fbpx
stawy

Co jeść żeby lepiej funkcjonowały stawy? Czy glukozamina pomaga? – Poradnia Biegacza

Ekspert treningbiegacza.pl Katarzyna Biłous (dietovita.pl), odpowiada na pytanie Eweliny: Mam problemy ze stawami i chcę jakoś temu zaradzić.

Ekspert treningbiegacza.pl Katarzyna Biłous (dietovita.pl), odpowiada na pytanie Eweliny: Mam problemy ze stawami i chcę jakoś temu zaradzić. Co powinnam jeść, jakie produkty żeby stawy lepiej funkcjonowały?

Zarówno w kwestii picia mleka krowiego jak i suplementacji chondroityną/glukozaminą, sprawa nie jest taka prosta. Są dwie teorie: pierwsza – to działa, druga – to nie działa. Całe szczęście stosowanie tego typu suplementów nie przynosi żadnych ubocznych efektów i jest bezpieczne dla zdrowia, a więc każdy na własnej skórze może sprawdzić jak jest w jego przypadku.

Przejrzałam właśnie kilkanaście badań przeprowadzonych głównie przez Amerykanów, którzy z jasnym określeniem skuteczności tych specyfików również mieli problem. Według American College of Rheumatology suplementy z chondroityną i glukozaminą działają tylko na ludzi cierpiących na przewlekłe bóle stawów. Nie było zauważalnej poprawy wśród ludzi cierpiących na łagodne bóle (wynik taki sam jak w grupie przyjmujące placebo).

Nie będę zatem doradzać, ani odradzać tego typu suplementów. Nawet jeśli na kogoś miałyby działać jako placebo – ważne, że niwelują ból. W jaki sposób – nie istotne…

Jak to wygląda od strony żywieniowej w praktyce i badaniach:

  • witamina D – osoby cierpiące na bóle stawów miały jej znaczny niedobór. Nie ma sensu przyjmowania preparatów witaminowych z wit. D. Spróbuj łapać każdy promyk słońca – już 10 minut dla jasnej karnacji powoduje, że organizm otrzymuje zadowalający zastrzyk witaminy D.
  • witamina C – po zwiększeniu jej ilości w diecie, trzykrotnie zmniejszyła się ilość ludzi uskarżających się na ból. Podobne działanie będą miały inne witaminy antyoksydacyjne (zmniejszenie stanu zapalnego).
  • kwasy tłuszczowe z rodziny omega 3 – tłuste ryby, oliwa z oliwek, olej rzepakowy pomogą przezwyciężyć ból,
  • bor – są doniesienia, że zwiększenie spożywania tego pierwiastka wspomaga leczenie (dawki 6-9 mg).

Dodatkowo pamiętaj o:

  • zmniejszeniu ilości słodyczy i cukru – generalnie cukrów prostych,
  • ograniczeniu ilości czerwonego mięsa – w zamian polecam chude mięso – drób, ryby,
  • ograniczeniu żywności wysoko przetworzonej – fast food’y, gotowe pierogi i inne takie wyroby garmażeryjne,
  • zmniejszeniu ilości kofeiny oraz alkoholu (szczególnie piwa).
Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
prawidlowy dobor obuwia biegowego

Prawidłowy dobór obuwia biegowego

Następne
maratonski list otwarty do pzla 01 01

Maratoński list otwarty do PZLA

Powiązane artykuły

trendy zywieniowe diety alternatywne 01
Czytaj dalej

Trendy żywieniowe – diety alternatywne

Panujące trendy żywieniowe na świadome jedzenie, oprócz coraz bardziej dostępnej wiedzy na temat racjonalnych rozwiązań żywieniowych, przyniósł również wiele alternatywnych autorskich pomysłów na prowadzenie codziennej diety, które kuszą głównie gwarancją szybkiej utraty zbędnych kilogramów.

TreningBiegacza.pl PREMIUM

Zapisz się do największej w Polsce zaangażowanej społeczności biegaczy, bądź na bieżąco i osiągaj swoje cele szybciej niż inni!

TreningBiegacza.pl PREMIUM
Więcej o TreningBiegacza.pl PREMIUM