fbpx
prawidlowy dobor obuwia biegowego

Prawidłowy dobór obuwia biegowego

Bieganie staje się coraz bardziej popularne. Jedni biegają w celu poprawienia swoich dotychczasowych wyników, inni dla poprawy samopoczucia i kondycji ogólnej.

Bieganie staje się coraz bardziej popularne. Jedni biegają w celu poprawienia swoich dotychczasowych wyników, inni dla poprawy samopoczucia i kondycji ogólnej. Niestety wielu biegaczy swoją przygodę z joggingiem zaczyna w starych butach, przypadkowo wyciągniętych z szafy, często przeznaczonych do innego rodzaju sportu.

Prawidłowy dobór obuwia biegowego ma kolosalne znaczenie nawet na początku przygody ze sportem, kiedy układ ruchu nie jest jeszcze przygotowany do wykonywania aktywności fizycznej. Warto zadbać o odpowiednie obuwie, przeznaczone do biegania, ale także profesjonalnie dobrane pod indywidualną budowę stopy. Stopy możemy podzielić pod względem budowy i sposobu układania jej na podłożu na trzy kategorie.

Stopa nadsupinująca

W tym przypadku biegacze charakteryzują się przenoszeniem ciężaru ciała na zewnętrzną krawędź stopy, podeszwa w ich butach również wyciera się bardziej z zewnętrznej strony i często dochodzi do przecierania siateczki buta przez najmniejszy palec. Takie zjawisko jest proporcjonalnie rzadziej spotykane wśród biegaczy.

Stopa neutralna

Biegacze o tym rodzaju stopy podczas biegu ciężar ciała rozprowadzają równomiernie po całej stopie czyli od pięty po palce. Patrząc na nogi od tyłu u biegaczy ze stopą neutralną zauważymy,że ciężar ciała jest równomiernie rozłożony, a pięta z nogą tworzy linię prostą. Osoby posiadające taki typ stopy powinny używać butów z dobrą amortyzacją, bez dodatkowych wzmocnień stabilizujących.

Stopa nadpronująca

Taki układ stopy bardzo często występuje wśród biegających osób,wiąże się z przenoszeniem ciężaru ciała przez wewnętrzną krawędź stopy. U osoby nadpronującej zazwyczaj występuje płaskostopie, choć nie zawsze ta zasada znajduje potwierdzenie w szczegółowych badaniach. Jeśli przypatrzymy się nogom od tyłu to pięta u nadpronatora ucieka na zewnątrz, a kostka skręca do wewnątrz. Występuje tu popularne „przekoślawianie” obuwia. Dla osób z nadpronacją zaleca się stosowanie butów z elementami podtrzymującymi stopę od wewnątrz. Bardzo duża ilość ludzi ma nadpronację w niewielkim stopniu.

Producenci obuwia prześcigają się w coraz to nowszych technologiach pozwalających odpowiednio dopasować stopę. Na uwagę zasługuje system Dynamic Support występujących w butach Nike. W systemie tym mamy progresywny rozkład pianki od najbardziej miękkiej na zewnętrznej krawędzi buta po coraz twardszą w wewnętrznych krawędziach. System ten doskonale podtrzymuje stopę u biegaczy nadpronujących, ale również dobrze będą się w nich czuły osoby o stopie neutralnej. Dlatego ciężko jednoznacznie sklasyfikować te buty do jednej z grup.

Przed wyborem odpowiedniego buta warto udać się do specjalistycznego sklepu. Tam wykwalifikowany personel na podstawie zebranego wywiadu i przy użyciu profesjonalnej aparatury do badania stóp i pomiaru kroku biegowego dobierze zalecany model buta. Jest to często bagatelizowane, ale bardzo istotne, ponieważ pozwala uniknąć wielu kontuzji i urazów.

W specjalistycznych sklepach biegowych dobiera się obuwie na podstawie analizy statycznej, gdzie badane jest wysklepienie stopy oraz dynamicznej analizy kroku biegowego, gdzie możemy dokładnie przeanalizować krok po kroku sposób ułożenia stopy podczas kontaktu z podłożem, policzyć kąty styku i odchylenia poszczególnych części stopy. Firma Currex jest liderem na światowych rynkach w aparaturze do pomiaru kroku biegowego. Sprzęt przez nich dostarczony można spotkać w instytutach naukowych i najlepszych sklepach dla biegaczy na świecie t.j. Nike Town w Londynie czy ForPro w Warszawie.

Prawidłowo dobrane obuwie w znacznym stopniu minimalizuje ryzyko kontuzji i urazów. Dlatego warto udać się do profesjonalnych sklepów biegowych w celu przeprowadzenia szczegółowych badań swoich stóp.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
rozciaganie przed bieganiem 1

Rozciąganie przed czy po treningu? Opinie trenerów i zawodników cz. 1

Następne
stawy

Co jeść żeby lepiej funkcjonowały stawy? Czy glukozamina pomaga? - Poradnia Biegacza

Powiązane artykuły

biegacz biegaczowi zawsze przyjacielem
Czytaj dalej

Biegacz biegaczowi zawsze przyjacielem

Rywalizacja rywalizacją. Każdy biegacz chce zwyciężyć, udowodnić sobie i innym, że jest sprawniejszy, szybszy, wytrzymalszy. Ważne jednak żeby rywalizacja zawsze pozostawała w duchu fair play.