fbpx
Informacje prasowe

Dlaczego odpowiednie nawodnienie to klucz do udanego biegu? Eksperci odpowiadają!

ORLEN Warsaw Marathon ogłosił właśnie, że partnerem tytularnym biegu na 10 kilometrów została firma OSHEE, lider w segmencie napojów funkcjonalnych w Polsce, obecny na 45 światowych rynkach. Poza biegiem OSHEE 10 km partner będzie obecny w biegu na dystansie maratońskim, serwując biegaczom przekąski i napoje w kilkunastu punktach na trasie, żeby ułatwić uczestnikom osiągnięcie jak najlepszych wyników.
dlaczego odpowiednie nawodnienie to klucz do udanego biegu eksperci odpowiadaja 01

ORLEN Warsaw Marathon ogłosił właśnie, że partnerem tytularnym biegu na 10 kilometrów została firma OSHEE, lider w segmencie napojów funkcjonalnych w Polsce, obecny na 45 światowych rynkach. Poza biegiem OSHEE 10 km partner będzie obecny w biegu na dystansie maratońskim, serwując biegaczom przekąski i napoje w kilkunastu punktach na trasie, żeby ułatwić uczestnikom osiągnięcie jak najlepszych wyników.

Dlaczego odpowiednie nawodnienie jest tak ważne podczas biegu? Zapytaliśmy o to u źródła. Na temat napojów izotonicznych i samego uzupełniania płynów podczas biegania krąży mnóstwo mitów. Dlatego o pomoc w ich obaleniu lub potwierdzeniu poprosiliśmy OSHEE i ekspertów z Akademii Dietetyki Sportowej.

Podczas wysiłku fizycznego generujemy dużą ilość energii w postaci ciepła. Jeżeli jesteśmy odwodnieni, przestajemy radzić sobie z regulacją temperatury wewnątrz organizmu, czego konsekwencją jest pogorszenie zdolności wysiłkowych, a w skrajnych przypadkach udar cieplny. – tłumaczy Bartłomiej Pomorski, dietetyk z Akademii Dietetyki Sportowej.

dlaczego-odpowiednie-nawodnienie-to-klucz-do-udanego-biegu-eksperci-odpowiadaja-03

Wiele osób uważa, że podczas biegów na długich dystansach wystarczającym źródłem płynów jest woda. Niestety ustrojowe zasoby energetyczne organizmu są ograniczone, dlatego konieczne jest dostarczanie napojów zawierających węglowodany.

Dodatkowo w przypadku wysokiej temperatury otoczenia dochodzi do dużych strat wody razem z potem, a uczucie pragnienia jest niewystarczającym bodźcem, stymulującym konsumpcję płynów w wystarczającej ilości. W związku z tym warto zaplanować, jaką ilość napojów powinniśmy spożyć na poszczególnych punkach nawodnienia. Osoby uprawiające amatorsko sport często nie są świadome, że układ pokarmowy nie jest przystosowany do spożywania płynów oraz węglowodanów w trakcie długotrwałych ćwiczeń, dlatego warto „trenować jelita” sięgając po napoje izotoniczne i żele energetyczne w okresie treningowym. – dodaje dietetyk.

dlaczego-odpowiednie-nawodnienie-to-klucz-do-udanego-biegu-eksperci-odpowiadaja-02

Zapisy na Orlen Warsaw Marathon 2019 >>>TUTAJ.

Dystans 10 km nie wymaga specjalnych przygotowań żywieniowych, warto jednak zadbać o posiłek przedstartowy, który zapewni uczestnikom komfort żołądkowo-jelitowy na trasie, a także o uzupełnienie płynów przed rozpoczęciem biegu.

Z ogromną przyjemnością zaangażowaliśmy się w tegoroczną edycję ORLEN Warsaw Marathon. To wydarzenie idealnie wpisuje się w DNA marki OSHEE – mówi Mariusz Ryciak, wicedyrektor marketingu OSHEE. – Nasze produkty są odpowiedzią na potrzeby ludzi aktywnych. Dotyczy to zarówno osób, dla których aktywność fizyczna to hobby, jak i zawodowców, uprawiających różne dyscypliny sportu. Wspierają nas w tym Ambasadorzy, tacy jak Robert Lewandowski i Joanna Jędrzejczak, którzy pokazują nam wszystkim, jak można przesuwać granice i osiągać mistrzostwo w swojej dziedzinie – dodaje.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Dominika Stelmach o trenowaniu w Kenii - część 3 - chłonę i poznaję
Następny wpis
Dogonić wiosnę. Rozpocznij sezon tegorocznych startów z 6 Dziesiątką WROACTIV
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu