fbpx
Kalendarz biegowy

Okazałe 10. urodziny PKO Białystok Półmaratonu okraszone rekordem imprezy

Jubileuszowy 10. PKO Białystok Półmaraton wygrali Natalia Leonkova i David Metto Kiprono. Mimo wysokiej temperatury i mocno święcącego słońca oboje uzyskali świetne…
Okazałe 10. urodziny PKO Białystok Półmaratonu

Jubileuszowy 10. PKO Białystok Półmaraton wygrali Natalia Leonkova i David Metto Kiprono. Mimo wysokiej temperatury i mocno święcącego słońca oboje uzyskali świetne wyniki. Ukrainka pobiła rekord trasy, a Kenijczykowi do realizacji tego celu zabrakło zaledwie 3 sekund. We wszystkich weekendowych biegach w stolicy Podlasia wzięło udział grubo ponad 5 tysięcy uczestników. 

10. PKO Białystok Półmaraton wystartował w niedzielę po godzinie 10:00. W górę wystrzeliło barwne konfetti, a na niebie pojawiły się kolorowe fajerwerki. Na trasę jubileuszowego biegu wyruszyło ponad 2 tysiące zawodników, wśród których 1/3 stanowili biegacze poza Podlasia, również z najodleglejszych części kraju. Pokonywali zupełnie nową trasę poprowadzoną na jednej pętli, dokładnie tak jak w czasach przed pandemią koronawirusa.

O krok od rekordu i… rekord!

Od początku na prowadzenie wysunął się Kenijczyk David Metto Kiprono, który na 5 km zameldował się z wynikiem 14:35 i wypracował prawie półminutową przewagę nad kolejnym w stawce Mateuszem Kaczorem. Mimo upału lider wcale nie opadł z sił i trzymał solidne tempo biegu. Wskazywał na to międzyczas Kenijczyka z 10 km wynoszącego 29:41. Gdy na 20 km zegar pokazał 1:00:29 w Białymstoku zapachniało nowym rekordem. Mimo mocnego finiszu David Metto Kipronoprzeciął linię mety z czasem 1:03:43. Do poprawienia najlepszego wyniku imprezy 32-latkowi zabrakło tylko 3 sekund.

David Metto zwycięża w Białymstoku.
David Metto zwycięża w Białymstoku.

Drugie miejsce z wynikiem 1:05:33 zajął Tomasz Grycko, a trzecie Mateusz Kaczor (1:05:51), który przed rokiem w półmaratońskim debiucie wygrał w Białymstoku.

Podobny przebieg miała rywalizacja kobiet. Tutaj również mieliśmy jedną zdecydowaną liderkę, którą była Natalia Leonkowa. Pierwsze 5 km pokonała w 17:18, na 10 km międzyczas wyniósł 34:46, a na 20 km 1:09:13. Ukrainka pewnie zmierzała do mety, na której cieszyła się z nowego rekordu życiowego 1:12:46. Doświadczona, 41-letnia zawodniczka poprawiła również aż o 17 sekund dotychczasowy rekord PKO Białystok Półmaratonu ustanowiony przez Kenijkę OigoChristinę Moraa w 2019 roku.

Natalia Leonkowa wykręciła swój nowy PB i przy okazji rekord imprezy.
Natalia Leonkowa wykręciła swój nowy PB i przy okazji rekord imprezy.

Jako druga ze stratą prawie 2 minut do zwyciężczyni finiszowała Mołdawianka Lilia Fisikovici (1:14:32), a podium uzupełniła powracająca po kontuzji Izabela Paszkiewicz (1:14:50). 

– Biorąc pod uwagę bardzo trudne warunki pogodowe jesteśmy pod wielkim wrażeniem wyników osiągniętych przez zwycięzców. Cieszymy się, że na 10. urodziny nasz flagowy bieg wzbogacił się o rekord imprezy. Chcielibyśmy nisko ukłonić się przed wszystkimi biegaczami, zarówno tymi którzy dotarli do mety, jak i tymi, którzy zmuszeni byli zejść z trasy. Nadajecie wszyscy sens naszej pracy i to dla Was stajemy na głowie, abyście mogli czerpać radość z biegania w Białymstoku – mówi Grzegorz Kuczyński, prezes Fundacji „Białystok Biega”.  – Zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, aby zminimalizować wpływ upału na komfort biegu. Ustawiliśmy kurtyny wodne, zapewniliśmy dodatkową wodę oraz izotoniki na punktach odżywczych. Jubileuszowa edycja naszego półmaratonu przechodzi do historii z pewnością jako jedna z najbardziej słonecznych – dodaje.

10. BIałystok Półmaraton skąpany był w słońcu.
10. BIałystok Półmaraton skąpany był w słońcu.

Przybyła znów najlepszy

Po zmroku w sobotę wystartował PKO Nocny Bieg na 5. Jego uczestnicy pokonywali szybką trasę o długości 5 km z metą na Rynku Kościuszki. Jako pierwszy na metę z czasem 15:10 wpadł Adrian Przybyła, który wyprzedził Aleksandra Dragana (15:42) i Patryka Drężka (15:59).

Przybyła powoli staje się etatowym zwycięzcą imprez Fundacji Białystok Biega. W ubiegłym roku wygrał m.in. wrześniowe biegi na 5 i 10 km, a także rozegrany w listopadzie „Biegnę dla Niepodległej”.

Tuż za podium uplasowała się pierwsza kobieta. Była nią mistrzyni Polski w biegu na 5 km Sabina Jarząbek, która uzyskała wynik 16:19. Drugie miejsce zajęła Małgorzata Karpiuk (17:09), a trzecie Dominika Stelmach (17:26).

– Po raz pierwszy w historii zorganizowaliśmy piątkę przy półmaratonie w formule biegu nocnego. Z relacji uczestników wynika, że był to strzał w dziesiątkę! Trafił nam się bezwietrzny, ciepły wieczór i doskonałe warunki zarówno do biegania, jak i kibicowania. Dzięki laserom, energetycznej muzyce i profesjonalnym spikerom wszyscy mogli wręcz poczuć się jak na prawdziwych urodzinach. Właśnie o taki efekt nam chodziło – zaznacza Kuczyński.

PKO Nocny Bieg na 5.
PKO Nocny Bieg na 5.

Biegali rano, po południu i w nocy

Urodziny PKO Białystok Półmaratonu na dobre rozpoczęły się już w sobotę rano od Biegu Śniadaniowego, w którym udział wzięło kilkuset uczestników. Przyjść mógł każdy, kto chciał. Biegacze bez jakiejkolwiek presji czasu pokonali dystans około 4 km, a w ogrodach Pałacu Branickiego czekały na nich przygotowane przez organizatorów napoje i przekąski.

Niesamowicie dużo pozytywnych emocji i radości przyniósł popołudniowy PKO Bieg Juniora, w ramach którego dzieci i młodzież w wieku od 2 do 14 lat pokonywały dystanse od 100 m do 1 km. Tutaj również nie obowiązywał pomiar czas i każdy był zwycięzcą. Impreza cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, a pakiety wyprzedały się na długo przed zawodami.

PKO Bieg Juniora.
PKO Bieg Juniora.

– W tegorocznym PKO Biegu Juniora wzięło udział około 1,5 tysiąca młodych zawodników. Dowiedziałem się, że był to prawdopodobnie największy tegoroczny bieg dla dzieci w Polsce! Bardzo cieszymy się z tak wysokiej frekwencji. Chętnych do biegania było jeszcze więcej, ale wyczerpały się przygotowane przez nas pakiety startowe i medale. Serce rośnie, gdy widzi się te uśmiechy i entuzjazm dzieci wbiegających na metę. Myślę, że nie bez znaczenia dla nich jest to, że jest to ta sama meta, którą osiągają dorośli uczestnicy naszych biegów. W Białymstoku zawsze traktujemy dzieciaki poważnie – tłumaczy Grzegorz Kuczyński, prezes Fundacji Białystok Biega.

PKO Bieg Juniora otworzył kolejny sezon prowadzonego przez Fundację „Białystok Biega” cyklu „Super Biegacz”, w ramach którego dzieciaki zbierają w specjalnych książeczkach naklejki za ukończenie kolejnych biegów. Wystarczy, że skompletują cztery starty, a na zakończenie sezonu otrzymają okazały medal i tytuł Super Biegacza.

W skład cyklu oprócz PKO Biegu Juniora wchodzą również: bieg sztafetowy Plum Ekiden Mini (3 czerwca), przeszkodowy Hero Run Kids (1 lipca), uliczny Moltani Kids Run (9 września), przełajowy Bison Trail Kids (8 października) oraz Dzieci biegną dla Niepodległej (11 listopada).

To było prawdziwe święto biegania

Organizatorzy podsumowują, że przez cały weekend we wszystkich wydarzeniach 10. PKO Białystok Półmaratonu wzięło udział grubo ponad 5 tysięcy uczestników. Najwięcej, bo 2217 dotarło do mety niedzielnego biegu głównego (395 więcej niż przed rokiem), PKO Bieg Juniora ukończyło około 1,5 tysiąca dzieci, a medale PKO Nocnego Biegu na 5 odebrało 1207 zawodników. Dodatkowe kilkaset osób wystartowało w sobotnim Biegu Śniadaniowym.

– Białystok ma tę moc przyciągania! Tak jak w ubiegłych latach znów odwiedziło nas bardzo wielu biegaczy spoza Podlasia. Niektórzy wracają co roku, inni przyjechali po raz pierwszy. Coraz częściej widzimy, że stali bywalcy przyjeżdżają do nas ze znajomymi, są prawdziwymi ambasadorami naszej imprezy. Szacujemy, że przyjezdni stanowili około 1/3 wszystkich uczestników PKO Białystok Półmaratonu. Gdy dodamy do tej liczby rodziny i ich znajomych wyjdzie na to, że w weekend do stolicy Podlasia przyjechało kilka tysięcy osób. Wszystkim dziękujemy za udział w naszych urodzinach i zapraszamy za rok – kończy dyrektor biegu.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Bieg Ursynowa odbędzie się 4 czerwca 2023
Następny wpis
Bieg przeszkodowy na gdańskim stadionie żużlowym
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu