fbpx
Pozostałe

Prawidłowy dobór obuwia biegowego

Bieganie staje się coraz bardziej popularne. Jedni biegają w celu poprawienia swoich dotychczasowych wyników, inni dla poprawy samopoczucia i kondycji ogólnej.
prawidlowy dobor obuwia biegowego

Bieganie staje się coraz bardziej popularne. Jedni biegają w celu poprawienia swoich dotychczasowych wyników, inni dla poprawy samopoczucia i kondycji ogólnej. Niestety wielu biegaczy swoją przygodę z joggingiem zaczyna w starych butach, przypadkowo wyciągniętych z szafy, często przeznaczonych do innego rodzaju sportu.

Prawidłowy dobór obuwia biegowego ma kolosalne znaczenie nawet na początku przygody ze sportem, kiedy układ ruchu nie jest jeszcze przygotowany do wykonywania aktywności fizycznej. Warto zadbać o odpowiednie obuwie, przeznaczone do biegania, ale także profesjonalnie dobrane pod indywidualną budowę stopy. Stopy możemy podzielić pod względem budowy i sposobu układania jej na podłożu na trzy kategorie.

Stopa nadsupinująca

W tym przypadku biegacze charakteryzują się przenoszeniem ciężaru ciała na zewnętrzną krawędź stopy, podeszwa w ich butach również wyciera się bardziej z zewnętrznej strony i często dochodzi do przecierania siateczki buta przez najmniejszy palec. Takie zjawisko jest proporcjonalnie rzadziej spotykane wśród biegaczy.

Stopa neutralna

Biegacze o tym rodzaju stopy podczas biegu ciężar ciała rozprowadzają równomiernie po całej stopie czyli od pięty po palce. Patrząc na nogi od tyłu u biegaczy ze stopą neutralną zauważymy,że ciężar ciała jest równomiernie rozłożony, a pięta z nogą tworzy linię prostą. Osoby posiadające taki typ stopy powinny używać butów z dobrą amortyzacją, bez dodatkowych wzmocnień stabilizujących.

Stopa nadpronująca

Taki układ stopy bardzo często występuje wśród biegających osób,wiąże się z przenoszeniem ciężaru ciała przez wewnętrzną krawędź stopy. U osoby nadpronującej zazwyczaj występuje płaskostopie, choć nie zawsze ta zasada znajduje potwierdzenie w szczegółowych badaniach. Jeśli przypatrzymy się nogom od tyłu to pięta u nadpronatora ucieka na zewnątrz, a kostka skręca do wewnątrz. Występuje tu popularne „przekoślawianie” obuwia. Dla osób z nadpronacją zaleca się stosowanie butów z elementami podtrzymującymi stopę od wewnątrz. Bardzo duża ilość ludzi ma nadpronację w niewielkim stopniu.

Producenci obuwia prześcigają się w coraz to nowszych technologiach pozwalających odpowiednio dopasować stopę. Na uwagę zasługuje system Dynamic Support występujących w butach Nike. W systemie tym mamy progresywny rozkład pianki od najbardziej miękkiej na zewnętrznej krawędzi buta po coraz twardszą w wewnętrznych krawędziach. System ten doskonale podtrzymuje stopę u biegaczy nadpronujących, ale również dobrze będą się w nich czuły osoby o stopie neutralnej. Dlatego ciężko jednoznacznie sklasyfikować te buty do jednej z grup.

Przed wyborem odpowiedniego buta warto udać się do specjalistycznego sklepu. Tam wykwalifikowany personel na podstawie zebranego wywiadu i przy użyciu profesjonalnej aparatury do badania stóp i pomiaru kroku biegowego dobierze zalecany model buta. Jest to często bagatelizowane, ale bardzo istotne, ponieważ pozwala uniknąć wielu kontuzji i urazów.

W specjalistycznych sklepach biegowych dobiera się obuwie na podstawie analizy statycznej, gdzie badane jest wysklepienie stopy oraz dynamicznej analizy kroku biegowego, gdzie możemy dokładnie przeanalizować krok po kroku sposób ułożenia stopy podczas kontaktu z podłożem, policzyć kąty styku i odchylenia poszczególnych części stopy. Firma Currex jest liderem na światowych rynkach w aparaturze do pomiaru kroku biegowego. Sprzęt przez nich dostarczony można spotkać w instytutach naukowych i najlepszych sklepach dla biegaczy na świecie t.j. Nike Town w Londynie czy ForPro w Warszawie.

Prawidłowo dobrane obuwie w znacznym stopniu minimalizuje ryzyko kontuzji i urazów. Dlatego warto udać się do profesjonalnych sklepów biegowych w celu przeprowadzenia szczegółowych badań swoich stóp.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Rozciąganie przed czy po treningu? Opinie trenerów i zawodników cz. 1
Następny wpis
Co jeść żeby lepiej funkcjonowały stawy? Czy glukozamina pomaga? - Poradnia Biegacza

Powiązane artykuły

Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu