynikach sportowych, a tego stylu życia – mówiła Dorot Macieja, Członek Zarządu PZU ŻYCIE SA.

ostatnia-prosta-przed-40-pzu-maratonem-warszawskim-02

40. PZU Maraton Warszawski rozpocznie się już 30 września o godzinie 9:00. Nadanych zostało już 8000 numerów startowych, a liczba osób zapisujących się do udziału w maratonie ciągle rośnie. Obok głównego biegu, odbędą się także zawody na dystansie 5 km – T-Mobile Bieg na Piątkę i Sztafeta Maratońska. W przeddzień Wielkiego Biegu, pod Pałacem Kultury i Nauki, najmłodsi amatorzy sportu wezmą udział w Mini Maratonie Niepodległości na dystansach od 100 do 1918 metrów.

Więcej informacji na: www.PZUMaratonWarszawski.pl

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Spiesz się! Ostatnie dni niższej opłaty startowej!
Następny wpis
Czołówki Petzl - w miasto i na ultra
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu