fbpx
Kalendarz biegowy

Pięć kobiet poniżej dotychczasowego rekordu imprezy na 17. Nationale-Nederlanden Półmaratonie Warszawskim!

Niedziela 26 marca należała do biegaczy! Znakomite wyniki sportowe oraz duża frekwencja na start wiosny. Etiopka Aminet Ahmed ustanowiła rekord imprezy…
17. Nationale Nederlanden Półmaraton Warszawski


Niedziela 26 marca należała do biegaczy! Znakomite wyniki sportowe oraz duża frekwencja na start wiosny. Etiopka Aminet Ahmed ustanowiła rekord imprezy i zwyciężyła w 17. Nationale-Nederlanden Półmaratonie Warszawskim, z czasem 01:07:08. Wśród panów tryumfował Abraham Kasongwor Akopesha Kenii, który pokonał dystans 21km 97m w 01:00:55. Łącznie w półmaratonie oraz New Balance Biegu na Piątkę wzięło udział ponad 13 tys. uczestników!

Pięć uczestniczek półmaratonu pobiegło poniżej rekordu trasy! 

Dotychczasowy kobiecy rekord imprezy – Etiopki Tiruye Mesfin Aman (01:08:55) – przechodzi do historii. Wśród kobiet zwycięża jej rodaczka Aminet Ahmed (01:07:08) ustanawiając nowy najszybszy czas wiosennego, największego w Polsce półmaratonu! Poniżej dotychczasowego rekordu, oprócz zwyciężczyni, pobiegły również cztery inne biegaczki: Veronicah Njeri Maina z Kenii (01:07:22), Fantu Shugi Gelasa z Etiopii (01:07:58), Tegest Ayalew Ymer z Etiopii (01:08:06) oraz Shamilah Tekaa Kipsiror z Kenii (01:08:18). Najszybsza z Polek, Iwona Bernardelli (01:16:03) zajęła 9 miejsce.

Wśród mężczyzn triumfatorem okazał się Abraham Kasongwor Akopesha z czasem 01:00:55.

Na drugiej pozycji bieg ukończył Kiros Ashenafi Gebru z Etiopii (01:00:58), a na trzeciej Musa Miteiz Kenii (01:01:00). Najlepszy z Polaków, Mateusz Kaczor, z czasem 01:05:16 zajął 18 miejsce. 

Zwycięzca 17. Nationale Nederlanden Półmaratonu Warszawskiego.
Zwycięzca 17. Nationale Nederlanden Półmaratonu Warszawskiego.

Powrót dziesięciotysięcznej frekwencji!

Liczba uczestników, którzy wystartowali w biegu na dystansie półmaratonu sięgnęła 10 049 – to największa frekwencja od 2019 roku – od czasów przed pandemią, kiedy bieganie było w szczycie popularności! Powrót ponad dziesięciotysięcznych biegów napawa optymizmem i cieszy samych uczestników – bieganie w dużych wielkich sportowych to okazja do świętowania swojej pasji w naprawdę wyjątkowy sposób.

New Balance Bieg na Piątkę – nowy rekord frekwencji

Po raz kolejny 17. Nationale-Nederlanden Półmaratonowi Warszawskiemu towarzyszył New Balance Bieg na Piątkę. Był to doskonały pomysł na rozpoczęcie przygody z bieganiem dla debiutantów oraz szansa na dobre rozpoczęcie sezonu przez miłośników krótszych dystansów. W biegu na 5 kilometrówwśród panów tryumfował Sebastian Nowicki, z czasem 14:22. Najszybszą panią okazała się Monika Dubiella z wynikiem 16:27.

Ubiegłoroczna edycja New Balance Biegu na Piątkę zgromadziła na trasie dwa tysiące uczestników. W tym roku bieg ukończyło ponad 3000 biegaczy! Ten wynik to największa frekwencja w historii wyścigu towarzyszącego wiosennemu półmaratonowi.

#BiegamDobrze – bo w słusznej sprawie biegnie się lżej!

Uczestnicy półmaratonu i biegu towarzyszącego mogli zapisywać się na bieg ścieżką charytatywną #BiegamDobrze. W ramach tej akcji każdy biegacz mógł wspomóc jedną – wybraną spośród dziewięciu organizacji dobroczynnych. Wszyscy, którzy zebrali kwotę minimalną, otrzymali w prezencie pakiet startowy oraz wyjątkowy, pomarańczowy numer z logiem wybranej fundacji. W tym roku z unikatowym numerem startowym na trasę półmaratonu wyruszyło dokładnie 777 osób, zaś na trasę “piątki” – 151!

Tylko do tej pory w ramach akcji #BiegamDobrze przy marcowym wydarzeniu, udało się zebrać już blisko pół miliona złotych, a od początku jej istnienia, czyli od 2015 roku  – 7 milionów! Zbiórki tej edycji trwają jeszcze do 5 kwietnia. W słusznej sprawie biegnie się lżej!

Wszystkie najważniejsze informacje dotyczące 17. Nationale-Nederlanden Półmaratonu Warszawskiego są dostępne na stronie www.polmaratonwarszawski.com.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Marka Saucony na Expo Sport&Fitness 2023
Następny wpis
1MILA nie zwalnia! Zapisy już otwarte!
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu