fbpx
Zapowiedzi imprez

Ruszają zapisy na Półmaraton i Maraton Warszawski!

19. Półmaraton Warszawski odbędzie się 30 marca, z kolei 47. Maraton Warszawski 28 września – już teraz zapamiętajcie…
ruszaja zapisy na polmaraton warszawski

19. Półmaraton Warszawski odbędzie się 30 marca, z kolei 47. Maraton Warszawski 28 września – już teraz zapamiętajcie te daty, ponieważ to właśnie wtedy stolica po raz kolejny wypełni się dziesiątkami tysięcy biegaczy i kibiców! Powoli upływający 2024 rok przyniósł wiele biegowych sukcesów i przyczynił się do dalszego rozwoju „biegowego boomu” w naszym kraju. Jednak nie ma co spoczywać na laurach – 2025 rok za pasem i już za chwilę ruszają zapisy na dwa flagowe biegi Fundacji „Maraton Warszawski”. Do wyboru jak zwykle – tryb klasyczny oraz charytatywny #BiegamDobrze.

Od kiedy można zapisywać się na biegi?

Zapisy na 19. Półmaraton Warszawski ruszają 2 grudnia, a na 47. Maraton Warszawski można będzie zapisywać się od 10 grudnia. Już od pierwszych dni rejestracji możliwe będzie zakładanie zbiórek #BiegamDobrze, które umożliwiają otrzymanie numeru startowego dzięki działaniom charytatywnym – zamiast klasycznego opłacania startu. 

Ruszają zapisy na 19. Półmaraton Warszawski
Ruszają zapisy na 19. Półmaraton Warszawski

Obydwa tegoroczne biegi należy uznać za frekwencyjny sukces. Zapowiada się, że biegowy trend będzie tylko rósł! Wzrasta także siła akcji charytatywnych oraz zaangażowanie w nie – zarówno od strony instytucji, jak i indywidualnych uczestników. 

Ruszają zapisy na 47. Maraton Warszawski
Ruszają zapisy na 47. Maraton Warszawski

Akcja #BiegamDobrze – razem dla sportu i pomocy innym!

To inicjatywa, która z sukcesem łączy pasję do biegania z pomocą potrzebującym. W ramach akcji #BiegamDobrze biegacze organizują zbiórki na rzecz wybranych fundacji pomocowych, a za osiągnięcie określonego celu finansowego otrzymują numer startowy na stołeczne wydarzenia biegowe. Pomagających o wielkich sercach wyróżniają pomarańczowe numery startowe oraz zaangażowanie, która wykracza daleko poza samo bieganie. Hasło przewodnie „W słusznej sprawie biegnie się lżej!” odzwierciedla sens tego projektu – wysiłek biegowy zamienia się w realną pomoc, przynosząc korzyści zarówno uczestnikom, jak i potrzebującym. 

Ruszają zapisy na 19. Półmaraton Warszawski
Ruszają zapisy na 19. Półmaraton Warszawski

Od czasu inauguracji akcji w 2015 roku ponad 13 000 biegaczy zebrało już 10 milionów złotych na cele dobroczynne, wspierając liczne organizacje charytatywne. W samej tegorocznej, jubileuszowej 10. edycji #BiegamDobrze udział wzięło 808 uczestników, którzy łącznie uzbierali… 812 367 złotych. 

Jakie dystanse uczynią z nas pomarańczowych bohaterów?

Biegacze mają szansę włączyć się w projekt #BiegamDobrze podczas największych wydarzeń biegowych w Polsce: marcowego Półmaratonu Warszawskiego, towarzyszącego mu New Balance Biegu na Piątkę, wrześniowego Maratonu Warszawskiego i biegu Nice To Fit You Warszawska Dycha. Co roku te imprezy gromadzą dziesiątki tysięcy uczestników oraz rzesze kibiców, tworząc niepowtarzalną atmosferę święta biegania. 

#BiegamDobrze to ruch społeczny, który pokazuje, że sport masowy i każdy z nas ma moc zmieniania świata. Uczestnicy akcji oprócz realizowania własnych sportowych celów mogą włączyć się w pomoc fundacjom działającym w różnych obszarach życia – każdy może wybrać odpowiadającą mu tematykę. Dołącz do wyjątkowej społeczności #BiegamDobrze i uczyń ze swojego startu coś więcej!

Co to był za rok! Masa rekordów w wydarzeniach biegowych w 2024 roku 

Nie ma cienia przesady w stwierdzeniu, że 2024 rok przejdzie do historii warszawskich biegów jako niezapomniany. Padło wiele różnorodnych rekordów – od tych frekwencyjnych, do czysto sportowych. 18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski, który odbył się w marcu tego roku był największym półmaratonem w historii Polski! Prawie 13,5 tys. biegaczy stanęło wówczas na starcie, a w ramach wydarzenia odbyły się także 33. PZLA Mistrzostwa Polski w Półmaratonie. Mistrzem Polski został Mateusz Kaczor, który pokonał dystans 21,097 km w czasie  01:02:06. To najlepszy wynik życiowy Kaczora, najlepszy wynik Polaka w historii Półmaratonu Warszawskiego i historii mistrzostw Polski. Jeżeli chodzi o rywalizację kobiet, mistrzynią Polski została Monika Jackiewicz, która także ustanowiła najlepszy wynik w historii mistrzostw kraju. 

Trasa wrześniowego 46. Nationale-Nederlanden Maratonu Warszawskiego również była bardzo szybka i sprzyjała znakomitym wynikom. Zwycięzcą maratonu został Levente Szemerei, który pokonał królewski dystans 42,195 km w czasie 2:10:43. Ten wynik stał się jego nowym rekordem życiowym i uczynił z niego rekordzistę Węgier. Tegoroczny Maraton Warszawski zgromadził największą liczbę biegaczy od 2018 roku i trzecią najwyższą w historii (7189 osób). Towarzysząca mu Nice To Fit You Warszawska Dycha odnotowała rekord frekwencji – 5358 osób. 

Oprócz wzrostów frekwencyjnych, nastąpił rozwój popularności formatu TEAM UP! Europe rozgrywanego w ramach maratonu – rywalizacji drużynowej, a to przełożyło się także na wzmożone zainteresowanie polskimi biegami za granicą. Na maratonie zagraniczni biegacze stanowili 14% uczestników, a w biegu na 10 km – 15%. 

Zapisy już 2 i 10 grudnia!

Zachęcamy do śledzenia mediów społecznościowych Fundacji „Maraton Warszawski”, gdzie na bieżąco będą pojawiać się informacje techniczne i przypomnienia o możliwości rejestrowania się na biegi. Ogłoszenia dotyczące rejestracji na imprezy towarzyszące już niebawem! 

https://www.facebook.com/MaratonWarszawski

https://www.instagram.com/maratonwarszawski/

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Półmaraton – jak się do niego przygotować?
Następny wpis
Kiedy najlepiej biegać - bieganie rano czy wieczorem?
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.