fbpx
Zapowiedzi imprez

16. PKO Poznań Półmaraton już w niedzielę

Na ulicach pojawiły się już tablice informujące o niedzielnym biegu. To oznacza, że przygotowania do 16. PKO Poznań…
16. PKO Poznań Półmaraton 2024

Na ulicach pojawiły się już tablice informujące o niedzielnym biegu. To oznacza, że przygotowania do 16. PKO Poznań Półmaratonu są na ostatniej prostej. Do poznańskiej imprezy szykuje się ponad 10 tys. osób. Na starcie nie zabraknie zawodniczek i zawodników, których życiówki pozwalają na zmierzenie się z wyśrubowanymi rekordami imprezy w stolicy Wielkopolski.

Najlepsze wyniki w stawce należą do zawodniczek i zawodników z Afryki. Za faworytkę można uważać Kenijkę Shamilę Tekaa Kipsiror, która zwyciężyła w ubiegłorocznym półmaratonie w Gandawie. Wśród panów ciekawie może wyglądać rywalizacja Yigrema Demelasha z Etiopii z Erytrejczykiem Yohanesem Ghebregergisem, mającym na swoim koncie starty w największych imprezach na świecie (maratony w Londynie, Berlinie i Tokio), w których mieścił się w pierwszej ósemce.

Elita 16. PKO Poznań Półmaratonu prezentuje się następująco:

Mężczyźni

  • Yigrem DEMELASH (ETH) PB: 59:19
  • Yohanes GHEBREGERGIS (ERI) PB: 1:00:16
  • Abraham AKOPESHA (KEN) PB: 1:00:25
  • Ahmed EL JADDAR (MAR) PB: 1:00:40
  • Berihun YERGA (ETH) PB: 1:00:55
  • Elvus TABARACH (KEN) PB: 1:01:08

Kobiety

  • Shamilah Tekaa KIPSIROR (KEN) PB: 01:07:53
  • Nancy JEPLETING (KEN) PB: 1:10:03
  • Nancy CHEPLETING MELI (KEN) PB: 1:09:44
  • Meskerem MOGES (ETH) PB: 1:10:51
  • Maryna NEMCHENKO (UKR) PB: 1:11:13

Bardzo nas cieszy fakt, że poznański Półmaraton jest jednym z najszybszych w Polsce i tej części Europy. Dla nas również bardzo ważne jest coraz liczniejsze grono startujących. Mam nadzieję, że w niedzielę dopiszą także wspaniali poznańscy kibice, których chwalą nie tylko miejscowi biegacze, ale także wielu przyjezdnych.

– mówi Łukasz Miadziołko, dyrektor 16. PKO Poznań Półmaratonu.

Jak co roku imprezie towarzyszą akcje charytatywne. Sponsor tytularny półmaratonu, PKO Bank Polski zachęca w tym roku do wsparcia akcji „Biegnę dla Michaliny”. Dziewczynka choruje na wrodzoną wiotkość mięśni, rodzaj miopatii. Ma też m.in. stopy końsko-szpotawe, przykurcze stawowe, autyzm i podatna jest na nawracające infekcje z powodu zalegania wydzieliny w płucach i oskrzelach. Do codziennego funkcjonowania potrzebuje specjalistycznego fotelika oraz terapii. Jest podopieczną Fundacji Niesiemy Nadzieję. Biegacze chętni wesprzeć leczenie dziewczynki przyczepią na koszulki specjalne identyfikatory akcji biegnę dla Michaliny. Organizator inicjatywy Fundacja PKO Banku Polskiego w zamian za ich zaangażowanie przekaże darowiznę na rzecz beneficjentki. Identyfikatory akcji „biegnę dla…” będzie można odebrać w biurze zawodów w piątek i sobotę 12-13 kwietnia od. 10.00 do 20.00.

16. PKO Poznań Półmaraton 2024
fot. Studio SOHO

Sponsor tytularny będzie także widoczny na trasie biegu. Na ostatnim jej kilometrze, w pobliżu oddziału PKO BP w „Bałtyku” będzie działała przygotowana przez bank strefa kibica. Tuż przed samym finiszem zawodnicy usłyszą na niej energetyczne dźwięki zespołu Shaley, które poniosą ich o mety.

Stref kibica nie zabraknie na całej trasie. Wiele z nich przygotują pozostali sponsorzy i partnerzy poznańskiego półmaratonu. W okolicach ul. Jugosłowiańskiej zrobi się niebiesko za sprawą strefy Lecha Poznań, Energetycznie i głośno będzie także w okolicach ul Węgorka w strefie przygotowanej przez MTP oraz przy AWF, gdzie zagrzewać biegaczy do walki będzie można razem z Veolią.

W konferencji wziął udział zastępca Prezydenta Miasta Poznania Bartosz Guss, Sponsora tytularnego reprezentował Roman Drgas – dyrektor ds. sprzedaży w PKO Banku Polskim. Nie zabrakło partnerów z Międzynarodowych Targów Poznańskich oraz instytucji zaangażowanych w zabezpieczenie trasy – Policji oraz Zarządu Transportu Miejskiego.

Przedstawiciele dwóch ostatnich przypomnieli o utrudnieniach obowiązujących w dniu biegu. Mimo że trasa półmaratonu jest taka sama, jak w zeszłym roku, warto zapoznać się z utrudnieniami w ruchu, które mogą pojawić się w najbliższą niedzielę. Szczegóły związane z ruchem drogowym oraz zmianami w komunikacji miejskiej są dostępne na stronie: https://halfmarathon.poznan.pl/strefa-zawodnika/utrudnienia-w-ruchu/.

Osoby, które będą miały pytania związane z przemieszczaniem się po Poznaniu w trakcie Półmaratonu, mogą skorzystać ze specjalnej infolinii. Numer 502 622 438 będzie działał od czwartku do niedzieli (11-14 kwietnia) w godzinach:

  • 11.04.2024 (czwartek) w godz. 16:00 – 22:00
  • 12.04.2024 (piątek) w godz. 16:00 – 23:00
  • 13.04.2024 (sobota) w godz. 10:00 – 23:00
  • 14.04.2024 (niedziela) w godz. 7.00 – 13.00

Informacje o zmianach w kursowaniu tramwajów i autobusów można znaleźć na stronie Zarządu Transportu Miejskiego.

Konferencja 1
fot. Studio SOHO

Sponsorem tytularnym imprezy jest PKO Bank Polski. Półmaraton wspierają ponadto: Fundacja Pho3nix, Żabka, GSK, Veolia, AdRunaLine Sports, Browar Fortuna, Aquanet, Makarony Czaniecki, 4Move. Partnerzy imprezy: Grupa Bemo, Grupa MTP, Garden City Restaurants&Catering, Marszałek Osteopatia Fizjoterapia, Koleje Wielkopolskie, Kobiety Biegają, Night Runners, Lech Poznań Warta Poznań, Sheraton Poznań Hotel.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Jak szybciej biegać? czyli co poprawić, aby szybko biegać
Następny wpis
Sztuczna inteligencja (AI) dla biegaczy
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu