fbpx
Kalendarz biegowy

5 powodów, dla których (znowu) pobiegnę w Poznań Półmaratonie

Wybór docelowego startu na wiosnę i jesień nie jest łatwym zadaniem. Z jednej strony mamy dziesiątki imprez w…
14. PKO Poznań Półmaraton pobiegnie 3 kwietnia.

Wybór docelowego startu na wiosnę i jesień nie jest łatwym zadaniem. Z jednej strony mamy dziesiątki imprez w całej Polsce w tym samym terminie, a z drugiej strony dziwne czasy, w jakich przyszło nam obecnie żyć, sprawiają, że nic nie jest pewne. Idealnie zatem w tę narrację wpisuje się 14. PKO Poznań Półmaraton, który już 3 kwietnia przeleci ulicami Poznania.

Po pierwsze stałość

Nieprzerwanie od 14 lat Poznań Półmaraton gości biegaczy z całej Polski i Europy. Najgorsze czasy pandemii, gdzie 90% biegów zostało odwołanych, Poznań z drobnym potknięciem przetrwał i pomimo problemów organizacyjnych zrobił swoje na jesień. Doceniam to bardzo i przy wyborze docelowej wiosennej imprezy właśnie takie argumenty biorę pod uwagę: ilość edycji, tradycja i doświadczenie oraz to, co jest nie mniej ważne: stałość trasy.

Zdecydowanie łatwiej biec tam, gdzie już biegłeś. Wiesz, gdzie przyspieszyć, wiesz, gdzie zwolnić i co będzie za zakrętem. W kontekście robienia życiówki to bezcenne informacje. Biegi, gdzie co roku trasa ulega zmianie, nie przekonują mnie, że warto tam wracać. W Poznaniu ostatnie lata trasa pozostaje niezmieniona.

Po drugie termin

W przypadku, gdy imprezą decelową jest maraton, półmaraton jest idealnym sprawdzianem formy maratońskiej. Wisienką na torcie jest termin poznańskiego półmaratonu, który z reguły wypada na 3 tygodnie przed jednym z dużych polskich maratonów. W tym roku maratończycy z 19. Cracovia Maraton będą się cieszyć terminem poznańskiego biegu.

Po trzecie popularność

Na starcie półmaratonu w Poznaniu startuje rokrocznie ponad 6.000 biegaczy. To rzesza ludzi i święto biegania samo w sobie. Ten duch, radość, popularni piosenkarze na starcie i ponad 6.000 gardeł odliczających ostatnie sekundy do wystrzału startera sprawiają, że już na starcie zyskujesz ekstra power i handicap. Ten oczywiście podtrzymywany jest na całym przebiegu trasy przez setki kibiców, głośne kapele, przechodniów i przejeżdżające samochody.

Po czwarte trasa

Co jak co, ale trasa w połączeniu z bajecznymi kibicami równa się życiówki. W tym roku będzie szansa pościgać się z Krystianem Zalewskim, który zapowiedział atak na swoją życiówkę, a tym samym rekord Polski. To nie dzieje się codziennie i na każdym biegu. Tu muszą być spełnione określone warunki techniczne: płaska i szybka trasa, mało zakrętów i tak zwanych agrafek, które wytrącają z rytmu oraz w miarę osłonięte tereny, aby w przypadku silnego wiatru nie czuć go ciągle na klacie.

I wiesz co?

Poznań spełnia te wszystkie warunki. Mało tego. Moja życiówka pochodzi z Półmaratonu Poznań (1:25:08).

Po piąte dodatki

Ja wiem, że nie dla koszulki, czy tego co znajduje się w pakiecie, biegnie się 21 kilometrów. Niemniej jednak zdecydowanie lepiej po wpadnięciu na metę, wylizaniu wszystkich ran i dojściu do siebie, wypić sobie bezalkoholowego Miłosława, zjeść banana i jabłuszko, a w zapasie na następny bieg mieć Squeezy Energy Gel, paczkę makaronu, aniżeli z bólem nóg i pragnieniem poszukiwać najbliższej knajpy. Tak. Pakiet startowy nie musi się wstydzić.

To co? Widzimy się w niedzielę na starcie i mecie?

Pakiet na 14. PKO Poznań Półmaraton jest miłym dodatkiem do startu.
Pakiet na 14. PKO Poznań Półmaraton jest miłym dodatkiem do startu.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Rekordowy półmaraton z przesłaniem pokoju! 10 000 osób pobiegło w Warszawie 
Następny wpis
Powrót Króla Eryka
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu