🏃Zacznij mądrze biegać🏃‍♀️ -20% z kodem "WIOSNA20". Do końca promocji:
00 d
00 h
00 m
Zapowiedzi imprez

46. Nationale-Nederlanden Maraton Warszawski już w blokach startowych

Ostatnia niedziela września na stałe wpisała się w kalendarz warszawskich wydarzeń, bo to właśnie wtedy odbywa się najważniejsza…
46 maraton warszawski 01

Ostatnia niedziela września na stałe wpisała się w kalendarz warszawskich wydarzeń, bo to właśnie wtedy odbywa się najważniejsza biegowa impreza w Polsce. Trzy biegi, prawie 15 tys. biegaczy i mnóstwo atrakcji w strefach kibicowania na całej trasie maratonu oraz zlokalizowanej pod Pałacem Kultury i Nauki Marathon Fan Zone. 46. Nationale-Nederlanden Maraton Warszawski wystartuje już 29 września, a tegoroczna edycja jest absolutnie wyjątkowa, ponieważ przypada w 100. rocznicę pierwszego polskiego maratonu! Z tej okazji w środę 25 września odbyła się konferencja prasowa, na której pojawili się m.in. przedstawiciele Maratonu Warszawskiego, sponsorzy tegorocznej edycji wielkiego biegu oraz goście specjalni.

Okrągły jubileusz motywem przewodnim maratonu

2 listopada 1924 roku ośmiu śmiałków stanęło na starcie królewskiego dystansu, jednak tylko trzech zdołało przekroczyć linię mety. Sto lat później liczba finiszerów będzie znacznie większa – liczba zapisanych na tegoroczny bieg już teraz przewyższa ubiegłoroczną frekwencję!

Maraton to prawdziwe wyzwanie – zgodzi się z tym zarówno ten, kto go przebiegł, jak i ten, kto jeszcze się na to nie odważył! To jednak nie tylko wyzwanie, lecz także fascynująca przygoda, która trwa w Polsce już od stu lat. Mamy niebywały zaszczyt świętować ten jubileusz. Królewski dystans, podobnie jak każdy bieg czy z pozoru nierealne  marzenie, stają się osiągalne, gdy zmienimy je w cel i rozłożymy na kroki.  Sport uczy, że warto być solidnym, konsekwentnym i ambitnym. Na kolejne sto lat życzę wszystkim właśnie tego i odrobiny wiatru w plecy. 46. Nationale-Nederlanden  Maraton Stulecia w ostatni weekend września będzie kolejną okazją, by zobaczyć, jak Warszawa kocha emocje, jak mieszkańcy chcą się bawić, kibicować, korzystać z atrakcji i doświadczać wzruszeń. To będzie Wielki Bieg, zapraszam! mówi Marek Tronina, prezes Fundacji „Maraton Warszawski”.

Maraton ma szczególne znaczenie dla Warszawy i jej mieszkańców. To nie tylko wydarzenie sportowe, ale także ważne święto kulturalne i społeczne. Wstęp do Marathon Fan Zone i wszystkich innych stref kibica jest bezpłatny, dlatego każdy mieszkaniec stolicy może wziąć udział w świętowaniu 100. rocznicy maratonu.

Biegi towarzyszące – dla każdego coś biegowego

Organizowany przez Fundację „Maraton Warszawski” event to nie tylko bieg na koronnym dystansie, ale również masa imprez towarzyszących. Dla tych, którzy nie czują się na siłach, by zmierzyć się z tak wymagającym wyzwaniem, przewidziano krótszy bieg. Uczestnicy Nice To Fit You Warszawskiej Dychy wezmą udział w biegu na dystansie 10 km rozgrywanym równolegle z maratonem. Swój udział zadeklarowało już ponad pięć tysięcy uczestników, co jest dotychczasowym rekordem! Najmłodsi również będą mieli okazję sprawdzić swoje siły! Zapraszamy na Nice To Fit You Mini Maraton, który  odbędzie się w sobotę, 28 września, dzień przed głównym biegiem. Uczestnicy zostaną podzieleni na kategorie wiekowe, a dystanse dostosowane będą do ich wieku, co pozwoli każdemu spróbować swoich możliwości na odpowiednim poziomie.

Marathon Fan Zone – strefa atrakcji dla wszystkich mieszkańców!

W tym roku, drugi raz w historii, start, meta i całe miasteczko biegowe będą usytuowane pod  Pałacem Kultury i Nauki. W sercu całego wydarzenia stanie Marathon Fan Zone, czyli strefa atrakcji, w której całe rodziny mogą aktywnie spędzić czas w atmosferze sportowego święta. Wszyscy odwiedzający będą mieli okazję odwiedzić strefy sponsorskie z atrakcjami, skorzystać z darmowych badań oraz stoisk edukacyjnych. Oprócz tego wszyscy zainteresowani mogą kibicować biegaczom z rozstawionych na trasie biegu punktów – tam również nie zabraknie atrakcji i sportowych emocji! W strefie Nice To Fit You będzie można skonsultować się z dietetykami, a New Balance oferuje testowanie butów oraz wspólną zabawę z DJ-em w punkcie kibicowania obok PGE Narodowego. 

Więcej szczegółów dotyczących  miasteczka biegacza i stref kibicowania dostępnych jest na stronie: https://nnmaratonwarszawski.com/kibice/

46 maraton warszawski 02

Akcja charytatywna #BiegamDobrze

46. Nationale-Nederlanden Maraton Warszawski nie jest zwykłym biegiem, ale wydarzeniem kulturowo-społecznym, które wykorzystuje swoją popularność również po to, aby czynić dobro. Organizatorzy od lat promują akcję #BiegamDobrze, której celem jest charytatywna zbiórka na rzecz zaangażowanych w akcję organizacji dobroczynnych. Uczestnicy biegu mogą przy rejestracji założyć wirtualną zbiórkę na rzecz wybranej organizacji, co skutkuje przyznaniem im wyjątkowego, pomarańczowego numeru startowego.

W Nationale-Nederlanden wierzymy, że maraton to nie tylko sportowe wyzwanie, ale także doskonała okazja, by poprzez wspólne działania realnie pomagać innym. Poprzez inicjatywy „Razem pokonamy maraton” oraz #BiegamDobrze łączymy siły biegaczy, kibiców i naszej firmy, aby wspierać fundacje, które każdego dnia wpływają na poprawę jakości życia ludzi. To pokazuje, jak sport i wspólna inicjatywa mogą mieć znaczący wpływ na społeczeństwo, czyniąc go bardziej wrażliwym i zaangażowanym społecznie– mówi Marta Pokutycka-Mądrala, Dyrektorka Komunikacji Korporacyjnej, Rzeczniczka Prasowa w Nationale-Nederlanden.

46 maraton warszawski 03

Kto jako pierwszy przetnie linię mety?

Wśród tegorocznych faworytów maratonu znajdują się m.in. broniący tytułu z roku 2023 Węgier Levente Szemerei, marcowy zwycięzca półmaratonu Dorian Boulvin z Belgii, Ukraińcy Mykola Nyzhnyk i Vitaliy Szafar, Polacy Mateusz Kaczor oraz Andrzej Rogiewicz, a także urodzony w Etiopii, a reprezentujący obecnie Luksemburg Yonas Kinde.

Wśród pań na papierze faworytką jest  Izabela Paszkiewicz. Jej głównymi rywalkami będą zawodniczki z Ukrainy: Olga Nyzhnyk i Maryna Nemchenko oraz zeszłoroczna zwyciężczyni, Ewa Jagielska. Być może do wymienionej czwórki dołączy jeszcze Belgijka Karen Van Proeyen.

Natomiast w rywalizacji drużynowej Team!Up Europe, w której liczy się czas jednego mężczyzny i jednej kobiety, udział weźmie trzynaście drużyn, reprezentujących dziewięć państw.  Wśród faworytów wymieniane są teamy reprezentujące Polskę, Belgię oraz dwa zespoły z Ukrainy. 

Świętuj 100-lecie polskiego maratonu razem z nami!

15 tysięcy biegaczy – ponad 8 tysięcy na dystansie maratonu, 6 tysięcy na dystansie 10 km oraz 1,5 tysiąca dzieciaków, dziesiątki tysięcy kibiców i mnóstwo wspaniałych atrakcji w różnych częściach stolicy – to wszystko czeka na tych, którzy w ostatni weekend września wybiorą świętowanie 100. rocznicy polskiego maratonu!

Zachęcamy do zapoznania się z programem wydarzenia na stronie:

Taka okazja zdarza się raz na sto lat. Nie może Cię zabraknąć!

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Marka Saucony na EXPO Sport&Fitness jesień 2024
Następny wpis
Trenażer rowerowy dla biegacza — recenzja Garmin Tacx NEO 3M
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Rozwiń
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    Rozwiń
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Rozwiń
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.