fbpx
W Warszawskim Półmaratonie Pokoju (16. Półmaraton Warszawski) wystartowało 10.000 bbiegaczy!

Rekordowy półmaraton z przesłaniem pokoju! 10 000 osób pobiegło w Warszawie 

Niedziela 27 marca należała do biegaczy! Łącznie blisko 10 000 uczestników wzięło udział w Warszawskim Półmaratonie Pokoju (16. Półmaraton Warszawski) oraz New Balance Biegu na Piątkę. Padły dwa rekordy imprezy, zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet! Triumfatorem wśród panów został Emanuel Giniki GISAMODA z Tanzanii, pokonując dystans 21km 97m w 01:00:30, poprawiając po ośmiu latach rekord Półmaratonu Warszawskiego o 18 sekund! W gronie pań triumfowała Etiopka Tiruye Mesfin AMAN z czasem 01:08:55. To z kolei wynik lepszy od rekordu z 2014 roku o 11 sekund. Podczas trwania imprezy prowadzone były zbiórki m.in. na osierocone dzieci z dotkniętej wojną Ukrainy. 

Na drugiej pozycji wśród mężczyzn z 10-sekundową stratą do Tanzańczyka na mecie zameldował się Abel CHEBET z Ugandy, a trzeci na metę wbiegł Kenijczyk Josphat Kipchirchir TOO z czasem 01:01:46. Najlepszy z Polaków Mariusz GIŻYŃSKI (01:08:17) zajął 10 miejsce. 

– Jestem zadowolony, ponieważ wróciłem po kontuzji, po perypetiach zdrowotnych. Ale jak widać dalej mogę szybko biegać. Choć momentami zawiewał wiatr, to słoneczna pogoda i kibice zgromadzeni na trasie pomagali dziś zawodnikom – mówił po minięciu mety reprezentant Polski.

Podium biegu pań uzupełniły Likina AMEBAW z Etiopii (01:09:01) oraz Kenijka Veronicah Njeri MAINA (01:09:49). Najlepsza z Polek Aleksandra BRZEZIŃSKA (01:12:11) zajęła 5 miejsce.

Aleksandra Brzezińska okazała się najmocniejszą zawodniczką z Polski.
Aleksandra Brzezińska okazała się najmocniejszą zawodniczką z Polski.
gizynski1200x800
Mariusz Giżyński tryumfował wśród reprezentantów Polski.

– Nie ukrywam, że jest duża satysfakcja, bo biegi organizuje się również dla rekordów. Udało nam się wywindować imprezę na nowy pułap. Już tylko trzydziestu sekund brakuje do tego, by biegać w Warszawie poniżej godziny, a to już naprawdę niezwykle wysoki poziom – powiedział dyrektor imprezy i prezes fundacji „Maraton Warszawski” Marek Tronina. 

Po 2 latach przerwy półmaraton ponownie odbył się na wiosnę i stęsknieni biegacze tłumnie pobiegli przez samo serce Warszawy. Po raz pierwszy w 16-letniej historii jednej z najważniejszych imprez biegowych w tej części Europy doszło do zmiany jej nazwy. Tegoroczny bieg, w geście solidarności z Ukrainą, wyjątkowo odbył się pod nazwą Warszawski Półmaraton Pokoju. Połączeni pasją biegacze ponieśli ulicami stolicy przekaz, że jedną z nadrzędnych wartości w życiu każdego z nas jest pokój i prawo do życia w nim.

– Czuć w powietrzu coś wyjątkowego, że ci wszyscy ludzie nie są tu przypadkiem. Wszyscy spotkaliśmy się po to, żeby pokazać światu, iż biegniemy dla pewnej niezwykle ważnej idei – zaznaczył Marek Tronina.

Klasyfikacja generalna kobiet Warszawskiego Półmaratonu Pokoju: AMAN Tiruye Mesfin (Etiopia) 01:08:55, AMEBAW Likina (Etiopia) 01:09:01, MAINA Veronicah Njeri (Kenia) 01:09:49
Klasyfikacja generalna kobiet Warszawskiego Półmaratonu Pokoju: AMAN Tiruye Mesfin (Etiopia) 01:08:55, AMEBAW Likina (Etiopia) 01:09:01, MAINA Veronicah Njeri (Kenia) 01:09:49
Klasyfikacja generalna Warszawskiego Półmaratonu Pokoju:GISAMODA Emanuel Giniki (Tanzania) 01:00:30, CHEBET Abel (Uganda) 01:00:40, TOO Josphat Kipchirchir (Kenia) 01:01:46
Klasyfikacja generalna Warszawskiego Półmaratonu Pokoju:GISAMODA Emanuel Giniki (Tanzania) 01:00:30, CHEBET Abel (Uganda) 01:00:40, TOO Josphat Kipchirchir (Kenia) 01:01:46

Wsparcie narodu ukraińskiego

Wraz z symbolicznym charakterem 16. edycji Półmaratonu Warszawskiego szły także konkretne działania i pomoc obywatelom Ukrainy. Podczas wydarzenia prowadzona była zbiórka najpotrzebniejszych rzeczy dla ponad 1,5 tysiąca osieroconych dzieci z Ukrainy w wieku od 3 do 18 lat, a także zbiórka na zakup niezbędnych środków medycznych dla trzech szpitali w Ukrainie. Łącznie w ramach akcji pomocowych uruchomionych przy okazji Warszawskiego Półmaratonu Pokoju zebrano ponad 80 tys. złotych na rzecz działań organizacji wspierających osoby dotknięte wojną. 

#BiegamDobrze

Równolegle uczestnicy półmaratonu mogli się zapisywać na bieg ścieżką charytatywną #BiegamDobrze. W ramach tej akcji każdy biegacz może wspomóc wybraną, jedną spośród ośmiu organizacji dobroczynnych, na którą będzie zbierał fundusze. Osiągnięcie kwoty minimalnej na utworzonej w ten sposób zbiórce upoważnia do odebrania pakietu startowego oraz wyjątkowego numeru startowego #BiegamDobrze. W tym roku biegacze zebrali już 450 tys. zł. Zaś od początku akcji, czyli od 2015 roku, zebrano już łącznie 7 mln zł!

New Balance Bieg na Piątkę

Po raz pierwszy wiosennej edycji półmaratonu towarzyszył również bieg towarzyszący – New Balance Bieg na Piątkę. Był to doskonały pomysł na rozpoczęcie przygody z bieganiem dla debiutantów oraz szansa na wiosenne rozbieganie dla nieco mniej doświadczonych biegaczy. W biegu na 5 kilometrów wzięło udział łącznie ponad 2 tys. osób. Triumfatorem wśród panów został Krzysztof Wasiewicz, pokonując dystans 5 kilometrów w 00:14:45. Wśród pań triumfowała Ukrainka Bohdana Semenova, ambasadorka marki New Balance, z czasem 00:16:23.

Wszystkie najważniejsze informacje dotyczące Warszawskiego Półmaratonu Pokoju (16. Półmaraton Warszawski) są dostępne na stronie www.polmaratonwarszawski.com

New Balance Bieg na Piątkę pokonało ponad 2 tysiące biegaczy! For. Piotr Dymus.
New Balance Bieg na Piątkę pokonało ponad 2 tysiące biegaczy! For. Piotr Dymus.
Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
3 września odbędzie się adidas Półmaraton Praski

7. Nocny adidas Półmaraton Praski - 3 września w Warszawie

Następne
14. PKO Poznań Półmaraton pobiegnie 3 kwietnia.

5 powodów, dla których (znowu) pobiegnę w Poznań Półmaratonie

Powiązane artykuły

bieg rokity po diabelskiej rownicy juz 16 09 2017 01
Czytaj dalej

Bieg Rokity po Diabelskiej Równicy – już 16.09.2017

Sercem Ustronia jest malownicza Równica, gdzie zarówno profesjonalni jak i amatorscy biegacze mogą zmierzyć się ze swoimi umiejętnościami i słabościami. Tam według legendy diabeł Rokita chciał postawić młyn, w którym zamierzał mleć ludzkie grzechy na czarną mąkę, by ją potem rozsiewać po szerokim świecie.

TreningBiegacza.pl PREMIUM

Zapisz się do największej w Polsce zaangażowanej społeczności biegaczy, bądź na bieżąco i osiągaj swoje cele szybciej niż inni!

TreningBiegacza.pl PREMIUM
Więcej o TreningBiegacza.pl PREMIUM