fbpx
Kalendarz biegowy

Rekordowy półmaraton z przesłaniem pokoju! 10 000 osób pobiegło w Warszawie 

Niedziela 27 marca należała do biegaczy! Łącznie blisko 10 000 uczestników wzięło udział w Warszawskim Półmaratonie Pokoju (16. Półmaraton Warszawski)…
W Warszawskim Półmaratonie Pokoju (16. Półmaraton Warszawski) wystartowało 10.000 bbiegaczy!

Niedziela 27 marca należała do biegaczy! Łącznie blisko 10 000 uczestników wzięło udział w Warszawskim Półmaratonie Pokoju (16. Półmaraton Warszawski) oraz New Balance Biegu na Piątkę. Padły dwa rekordy imprezy, zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet! Triumfatorem wśród panów został Emanuel Giniki GISAMODA z Tanzanii, pokonując dystans 21km 97m w 01:00:30, poprawiając po ośmiu latach rekord Półmaratonu Warszawskiego o 18 sekund! W gronie pań triumfowała Etiopka Tiruye Mesfin AMAN z czasem 01:08:55. To z kolei wynik lepszy od rekordu z 2014 roku o 11 sekund. Podczas trwania imprezy prowadzone były zbiórki m.in. na osierocone dzieci z dotkniętej wojną Ukrainy. 

Na drugiej pozycji wśród mężczyzn z 10-sekundową stratą do Tanzańczyka na mecie zameldował się Abel CHEBET z Ugandy, a trzeci na metę wbiegł Kenijczyk Josphat Kipchirchir TOO z czasem 01:01:46. Najlepszy z Polaków Mariusz GIŻYŃSKI (01:08:17) zajął 10 miejsce. 

– Jestem zadowolony, ponieważ wróciłem po kontuzji, po perypetiach zdrowotnych. Ale jak widać dalej mogę szybko biegać. Choć momentami zawiewał wiatr, to słoneczna pogoda i kibice zgromadzeni na trasie pomagali dziś zawodnikom – mówił po minięciu mety reprezentant Polski.

Podium biegu pań uzupełniły Likina AMEBAW z Etiopii (01:09:01) oraz Kenijka Veronicah Njeri MAINA (01:09:49). Najlepsza z Polek Aleksandra BRZEZIŃSKA (01:12:11) zajęła 5 miejsce.

Aleksandra Brzezińska okazała się najmocniejszą zawodniczką z Polski.
Aleksandra Brzezińska okazała się najmocniejszą zawodniczką z Polski.
gizynski1200x800
Mariusz Giżyński tryumfował wśród reprezentantów Polski.

– Nie ukrywam, że jest duża satysfakcja, bo biegi organizuje się również dla rekordów. Udało nam się wywindować imprezę na nowy pułap. Już tylko trzydziestu sekund brakuje do tego, by biegać w Warszawie poniżej godziny, a to już naprawdę niezwykle wysoki poziom – powiedział dyrektor imprezy i prezes fundacji „Maraton Warszawski” Marek Tronina. 

Po 2 latach przerwy półmaraton ponownie odbył się na wiosnę i stęsknieni biegacze tłumnie pobiegli przez samo serce Warszawy. Po raz pierwszy w 16-letniej historii jednej z najważniejszych imprez biegowych w tej części Europy doszło do zmiany jej nazwy. Tegoroczny bieg, w geście solidarności z Ukrainą, wyjątkowo odbył się pod nazwą Warszawski Półmaraton Pokoju. Połączeni pasją biegacze ponieśli ulicami stolicy przekaz, że jedną z nadrzędnych wartości w życiu każdego z nas jest pokój i prawo do życia w nim.

– Czuć w powietrzu coś wyjątkowego, że ci wszyscy ludzie nie są tu przypadkiem. Wszyscy spotkaliśmy się po to, żeby pokazać światu, iż biegniemy dla pewnej niezwykle ważnej idei – zaznaczył Marek Tronina.

Klasyfikacja generalna kobiet Warszawskiego Półmaratonu Pokoju: AMAN Tiruye Mesfin (Etiopia) 01:08:55, AMEBAW Likina (Etiopia) 01:09:01, MAINA Veronicah Njeri (Kenia) 01:09:49
Klasyfikacja generalna kobiet Warszawskiego Półmaratonu Pokoju: AMAN Tiruye Mesfin (Etiopia) 01:08:55, AMEBAW Likina (Etiopia) 01:09:01, MAINA Veronicah Njeri (Kenia) 01:09:49
Klasyfikacja generalna Warszawskiego Półmaratonu Pokoju:GISAMODA Emanuel Giniki (Tanzania) 01:00:30, CHEBET Abel (Uganda) 01:00:40, TOO Josphat Kipchirchir (Kenia) 01:01:46
Klasyfikacja generalna Warszawskiego Półmaratonu Pokoju:GISAMODA Emanuel Giniki (Tanzania) 01:00:30, CHEBET Abel (Uganda) 01:00:40, TOO Josphat Kipchirchir (Kenia) 01:01:46

Wsparcie narodu ukraińskiego

Wraz z symbolicznym charakterem 16. edycji Półmaratonu Warszawskiego szły także konkretne działania i pomoc obywatelom Ukrainy. Podczas wydarzenia prowadzona była zbiórka najpotrzebniejszych rzeczy dla ponad 1,5 tysiąca osieroconych dzieci z Ukrainy w wieku od 3 do 18 lat, a także zbiórka na zakup niezbędnych środków medycznych dla trzech szpitali w Ukrainie. Łącznie w ramach akcji pomocowych uruchomionych przy okazji Warszawskiego Półmaratonu Pokoju zebrano ponad 80 tys. złotych na rzecz działań organizacji wspierających osoby dotknięte wojną. 

#BiegamDobrze

Równolegle uczestnicy półmaratonu mogli się zapisywać na bieg ścieżką charytatywną #BiegamDobrze. W ramach tej akcji każdy biegacz może wspomóc wybraną, jedną spośród ośmiu organizacji dobroczynnych, na którą będzie zbierał fundusze. Osiągnięcie kwoty minimalnej na utworzonej w ten sposób zbiórce upoważnia do odebrania pakietu startowego oraz wyjątkowego numeru startowego #BiegamDobrze. W tym roku biegacze zebrali już 450 tys. zł. Zaś od początku akcji, czyli od 2015 roku, zebrano już łącznie 7 mln zł!

New Balance Bieg na Piątkę

Po raz pierwszy wiosennej edycji półmaratonu towarzyszył również bieg towarzyszący – New Balance Bieg na Piątkę. Był to doskonały pomysł na rozpoczęcie przygody z bieganiem dla debiutantów oraz szansa na wiosenne rozbieganie dla nieco mniej doświadczonych biegaczy. W biegu na 5 kilometrów wzięło udział łącznie ponad 2 tys. osób. Triumfatorem wśród panów został Krzysztof Wasiewicz, pokonując dystans 5 kilometrów w 00:14:45. Wśród pań triumfowała Ukrainka Bohdana Semenova, ambasadorka marki New Balance, z czasem 00:16:23.

Wszystkie najważniejsze informacje dotyczące Warszawskiego Półmaratonu Pokoju (16. Półmaraton Warszawski) są dostępne na stronie www.polmaratonwarszawski.com

New Balance Bieg na Piątkę pokonało ponad 2 tysiące biegaczy! For. Piotr Dymus.
New Balance Bieg na Piątkę pokonało ponad 2 tysiące biegaczy! For. Piotr Dymus.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
7. Nocny adidas Półmaraton Praski - 3 września w Warszawie
Następny wpis
5 powodów, dla których (znowu) pobiegnę w Poznań Półmaratonie
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu