fbpx
Kalendarz biegowy

60 lat tradycji – historia Biegu Westerplatte (podcast)

Zapraszamy na wyjątkowe słuchowisko o historii Biegu Westerplatte, opowiedzianej przez pomysłodawcę tej imprezy, Jerzego Geberta, oraz Włodzimierza Machnikowskiego,…
Na starcie Biegu Westerplatte

Zapraszamy na wyjątkowe słuchowisko o historii Biegu Westerplatte, opowiedzianej przez pomysłodawcę tej imprezy, Jerzego Geberta, oraz Włodzimierza Machnikowskiego, redaktora Radia Gdańsk, na którego antenie od 25 lat relacjonuje przebieg tego najstarszego biegu ulicznego w Polsce.

60. Bieg Westerplatte: niedziela, 18 września 2022

Start biegu: Westerplatte, godzina 10:10

Zapisy do piątku, 2 września 2022 roku włącznie: https://zapisy.sts-timing.pl/861/

Zaczęło się dokładnie naprzeciw Westerplatte w 1963 roku. Inicjatorem uczczenia Obrońców Wybrzeża 1939 roku był dziennikarz Radia Gdańsk – red. Jerzy Gebert. Uczestnikami byli Westerplatczycy, olimpijczycy i młodzież z gdańskich szkół ponadpodstawowych. Na początku rywalizowały sztafety, reprezentacje zakładów pracy i powiatów. Po kilkunastu latach każdy biegał już na własny rachunek.

RODZINNE BIEGANIE

59. Bieg Westerplatte w roku 2021 wygrał Adam Głogowski, który triumfował drugi raz z rzędu. W klasyfikacji kobiet najszybsza okazała się jego żona, Katarzyna Pobłocka-Głogowska. Bieg ukończyło 1260 osób.

Pochodzący z Gdyni wicemistrz Polski w półmaratonie na pokonanie 10 km potrzebował 31 minut i 58 sekund.  Małżonka osiągnęła czas  38 minut i 4 sekund.

– Kasia była świetnie przygotowana. Gdyby dzisiaj był ułożony inaczej wiatr, byłby wynik w granicach jej rekordu życiowego. Na pewno przełamałaby 37 minut, ale trzeba przyjąć takie warunki, jakie były. Udało się zwyciężyć. Oboje zwyciężyliśmy, oboje wracamy do domu z pucharami – komentował na mecie zwycięzca biegu, Adam Głogowski.

– Dwa lata temu Adam zwyciężył, ja byłam druga. Cieszymy się, że udało nam się razem wygrać na ziemi gdańskiej, tym bardziej że 4 lata temu wygrałam tutaj w maratonie i nigdy później nie mogłam wygrać. Dzisiaj co prawda były ciężkie warunki, przez całą trasę wiał mocny czołowy wiatr, ale cieszę, że udało się wygrać – mówiła Katarzyna Pobłocka-Głogowska.

Drugie miejsce zajął Grzegorz Kujawski, który na metę dobiegł w 32 minuty i 36 sekund. Prawie półtorej minuty później bieg ukończył znakomity triathlonista Holender, Dorian Horsten. Na starcie stanęło ok. 1500 zawodników, a bieg ukończyło 1260 osób. Niemal wszyscy z nich pokonali dystans w mniej niż 1,5 godziny. Wyjątek stanowiła Joanna Rosińska. Czas około dwóch godzin z perspektywy 84-latki to jednak wynik rewelacyjny.

Bieg Westerplatte
Bieg Westerplatte.

BEZ LIMITU WIEKU

Do historii Biegu Westerplatte przeszli Janina Rosińska i Stanisław Nowiński . Oboje mieli razem prawie 170 lat. Ona zaczęła biegać po przejściu na emeryturę. Zdążyła zdobyć już tyle trofeów, że założyła własne muzeum. On karierę zaczynał w czasach słynnego Wunderteamu. W 57. Biegu Westerplatte uczestniczył 48. raz. Na trasę ruszali pół godziny przed wszystkimi, by na metę zdążyć przed upływem limitu czasu. Kończąc bieg zwykle trzymali się za ręce.

Wiek nie stanowi w Biegu Westerplatte żadnych ograniczeń. Jedną z ikon imprezy  stał się Marian Parusiński. Po zakończeniu aktywność zawodowej bodaj księgowego zaczął biegać amatorsko. Na szczyty swej kariery wspiął się już po przejściu na emeryturę. W swej kategorii wiekowej należał do elity. Biegu nie wygrywał, ale stał się jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci. Śladami nieżyjącego już ojca podąża syn – Jan, który pasję do biegania odkrył także w wieku dojrzałym.

OBRAZKI Z BIEGU

Niezliczona jest liczba anegdot związana z Biegiem Westerplatte. Ludzie trzymający się za ręce w momencie przekraczania linii mety, co  wprawdzie utrudniało  pracę sędziom, ale rekompensowało dodatkowe zadania dobra energią… Uznanie budziły mamusie i tatusiowie pokonujący cały dystans z wózkiem, w którym swój pierwszy bieg zaliczały niemowlęta…Ostatnia prosta z dzieckiem uwieszonym na szyi rywalizację czyniło cokolwiek ekstremalną… Relacja „na żywo” na radiowej antenie uczestnika wyposażonego w sprzęt mobilny, to był z kolei bardzo udany eksperyment podczas biegu, który z powodu prac drogowych zaczynał się i kończył u stóp Pomnika Obrońców Wybrzeża… Wreszcie dziennikarz wówczas „Przeglądu Sportowego”, który zgubił się na wąskich uliczkach głównego miasta i dotarł do mety od strony …mety. Pod prąd!

Dla radiowca dodatkową wartością była możliwość rozmowy z biegaczami.  „Pamiętam jak pożegnałem Adama Głogowskiego na starcie. Zbliżając się do mostu Siennickiego nie mogłem dojrzeć numeru, który zawinął się na piersi lidera. Podjechałem samochodem, otworzyłem okno i poprosiłem o personalia. „Adam Głogowski” – usłyszałem od swego dobrego znajomego, który w ciemnych okularach na pierwszy rzut oka nie przypominał  samego siebie…” – wspomina Włodzimierz Machnikowski.

Bieg Westerplatte
Bieg Westerplatte

MIKROFONEM ZAPISANE

Pomysłodawca imprezy  Jerzy Gebert  na łamach książki Mikrofonem zapisane tak wspominał zainicjowane imprezy:

– W 1963 roku zaproponowałem uczczenie pamięci Westerplatczyków, Pocztowców, Obrońców Oksywia, Helu masową imprezą sportową i złożyłem jej projekt w sekretariacie KW, odpowiedź była dość jednoznaczna:

„Jaki jest sens obchodzić i czcić przegrane wojny i polskie klęski – argumentował tow. sekretarz – lepiej byście pomyśleli jak uczcić tych, którzy wyzwalali Gdańsk w 1945 roku”.

O to niespecjalnie mi chodziło, ale momentalnie zwiększyłem szansę: To może byśmy zrobili pod patronatem dwie imprezy – we wrześniu i w marcu? „O tym możemy podyskutować” – zgodził się mój rozmówca i już wiedziałem, że wygramy.

Do lat 70-tych bieg miał formułę sztafety ulicznej, której trasa wiodła z Nowego Portu (start naprzeciw pomnika Westerplatte), poprzez Brzeźno i Wrzeszcz, ul. Kościuszki, Aleją Grunwaldzką i Aleją Zwycięstwa do Gdańska Głównego na metę przy Studni Neptuna.

Rywalizowano w trzech kategoriach: klubowej, reprezentacji powiatów i szkolnej. W każdym zespole ponad 10-kilometrową trasę pokonywało 17 osób. Później skrócono bieg do dzisiejszych 10 km, który rozgrywany był na różnych trasach.

Do 2007 roku zawody miały nazwę Międzynarodowy Bieg Szlakiem Obrońców Wybrzeża, która została zmieniona na Bieg Westerplatte.

Autor podcastu i tekstu: Włodzimierz Machnikowski, red. Radia Gdańsk.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
ULTRA TIPY, czyli baza wiedzy ultrasa
Następny wpis
Woda, sód i potas, czyli letni must-have dla biegaczy
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Krok 1/5 - BIEGACZ
      Opowiedz jakie masz cele a powiemy Ci jak długo pożyjesz...

      Chcesz wiedzieć, jak Twoje bieganie wpływa na długość Twojego życia? Odpowiedz na kilka pytań, a odkryjesz, ile lat możesz zyskać dzięki swoim nawykom biegowym! Rozpocznij quiz teraz!

      Krok 1/5 - BIEGACZ

      Jak długo biegasz?

      wybierz opcje poniżej

      Jak często biegasz?

      wybierz opcje poniżej

      Bieganie jest najprostszym sposobem na ruch

      Pamiętaj jednak, że jak większość sportów bieganie bez odpowiedniego planu i przygotowania może prowadzić do znięchęcenia i kontuzji.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu