fbpx
Sprawność

Biegaj z jogą – ucz się szacunku do własnego ciała

JOGA budzi wiele emocji, w tym kontrowersji. Kojarzona z nauką, religią czy medytacją odsuwa od siebie tych, którzy obawiają się przerostu filozofii nad esencją ćwiczeń.
biegaj z joga ucz sie szacunku do wlasnego ciala

JOGA budzi wiele emocji, w tym kontrowersji. Kojarzona z nauką, religią czy medytacją odsuwa od siebie tych, którzy obawiają się przerostu filozofii nad esencją ćwiczeń. Kojarzona z gimnastyką i równowagą, jedna ze sobą tych, którzy traktują ją jako drogę do zdrowia.

Ostatnie lata pokazały, że joga jest doskonałym źródłem wiedzy o organizmie człowieka oraz  zależnościach, jakie w nim zachodzą.

Ze sportowego punktu widzenia, strefa fizyczna jest w tym przypadku głównym celem zainteresowania. Strefa duchowa nie podlega dyskusji i każdy ocenia ją przez pryzmat własnych przekonań. Na szczęście praktyka jogi może oddzielić od siebie te dwa aspekty, stąd rosnąca jej popularność wśród szerokiej rzeczy społeczeństwa.

Dla biegaczy najważniejsze jest oddziaływanie jogi na kształtowanie fizyczności, a dokładniej to, w jaki sposób przyjmowane pozycje wpływają na budowanie siły, zwiększenie elastyczności, zachowanie równowagi czy odprężenia. Joga wzmacnia układ ruchu: kostno-stawowy, mięśniowy oraz zwiększa wydolność oddechową. Poprawia pracę przewodu pokarmowego i gruczołów dokrewnych. O tym możecie przeczytać w tym artykule.

Cykl lekcji BIEGAJ Z JOGĄ przybliży biegaczom podstawy tej dyscypliny, a przedstawione ćwiczenia zachęcą do budowania świadomości własnego ciała.

Lekcja 1 – Biegaczu, zanim ruszysz – zatrzymaj się

Już pierwsze zajęcia jogi przynoszą efekty i chociaż osiągnięcie wyższych stopni zaawansowania wymaga wieloletniej praktyki, to właśnie początki prowadzą do bardzo interesujących wniosków. Ten moment rozbudza ciekawość do dalszego rozwoju, ponieważ obnaża ograniczenia oraz ukazuje możliwości danego organizmu podczas wykonywania asan (pozycji).

Wiedza, jaką nabywa uczestnik zajęć, jest najcenniejszą lekcją. Ta dzielona z samym sobą pozwala na świadomą pracę i samorozwój.

Punktem wyjścia jest zatem – świadomość. Można ją rozpatrywać jako skupienie na środowisku zewnętrznym i powłoce organizmu, bądź jako zwrócenie uwagi ku wnętrzu.

Pytając wprost – czy biegasz świadomie? Wielu biegaczy odpowiedziałoby – a co to znaczy? W trakcie typowego wybiegania wykonuje się bowiem automatyczne czynności rąk i nóg, bez konieczności analizy każdego kroku. W tym przypadku słowo świadomość może być tożsame z koncentracją.

Aby jednak doskonalić się w materii biegowej, pokonywać coraz wyżej zawieszone poprzeczki i bez uszczerbku na zdrowiu zwiększać obciążenia treningowe – należy poznać swój organizm od środka.

Często powtarzającą się cechą biegaczy jest brak cierpliwości. Joga jest tego zupełną odwrotnością i wielu sportowcom może się wydać po prostu nudna. Dłuższa analiza oraz wypracowane doświadczenie pokazuje jednak, że rozwój ma miejsce wówczas, gdy podstawowe elementy budujące organizm będą ze sobą świadomie współgrały. Joga uczy je rozpoznawać i kontrolować. Przywraca skupienie uwagi, uczy „słuchać i czuć”. Odwołuje się do każdego ruchu, jaki wykonujemy podczas jej praktykowania.

Jodze należy się czas. Biegacze powinni bardzo dobrze rozumieć tę sytuację, ponieważ aby wypracować konkretne efekty, niejednokrotnie potrzeba wielu miesięcy treningów. Praktyka jogi może iść równoległym torem do treningów biegowych, a wówczas zazębienie efektów obu dyscyplin przyniesie zdecydowanie lepsze skutki.

Od czego zacząć?

Aby nauczyć się kontroli nad własnym ciałem, należy nauczyć się koncentracji. Dwie podstawowe pozycje – Pozycja Nieboszczyka oraz Pozycja Góry pozwolą uzmysłowić czym jest odpowiednie skupienie uwagi.

POZYCJA NIEBOSZCZYKA „Savasana”

savasana

Pozycja leżąca, obustronnie symetryczna, mająca na celu rozluźnienie całego ciała.

Połóż się na płaskiej nawierzchni, na plecach. Pod głową możesz umieścić złożony koc. Ułóż ramiona wzdłuż tułowia, pozostawiając je w niewielkiej od niego odległości. Dłonie znajdą się wówczas po bokach ud, a ich wnętrza skieruj ku górze. Wyprostuj nogi, kolana. Lekko rozsuń stopy, pięty skierują się do wewnątrz.

Zamknij oczy i swobodnie oddychaj. Powoli zacznij koncentrować uwagę na poszczególnych elementach ciała. Rozluźniaj stopy, palce stóp, kostki, łydki, kolana, uda, biodra, miednicę, brzuch. Następnie zachowując relaks skieruj uwagę na dłonie, palce dłoni, nadgarstki, przedramiona, łokcie, ramiona, barki, klatkę piersiową, kark, głowę, gardło.

W jodze bardzo ważny jest moment wchodzenia i wychodzenia z pozycji. Nie śpiesz się, a skup na każdym fragmencie ciała. Ta lekcja będzie przydatna podczas wykonywania trudniejszych asan.

Zaobserwuj, co się dzieje z układem mięśniowym, oddechowym. Początkowo system nerwowy wysyłał będzie impulsy do mięśni, nie pozwalając im na pełne odprężenie. Także oddech może być płytki, przyspieszony. Wraz z upływem czasu następuje stan wyciszenia – opanowanie układu nerwowego i doprowadzenie do stanu zerowego, gdy ustaje aktywność elektryczna.

POZYCJA GÓRY „Tadasana”

tadasana

Pozycja stojąca, obustronnie symetryczna, zgodna z działaniem siły grawitacji.

Stań na płaskiej nawierzchni, boso. Stopy ustaw równolegle do siebie, złącz. Ramiona opuść swobodnie w dół, wnętrza dłoni niech patrzą w stronę ud. Nie napinaj barków, nie pochylaj głowy. Wyprostuj się – wyciągnij w osi pionowej. Rozluźnij twarz, wzrok skieruj przed siebie, a uwagę do środka ciała.

Rozpoczynając od stóp i dłoni kieruj się ku górze i ku środkowi ciała. Koncentruj się na poszczególnych fragmentach. Obserwuj, jak silnie dociskasz stopy do podłoża czy równomiernie rozkładasz ciężar ciała na wewnętrznych i zewnętrznych krawędziach stóp, czy równo obciążasz przody i tyły stóp, a także prawą i lewą stronę ciała. Pracuj nad wyciągnięciem nóg, obserwuj, jak zachowują się stawy.

Silna podstawa to silna pozycja, a co za tym idzie świadoma praca nad wzmocnieniem mięśni, stawów, tkanek łącznych. Zbudowany fundament – pozycja góry, od której wychodzą pozostałe asany stojące, to na dalszym etapie droga do bezpiecznego zwiększania stopnia sprawności.

Nie wszystkie asany będą pozwalały na pełne zrelaksowanie. Pierwszym ograniczeniem jest indywidualna budowa każdego organizmu oraz blokady, jakie w nim powstają z racji wieku czy przebytych chorób. Jeżeli występuje problem zdrowotny, wówczas niektóre ułożenia ciała mogą powodować dyskomfort czy dolegliwości.

Ból jest odczuciem alarmowym pojawiającym się pod wpływem uszkodzenia tkanki lub zagrażającym jej uszkodzeniu. To sygnał, którego nie należy lekceważyć. Jak i w bieganiu, tak i w jodze może dojść do przekroczenia granicy, gdy praktykant będzie na siłę starał się walczyć z daną pozycją. Zasada „dalej, szybciej, mocniej” jest słuszna, gdy jesteśmy w pełni przekonani, że nic nam nie zagraża, że przygotowaliśmy organizm i zadbaliśmy o wszelkie bezpieczeństwo.

Wpływ na praktykę jogi ma także prowadzony tryb życia. Ciało ludzkie poddawane jest codziennie wielu próbom. U biegaczy sytuacja ta występuje praktycznie podczas każdego treningu. Pojawiają się mikrourazy, napięcia czy przykurcze, które skutecznie zmniejszają zakres wykonywanych ruchów, co ma bezpośrednie przełożenie na płynność wchodzenia oraz trwanie w pozycjach. Doza tolerancji ruchowej zmienia się zatem każdego dnia, dlatego wsłuchiwanie się w organizm jest niezbędne do określenia dawki serwowanych obciążeń. Świadome przygotowanie do wysiłku pomaga unikać kontuzji. Praktyka jogi opiera się na spokoju, wyciszeniu, analizie i umiejętnym wyciąganiu wniosków.

PODSUMOWANIE Lekcji 1

  • Punktem wyjścia jest – świadomość.
  • Jodze należy się czas. Stopniowo – efektywnie – bezpiecznie.
  • Joga uczy „słuchać i czuć”.
  • Joga uczy szacunku do własnego ciała.
  • Nabyta wiedza dzielona z samym sobą pozwala na świadomą pracę i samorozwój.
  • Ważnym momentem jogi jest stopniowe wchodzenie i wychodzenie z pozycji.
  • Zbudowany fundament pozwala na bezpieczne praktykowanie jogi na dalszych etapach zaawansowania.

Biegaczu pamiętaj

  • Praktykę jogi możesz rozpocząć w zaciszu domowym, jednak wraz ze zwiększaniem stopnia trudności, warto sięgnąć po wykwalifikowaną pomoc instruktora. Skoryguje on błędy w postawie, podpowie jak bezpiecznie wykonywać poszczególne asany i pomoże w dobraniu odpowiednich pozycji, gdy Twój organizm napotka na ograniczenia.

Zwróć się także o pomoc, gdy cierpisz na problemy zdrowotne. Skonsultuj, które ćwiczenia będą dla Ciebie odpowiednie.

  • Aby zwiększyć stan relaksacji zadbaj o warunki w pomieszczeniu, w którym będziesz praktykował. Zamknij okna, wyłącz muzykę, wycisz telefon.
  • Ubierz wygodny strój niekrępujący ruchów, ćwicz na boso.
  • Zacznij ćwiczenia po upływie około 2 godzin od ostatniego posiłku.
  • Ćwicz regularnie – rozpocznij w domu lub dostosuj się do grafiku obowiązującego w szkołach jogi. Tam znajdziesz pomoce techniczne, takie jak: koce, wałki, paski, klocki, pianki, które pozwolą Ci głębiej wchodzić w ćwiczone pozycje.

Kobiety w ciąży i w trakcie menstruacji nie powinny wykonywać wszystkich pozycji – dla nich opracowano asany zastępcze (czemu będzie poświęcona osobna lekcja cyklu Biegaj z Jogą).

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Jak biegać zdrowo i bezpiecznie?
Następny wpis
Chroniczne zapalenie stawów - nie u biegaczy
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu