fbpx
Relacje

33. Bieg Powstania Warszawskiego za nami!

Druga odsłona tegorocznej Warszawskiej Triady Biegowej “Zabiegaj o Pamięć” – 33. Bieg Powstania Warszawskiego za nami! 10 tysięcy…
bieg powstania warszawskiego 3

Druga odsłona tegorocznej Warszawskiej Triady Biegowej “Zabiegaj o Pamięć” – 33. Bieg Powstania Warszawskiego za nami! 10 tysięcy osób upamiętniło wydarzenia z 1944 roku. Zawodnicy zmierzyli się z dystansem pięciu i dziesięciu kilometrów. Wydarzenie zorganizowało wspólnie Stołeczne Centrum Sportu Aktywna Warszawa oraz Fundacja „Maraton Warszawski”. Kolejna impreza z cyklu Warszawskiej Triady Biegowej już 11 listopada!

Oprawa biegu i liczne grono biegaczy

33. Bieg Powstania Warszawskiego za nami!
33. Bieg Powstania Warszawskiego za nami!

Do mety na obu dystansach dobiegło łącznie aż 10 tysięcy zawodników! 33. Bieg Powstania Warszawskiego rozpoczął się tradycyjnie na ulicy Bonifraterskiej, zaś skończył na Konwiktorskiej, gdzie w 1944 roku przebiegała linia frontu.

33. Bieg Powstania Warszawskiego za nami!
33. Bieg Powstania Warszawskiego za nami!

– 33. Bieg Powstania Warszawskiego to wyjątkowe wydarzenie, które co roku towarzyszy obchodom rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Ten bieg był szczególny, ponieważ odbywał się w 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Niezmiernie wzruszające jest to, że patriotyczny duch wydarzenia zgromadził tłumy mieszkańców i mieszkanek Warszawy chcących uczcić w ten sposób tamte dni. – mówi Renata Kaznowska, Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy. Pamięć o naszej wspólnej historii jest niezwykle istotna, ponieważ jest częścią naszej narodowej i lokalnej tożsamości. Zachęcam warszawianki i warszawiaków do wspólnego przeżywania również innych uroczystości odbywających się w stolicy w związku z obchodami 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

33. Bieg Powstania Warszawskiego za nami!
33. Bieg Powstania Warszawskiego za nami!

Tuż przed startami wszyscy uczestnicy odśpiewali „Rotę” i Hymn Państwowy. Uczestników ze sceny pozdrawiali Powstańcy, którzy jak co roku pojawili się na wydarzeniu i zwrócili się do wszystkich w krótkich przemówieniach. Swoją obecnością zaszczycili prof. Leszek Żukowski, Janusz Maksymowicz i Jan Antoni Witkowski. Niezwykła oprawa wydarzenia pozwalała biegaczom wczuć się w podniosłą atmosferę. Na trasie i w okolicach startu zorganizowano punkty inscenizacyjne i muzyczne. 

33. Bieg Powstania Warszawskiego za nami!
33. Bieg Powstania Warszawskiego za nami!

– Bardzo się cieszę, że aż 10 tys. biegaczy wzięło udział w 33. Biegu Powstania Warszawskiego, którego Sponsorem Głównym był PKO Bank Polski. To bardzo wartościowa inicjatywa, która przekazuje dalej pamięć o tym dramatycznym zrywie, tak ważnym w historii miasta, a także Polski. To ważne, że są nadal z nami uczestnicy tamtych wydarzeń, którzy dają świadectwo temu, że Warszawa jest piękna i niezwyciężona. To przede wszystkim dla nich biegliśmy. By pokazać, że pamiętamy i tę historię poniesiemy przez kolejne pokolenia – mówi Szymon Midera, Prezes Zarządu PKO Banku Polskiego.

33. Bieg Powstania Warszawskiego za nami!
33. Bieg Powstania Warszawskiego za nami!

Najszybsi na obu dystansach

W biegu na 5 kilometrów najszybszym mężczyzną okazał się Krzysztof Wasiewicz, który uzyskał czas 15:10. Najlepszą kobietą na tej trasie była Małgorzata Czarnota, jej rezultat to 17:37.

33. Bieg Powstania Warszawskiego za nami!
33. Bieg Powstania Warszawskiego za nami!

Na dystansie 10 kilometrów zwyciężył Mariusz Giżyński uzyskując czas 31:35. Najszybszą kobietą okazała się Izabela Paszkiewicz. Jej wynik to 33:48. Wyniki online dostępne są na stronie: https://live.sts-timing.pl/bpw2024

– Gratulujemy świetnych wyników zarówno zwycięzcom, jak i wszystkim uczestnikom biegu! To wydarzenie to piękna forma uczczenia pamięci i wyraz patriotyzmu. Spotkać na trasie uczestników w każdym wieku, którzy biegną z myślą oddania hołdu Powstańcom Warszawskim to zaszczyt i przeżycie niezwykle budujące. Z zadumą i niezwykłą dojrzałością przeżywamy ważne dla Polski rocznice. mówi Magda Skrocka, dyrektor 33. Biegu Powstania Warszawskiego.

Cały czas można dołączyć do edycji wirtualnej biegu pamiątkowe medale dla uczestników!

Wszyscy, którzy chcieli oddać hołd Bohaterom Powstania i uczestniczyć w biegu, lecz nie mogli pojawić się na starcie w Warszawie, mogli wziąć udział w odsłonie wirtualnej wydarzenia. W formule on-line pobiegło ponad tysiąc osób. Zapisy do tej rywalizacji potrwają jeszcze do 3 sierpnia. Uczestnicy wirtualni otrzymują takie same, pamiątkowe medale jak biegacze, którzy spotkali się na trasie w Warszawie.

33. Bieg Powstania Warszawskiego za nami!
33. Bieg Powstania Warszawskiego za nami!

– Na awersie umieściliśmy symbol – rzeźbę znaku PW z Kopca Powstania Warszawskiego. Tegoroczną edycję biegu dedykujemy Olimpijczykom-Powstańcom. Na rewersie zobaczycie nawiązanie do trwających właśnie Igrzysk Olimpijskich. Płonący po obu stronach ogień to jednocześnie płomień trawiący miasto, znak pamięci o poległych i ogień olimpijski. opowiada Magda Skrocka.

Więcej informacjo o biegu wirtualnym dostępne jest na stronie: https://biegpowstaniawarszawskiego.pl/odslona-wirtualna

Akcja #BiegamDobrze dla Bohaterów z rekordem!

#BiegamDobrze dla Bohaterów to akcja charytatywna, w której uczestnicy wspierają Powstańców – podopiecznych Stowarzyszenia Monopol Warszawski, zgromadzonych wokół Domu Powstańców Warszawskich. To grupa najmłodszych uczestników Powstania. W trakcie okupacji byli dziećmi lub nastolatkami. 

W tym roku już po raz trzeci zbieramy środki, które wesprą zdrowie i poprawią komfort życia Weteranów. Uczestnicy biegu, którzy zebrali w swoich wirtualnych skarbonkach kwoty 300 zł i więcej otrzymali w podziękowaniu wejściówki do warszawskich muzeów. Do akcji można dołączyć cały czas – każda, nawet najmniejsza kwota ma znaczenie! W tym roku, mimo że zbiórki potrwają do 11 sierpnia 2024 r., wiemy, że udało się osiągnąć rekordowy wynik – zebrano już ponad 20 tysięcy złotych. Dziękujemy darczyńcom!

Kolejna odsłona Triady

Kolejne — ostatnie w roku wydarzenie Warszawskiej Triady Biegowej “Zabiegaj o Pamięć” to 34. Bieg Niepodległości. Tradycyjnie 11 listopada uczestnicy pokonają trasę mierzącą 10 kilometrów. 

„Cześć i chwała Bohaterom!” Wielkie podziękowania dla gości, kibiców, służb zaangażowanych w zabezpieczenie biegu i wolontariuszy. Biegacze – gratulujemy sportowej pasji i patriotyzmu.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
1 września rusza Toyota Półmaraton - zdobądź auto!
Następny wpis
17. PKO Bieg Trzech Kopców: wystartowały zapisy!
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu