Spis treści
Bieganie w Polsce niewątpliwie wymaga charakteru. Jak nie upały, to mrozy, jak nie wiatr, to deszcz. Nieustannie musimy trenować w trudnych warunkach pogodowych. Jednak ze wszystkich pogodowych wyzwań wydaje się, że to deszcz jest tym rodzajem złej pogody, która najbardziej zachęca do pozostania w domu. Kiedy wszystko na zewnątrz moknie, nic tak nie kusi, jak suche buty i ciepły fotel. Ale bieganie w deszczu też może być przyjemne! Jeśli nie chcesz rezygnować z biegania w deszczowe dni, koniecznie czytaj dalej.
Czego dowiesz się z tego artykułu?
- czy można biegać deszczu?
- dlaczego warto trenować bieganie w deszczu?
- jak przygotować się do biegania w deszczu?
- czy odpowiednie ubranie to wszystko, co potrzeba?
- czy bieganie w deszczu zawsze jest bezpieczne?
Nie taki deszcz straszny
Bieganie w deszczu jest w pierwszej kolejności kwestią twojego nastawienia. Musisz sobie uświadomić, że deszcz nie jest przykładem złej pogody, tylko po prostu czymś, co się zdarza. Czasem jest słońce, czasem deszcz, czasem wiatr, tak po prostu jest. Zawsze powtarzam, że gdyby w Polsce czekać na idealną pogodę do biegania, to nikt z nas nigdy by nie wyszedł na trening. Mamy to co mamy i nic z tym nie zrobisz. Nie masz wpływu na pogodę.
Co prawda, dziś wielu biegaczy ma wpływ na pogodę — mogą na przykład iść pobiegać na bieżni mechanicznej w zamkniętym pomieszczeniu, albo wyjechać do ciepłych krajów i tam trenować w słońcu nad brzegiem morza. Czy jest to dobre rozwiązanie na deszczowe dni? To zależy od tego, czy będziesz startować w zawodach latem lub w podobnych warunkach. Jedna z zasad dobrego treningu mówi bowiem, że musisz trenować tak, jak będziesz startować. A skoro w czasie zawodów nie będziesz mieć okazji wybrać sobie pogody, to choćby z tego powodu nie warto unikać biegania w deszczu.
STOP – ZATRZYMAJ SIĘ NA CHWILĘ ZANIM PÓJDZIESZ DALEJ
Spójrz na grafikę poniżej

Poniżej znajdziesz formularz, po wypełnieniu którego dostaniesz dostęp do wszystkich naszych darmowych materiałów treningowych. Znajdziesz tu między innymi:
- Osiem kalkulatorów biegacza, które pomogą Ci wyliczyć Czas odcinka, Tempo biegu, BMR, BMI, RFM, WHR, Strategię startową, Zakresy tętna.
- Film na którym pokazujemy ćwiczenia stabilizujące kolano.
- Film na którym pokazujemy rozgrzewkę przed bieganiem.
- Ćwiczenia poprawiające technikę biegu.
- Tabelę, dzięki której będziesz wiedzieć jak szybko masz biegać rytmy, 200-metrówki i dłuższe interwały.
- Film, na którym pokazuję jak używać kalkulatorów.
Wystarczy, że podasz e-mail i wszystko jest Twoje.
A teraz już lećmy z dalszą częścią artykułu.
Przykład?
Oto moje buty do biegania (i białe skarpetki) po 4,5 godzinach górskiego biegu, który odbywał się w czasie ulewy trwającej kilka dni przed zawodami i w trakcie całych zawodów, gwarantując błoto na trasie, chłód, dyskomfort, ryzyko poślizgnięcia i wychłodzenia. Przetrwanie takich warunków zależy do tego, jak dobrze się do nich przygotujesz, i jak dużo doświadczenia zebrałeś wcześniej podczas biegania w deszczu.

I to właśnie dlatego warto biegać w deszczu. Bo nawet jeśli możesz zrobić trening w zamkniętym pomieszczeniu i mieć komfortowe warunki, to deszczowa pogoda może się przytrafić w trakcie zawodów, kiedy nie będziesz mógł wybrać miejsca do biegania. Wówczas warto mieć za sobą trochę doświadczenia.
Dlatego trenuj w każdych możliwych warunkach! Zresztą bieganie w deszczu też może być przyjemne. Wystarczy się odpowiednio przygotować.
Bieganie w deszczu
Nikt z nas nie wybiera, jakie przytrafią się nam warunki atmosferyczne, ale każdy z nas może się do nich odpowiednio przygotować. Jak być przygotowanym na trening w deszczu?
Jeśli trafisz na ciepły, letni deszcz, to w zasadzie nie musisz się szczególnie do niego przygotowywać. Krople deszczu będą ulgą od upałów, a komfort biegu zdecydowanie lepszy, niż w pełnym słońcu. Bieganie latem podczas deszczu jest czystą przyjemnością, a jeśli będziesz miał szczęście, to nawet zobaczysz tęczę.
Nieco więcej uwagi wymaga trening biegowy, gdy deszczowa pogoda spotyka nas na jesień czy zimę. Co prawda, delikatna mżawka to jeszcze nie powód do paniki, ale gdy tylko mocniej pada, wówczas bieg w deszczu może być sporym wyzwaniem. Szczególnie ważne jest zadbanie o odpowiednią dla ciała temperaturę, czyli komfort termiczny naszego organizmu. Mokre ubranie zwiększa ryzyko wychłodzenia, a jeśli jeszcze towarzyszy temu wiatr, to uczucie chłodu zostanie tylko spotęgowane.
Odpowiednie ubranie
Oczywiście nie musisz od razu nakładać na siebie kilku warstw ubrania. Odpowiedni komfort, a więc ciepło i suchość, zapewni kurtka wodoodporna. Warto zainwestować w dobrą kurtkę przeciwdeszczową, bo posłuży nam na wiele lat. Można również rozważyć spodnie wodoodporne, zwłaszacza jeśli czeka nas długi trening biegowy lub bieganie w górach. Na bieganie w deszczu po mieście, gdy przeciętny trening trwa godzinę do dwóch, komfort zapewni lekka kurtka przeciwdeszczowa. Co prawda, dziś wśród wielu biegaczy panuje przekonanie, że im mniej odzieży na sobie, tym lepsza będzie odporność naszego organizmu. Są to jednak kwestie bardzo indywidualne, więc nie warto naśladować innych, tylko zwrócić uwagę na odpowiedni strój dla siebie samego.
W przypadku niskiej temperatury przyda się bielizna termoaktywna lub odzież termiczna, która zapewnia odpowiednią temperaturę ciała. Warto mieć również rękawiczki i koniecznie chronić głowę. Najlepiej będzie, jeśli powierzchnia skóry będzie całkowicie osłonięta przed wodą, dzięki temu z upływem kolejnych kilometrów nie będzie ci się robiło coraz chłodniej. Komfort termiczny to podstawa, jeśli podczas biegania w deszczu ma być przyjemnie.

6 powodów dlaczego warto zacząć bieganie jesienią
Czy wystarczy kurtka wodoodporna?
A czy można biegać w narzucie z folii lub gumowanym płaszczu, jakie można kupić w sklepie za kilka złotych? Jeśli wychodzisz z domu na krótki trening po mieście, po którym wrócisz do ciepłego domu i będziesz mógł się przebrać w suche rzeczy i szybko ogrzać, to lepiej z tych folii nie korzystać. Foliowe narzuty nie przepuszczają powietrza, więc można się w nich przegrzać.
Natomiast zupełnie inaczej wygląda kwestia ubrania, gdy chodzi o biegi ultra. W trudnych warunkach, w terenie, i z uwagi na długi czas trwania aktywności, taka folia może uratować organizm przed kompletnym wychłodzeniem właśnie dlatego, że nie przepuszcza powietrza, trzymając ciepło blisko ciała.
Przykład? Jakiś czas temu odbywał się Bieg Kreta, czyli około 150 km ze Śnieżnika na Ślężę. Na uczestników czekało kilkanaście godzin biegania w nieustającym deszczu i wówczas foliowe płaszcze za kilkanaście złotych uratowały moich kolegów przed przemoczeniem i wychłodzeniem. To właśnie z powodu wychłodzenia wielu biegaczy nie ukończyło tej deszczowej edycji Biegu Kreta.

Także o tym, jak przygotować się do biegania w deszczu i co warto mieć przy sobie, nie decydują tylko warunki atmosferyczne, ale również czas i rodzaj aktywności.
Buty do biegania w deszczu
Ale nie tylko tułów i nogi są ważne, uważaj również na swoje stopy. Jeśli planujesz bieganie w deszczu na długim dystansie, postaw na buty do biegania z goretexem (aczkolwiek osobiście odradzam). Można kupić takie buty zarówno na biegi ultra, jak i na asfalt. Dlatego jeśli będziesz biegać tylko po mieście, ale lubisz ciepło, to również warto mieć takie buty. Wówczas zawsze odpada ci jeden problem z głowy — suszenie mokrego obuwia po treningu. Jeśli jest to zbyt duży lub zbyteczny wydatek, można zaopatrzyć się w coś tańszego, ale równie skutecznego — wodoodporne skarpety. Chronią one stopy przed wodą i tym samym minimalizują ryzyko otarcia.
Bieganie w deszczu wymaga również od obuwia odpowiedniej przyczepności, więc raczej zostaw w szafie swoje startówki bez bieżnika na podeszwie. Podczas deszczu, gdy jest mokra nawierzchnia, wzrasta ryzyko poślizgu. Jeśli nie będziesz miał dobrej przyczepności, to wówczas będziesz musiał dostosować swoje tempo do warunków, czyli zwolnić.

O czym pamiętać, widząc za oknem krople deszczu?
Jednak odpowiednie ubranie i buty to tylko połowa sukcesu. O czym pamiętać w deszczowe dni?
Jeśli planujesz bieganie w deszczu, zadbaj o swoje bezpieczeństwo. Deszczowe warunki zazwyczaj oznaczają ograniczoną widoczność na drodze, dlatego koniecznie postaw na odzież w jaskrawych kolorach oraz elementy odblaskowe. Oczywiście, niezależnie od pogody, zawsze bądź widoczny na drodze, ale jest to szczególnie ważne w deszczu.
Bieganie w deszczu może być również wyzwaniem dla twoich oczu. Czasami, zwłaszcza podczas dużych ulew, krople deszczu potrafią zalewać oczy tak, że nic nie widać. Jest to problematyczne zwłaszcza dla biegaczy, którzy noszą soczewki kontaktowe. Przyda się wówczas czapka z daszkiem, którą można się osłonić twarz, ewentualnie okulary.
Dodatkowo koniecznie zabezpiecz sprzęt elektroniczny, zwłaszcza swój telefon, i to nawet przed lekkim deszczem. Jeśli nie masz wodoodpornej kieszeni kurtki lub w plecaku, dla bezpieczeństwa włóż swój smartfon w woreczek foliowy.
Po powrocie koniecznie przebierz się w suche rzeczy oraz, jeśli możesz, weź ciepły prysznic. Nabiera to istotnego znaczenia zwłaszcza gdy dojeżdżasz na trening biegowy. Gdy zostawisz na sobie mokre ubranie i wsiądziesz do samochodu, możesz bardzo szybko się wychłodzić. Jeśli planujesz bieg górski lub bieg poza miejscem zamieszkania, sprawdź prognozę i jeśli zapowiada się deszczowa pogoda, jest to bardzo ważne, żeby zabrać suchą odzież na przebranie.
Trening biegowy w każdych warunkach
Bieganie w deszczu przyniesie ci sporo satysfakcji, jeśli będziesz do tego odpowiednio nastawiony i przygotowany. Musisz wiedzieć, że nie zawsze przyjdzie ci wykonywać trening tylko wtedy, gdy są słoneczne dni. Z doświadczenia wiemy, że deszczowa pogoda może czasami zniechęcać, ale może również stanowić dobrą wymówkę przed wyjściem na trening. Gdy przyzwyczaisz się do wymówek i zaczniesz rezygnować, odpuszczanie może wejść ci w krew. Warto więc pielęgnować w sobie nawyk. Gdy budzisz się rano, idziesz myć zęby, więc gdy przychodzi godzina 17 we wtorek, to idziesz na trening. Tak wypracowany schemat aktywności jest gwarancją wytrwania w bieganiu i osiągania coraz lepszych rezultatów. Nie zastanawiaj się, jakie są zalety biegania w deszczu, tylko pamiętaj o tym, jakie są zalety biegania. Warunki nie mają tu nic do rzeczy.

Efekty biegania, które zmienią Twoją sylwetkę i zdrowie psychiczne
Ale nie zawsze tak będzie.
Bieganie w trudnych warunkach pogodowych
Niektórzy mówią, że nie ma złej pogody, są tylko słabe charaktery lub słabi biegacze, ale ja się z tym nie zgadzam. Dlatego ten artykuł nie oznacza, że zawsze musisz biegać nawet w niesprzyjających warunkach, i że nigdy nie można zrezygnować w treningu. Można, a czasami nawet lepiej jest zrezygnować.
Po pierwsze, jeśli akurat są chłodniejsze dni, niskie temperatury, ulewa jest przejściowa, a ty masz dużo czasu na trening i możesz go przesunąć o pół godziny, to nic się nie stanie, jeśli to zrobisz. Nie chodzi przecież o to, aby celowo wystawiać się na dyskomfort, czy na siłę trenować bieganie w mokrych butach lub odporność. TreningBiegacza stoi na stanowisku, że bieganie ma być dla nas głównie przyjemnością. Jeśli możesz tak ułożyć swój plan dnia, że ominie cię trening w deszczu, i będzie to z korzyścią dla twojego zdrowia, to świetnie.

Po drugie, czasem warto trening przesunąć. Bieganie w deszczu nie zawsze pozwala bowiem uzyskać pełną efektywność treningu. Dzieje się tak, zwłaszcza gdy masz utrzymać szybkie tempo, a na śliskiej nawierzchni bieżni lekkoatletycznej może się to nie udać. Oczywiście, są buty biegowe, które charakteryzują się dobrą przyczepnością, ale mimo wszystko bieganie w deszczu niesie ze sobą ryzyko poślizgu, a tym samym — ryzyko kontuzji. Dodatkowo duża ilość kałuż to przemoczone buty i skarpety, a taka mieszanka to często ryzyko bolesnych otarć. Z tego względu o wiele lepiej jest przesunąć trening w deszczu na inną godzinę lub nawet wykonać go na bieżni mechanicznej, aby był efektywny, niż go nie wykonać, albo narazić się na otarcia albo doprowadzić do kontuzji. Dlatego nawet jeśli nie ma złej pogody do biegania, to czasami pogoda jest nieodpowiednia do tego, by bezpiecznie wykonać dobry trening.

Albo, żeby w ogóle bezpiecznie wykonać trening. Dlatego po trzecie, zwróć uwagę przede wszystkim na własne bezpieczeństwo i w czasie burzy po prostu najlepiej zostań w domu.
Bieganie w deszczu
Deszcz nie jest i nie powinien być przeszkodą dla biegaczy. Owszem, zawsze możesz wykonać trening na siłowni, ale z drugiej strony, jeśli przygotowujesz się do zawodów, które nie będą odbywać się na siłowni, to w takim wypadku sam ograniczasz swój potencjał. Dlatego polub się z deszczem i zimnem, a zobaczysz, że bieganie w deszczu wcale nie jest straszne. My, biegacze, jesteśmy w stanie poradzić sobie ze wszystkim i w każdej sytuacji. Poza tym nic tak nie hartuje naszego charakteru jak trudne warunki, a pokonywanie ich to podstawa wiary we własne możliwości.