fbpx
Pozostałe

Kariera dwutorowa młodych sportowców

Ruszyła druga edycja innowacyjnego projektu Wybiegaj w Przyszłość organizowanego przez Fundację Zdrowy Ruch, w ramach którego młodzi biegacze…
Ruszyła druga edycja innowacyjnego projektu Wybiegaj w Przyszłość organizowanego przez Fundację Zdrowy Ruch.

Ruszyła druga edycja innowacyjnego projektu Wybiegaj w Przyszłość organizowanego przez Fundację Zdrowy Ruch, w ramach którego młodzi biegacze otrzymują stypendia sportowe oraz objęci są wsparciem edukacyjnym – przez rok uczestniczą w szkoleniu z zakresu psychologii sportu.

Kariera dwutorowa to most łączący ścieżkę sportową z edukacją. To zapewnienie jak najlepszych warunków do rozwoju, z myślą o swojej zawodowej przyszłości. Fundacja Zdrowy Ruch jako pierwsza instytucja pozarządowa w Polsce zajmuje się tym tematem, obejmując wsparciem finansowym i edukacyjnym biegaczy od początku ich profesjonalnej sportowej kariery (od kategorii wiekowej U16).

Dwunastka stypendystów programu Wybiegaj w Przyszłość, najlepszych biegaczy w Polsce w wieku 14-19 lat uczestniczy w rocznym szkoleniu z zakresu psychologii. To obszar ściśle związany ze sportem, ale także tematyka, z którą można wiązać swoją przyszłość zawodową. Poznanie go pozwala na bezpośredni rozwój sportowy poprzez wpływ jaki niesie za sobą rozwój kompetencji miękkich, ale także jest to możliwość zainteresowania się tematem i chęci dalszego rozwoju.

Szkolenie z psychologii sportu obejmuje następujące tematy:
– Nastawienie na rozwój – czyli jak efektywnie uczyć się na błędach?
– Skuteczne formułowanie celów – czyli praktyczne wskazówki dotyczące planowania
– Trening wyobrażeniowy – sportowe pisanie przyszłości
– Praktyczne sposoby radzenie sobie ze stresem
– Jak pracować nad koncentracją uwagi?
– Efektywny dialog wewnętrzny
– Czy emocje da się kontrolować?
– Praktyczne wskazówki dotyczące budowania pewności siebie.

Ruszyła druga edycja innowacyjnego projektu Wybiegaj w Przyszłość organizowanego przez Fundację Zdrowy Ruch.
Ruszyła druga edycja innowacyjnego projektu Wybiegaj w Przyszłość organizowanego przez Fundację Zdrowy Ruch.

Sport i wiedza idą ze sobą w parze

– Pasja jest motorem napędowym do rozwoju. Chcąc poprawiać wyniki sportowe, zaangażowanie w daną dziedzinę jest coraz większe. To jest idealny czas, by to wykorzystać i zaszczepić w młodych sportowcach kolejnego bakcyla, zainteresować ich tematem i sprawić, by już od początku sportowej kariery myśleli o swojej przyszłości, także zawodowej. – mówi Paulina Kalinowska – koordynatorka Programu Wybiegaj w Przyszłość.

Kariera dwutorowa to obszar, który rozwija się, ale nacisk jest położony na starszych zawodników, dla których często na myślenie o przyszłości jest już za późno, ponieważ są u schyłku kariery, mają nieplanowaną kontuzję, spadek formy, utracili szkolenie i nie mają pomysłu co dalej zrobić.

W ramach działań fundacyjnych organizowane są także cykliczne ogólnodostępne, otwarte warsztaty on-line skierowane do lekkoatletycznego środowiska. Obejmują tematykę związaną z dietetyką, psychologią, autoprezentacją, przedsiębiorczością, social media oraz innych równie przydatnych w sportowej karierze i w życiu. W spotkaniach regularnie uczestniczą zawodnicy polskich klubów sportowych, rodzice oraz trenerzy zainteresowani wybranymi zagadnieniami.

– W drugiej edycji programu Wybiegaj w Przyszłość chcieliśmy jeszcze bardziej skupić się na rozwoju kariery dwutorowej. Wzorem pierwszej edycji w dalszym ciągu kontynuujemy otwarte, darmowe warsztaty dla całej społeczności lekkoatletycznej, które cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. W tym roku pragnęliśmy, by to wsparcie bardziej poczuli nasi stypendyści. Szkolenie z psychologii sportu zakończone otrzymaniem certyfikatu, które przyda się na dalszej drodze jest początkiem rozwoju, dużą wartością dodaną. Chcemy pomagać młodym sportowcom w rozwoju kariery „tu i teraz”, ale także sprawić, by skutecznie myśleli o swojej przyszłości. – mówi Adriana Smokowska – członek zarządu Fundacji Zdrowy Ruch.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
I Białołęcki Bieg Leśny 2023
Następny wpis
Fundacja „Maraton Warszawski” prezentuje medale 17. Nationale-Nederlanden Półmaratonu Warszawskiego i New Balance Biegu na Piątkę

Powiązane artykuły

Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu