fbpx
News & Technologie

Ukrainiec i Japonka najszybsi w Poznaniu

Kolejny Poznań Maraton przeszedł do historii. Edycję numer 18 wygrali: Ukrainiec Mykola Lukhymchuk oraz Japonka Haruna Takada. Najlepsi wśród naszych reprezentantów okazali się Emil Dobrowolski i Dominika Stelmach.
poznan maraton 1

Kolejny Poznań Maraton przeszedł do historii. Edycję numer 18 wygrali: Ukrainiec Mykola Lukhymchuk oraz Japonka Haruna Takada. Najlepsi wśród naszych reprezentantów okazali się Emil Dobrowolski i Dominika Stelmach.

Oprócz biegowego maratonu kibice mogli oglądać również wyścig handbike oraz w kategorii wózków ręcznych. W tej pierwszej kategorii obyło się bez niespodzianki i wygrał 3-krotny mistrz olimpijski – Rafał Wilk z czasem 01:03:53. W wózkach ręcznych najszybszy był Jarosław Wilczyński (03:06:51).

Przed startem 18. PKO Poznań Maratonu wśród mężczyzn w gronie faworytów wymieniano m.in.: wcześniej wspomnianych Emila Dobrowolskiego (zwycięzcę PKO Poznań Maratonu z 2015 roku) i Mykholę Lukhymchuka (3. miejsce na maratonie w Dębnie 2016) oraz Boniface Nduva z Kenii (zwycięzca Dębno Maratonu 2017). Wśród pań faworytkami były: mistrzyni Polski w maratonie Dominika Stelmach, Japonki Miyu Hatakeyama i Haruna Takada, a także Ukrainka Svitlana Stanko.

Co działo się na trasie biegu, gdzie na starcie stanęło 6558 biegaczy? Od początku mocno ruszyli faworyci z Ukrainy i Kenii, czyli Lukhymchuk i Nduva, którzy po 5 kilometrach mieli już ponad 30 sekund przewagi nad Dobrowolskim, Kulką (pacemaker) i Valdasem Dopolskasem z Łotwy. W połowie dystansu Lukhymchuk oderwał się od Nduva na 31 sekund, a ten był szybszy od polskiego duetu DobrowolskiKulka o blisko 2 minuty. Na kolejnych punktach pomiarowych Ukrainiec powiększał swoją przewagę. Na 30 kilometrze klasyfikacja wyglądała następująco: Lukhymchuk, Nduva, Dobrowolski, Pramau, Dopolskas. Pięć kilometrów później miejscami zamienili się Dobrowolski z Pramauem. Polak ewidentnie osłabł, bo na ostatnim pomiarze przed metą wyprzedził go jeszcze Dopolskas. Na mecie najszybszy był Lukhymchuk przed Nduva, a kolejne miejsca przypadły Pramauowi, Dopolskasowi i Dobrowolskiemu. Zwycięzca uzyskał czas 02:14:30.

Wśród pań najlepiej wystartowała nasza niezastąpiona Dominika Stelmach, która po pierwszej „piątce” wyprzedzała o 16 sekund inną naszą rodaczkę – Aleksandrę Lisowską. Kolejne biegły zawodniczki z zagranicy: Iryna Somava (Białoruś), Haruna Takada (Japonia), Svitlana Stanko (Ukraina) i Miyu Hatekayama (Japonia.). W połowie dystansu nadal przewodziły Polki, a Stelmach wyprzedzała Lisowską o ponad minutę. Za naszymi podążały Japonki i Ukrainka, z trasy zeszła Białorusinka. Na 30 kilometrze Stelmach miała jeszcze minutę i 6 sekund przewagi nad Takadą, a ta wyprzedzała o 27 sekund swoją rodaczkę Hatakeyamę. Kolejne 5 kilometrów doprowadziło do zmiany na czele, gdzie zameldowała się Takada. Na przedostatnim punkcie pomiarowym mieliśmy następującą klasyfikację kobiet: Takada, Stelmach, Hatakeyama i Stanko. W takiej też kolejności zawodniczki dobiegły do mety. Zwyciężczyni uzyskała czas 02:40:49.

poznan-maraton-2

Na ostatnich metrach morderczego biegu niesamowity hart ducha pokazała niesamowita Dominika Stelmach, która… na kolanach przekroczyła linię mety! Po biegu stwierdziła po prostu, że nie mogła się poddać. Dzień po maratonie w Poznaniu Dominika dodała na swoim fanpage’u zdjęcie z podium, które podpisała:

Wszystko ze mną w porządku, dojdę do siebie. Pierwsza maratońska ściana za mną… nie wiem jak dałam radę na takim cierpieniu przebyć 18 kilometrów… ostatnie dwa to była walka o życie. Relacja wkrótce, bo dużo mam do opowiedzenia. Walczyć trzeba do końca.

Oprócz tych najszybszych wystartowali również niemniej waleczni amatorzy i miłośnicy biegania, którzy biegną głównie po to, by dobrze się bawić i pokonywać swoje słabości. Jednak i wśród tej grupy, coby nie było, stanowiącej większość na trasie, każdy promienieje przy poprawianiu swoich wyników. Jedną z takich biegaczek była Kasia, którą „złapaliśmy” na mecie:

Jestem bardzo zmęczona, obolała i poobcierana, ale jeszcze bardziej jestem zadowolona. Po prostu jest super! To mój trzeci maraton i chyba najcięższa dla mnie trasa. Dostałam po nogach, a podbiegi były dla mnie straszne. Mimo to poprawiłam swój rekord życiowy o prawie 12 minut!

Wyniki 18. PKO Poznań Maratonu:

mężczyźni

  1. Mykhola Lukhymchuk (Ukraina) – 02:14:30
  2. Boniface Nduva (Kenia) – 02:17:57
  3. Włodzisław Pramau (Białoruś) – 02:19:47
  4. Valdas Dopolskas (Łotwa) – 02:21:06
  5. Emil Dobrowolski (Polska) – 02:22:48

kobiety

  1. Haruna Takada (Japonia) – 02:40:49
  2. Dominika Stelmach (Polska) – 02:42:39
  3. Miyu Hatakeyama (Japonia) – 02:42:52
  4. Svitlana Stanko (Ukraina) – 02:59:19
  5. Dagmara Owczarek (Polska) – 03:10:38

Na metę 18. PKO Poznań Maratonu dotarło 6355 zawodników, co jest nowym rekordem frekwencji w Poznaniu. Jest to zarazem „największy” maraton w Polsce. Drugi, biorąc pod uwagę frekwencję, Cracovia Maraton może się pochwalić wynikiem na poziomie 5600.

Niestety, zawody nie były w 100 procentach idealne, bo po pierwsze rozpoczęły się z małym opóźnieniem, co było spowodowane brakiem zgody policji. Po drugie doszło do tragicznego zdarzenia. Na 2 kilometry przed metą zasłabł jeden z zawodników i mimo szybkiej pomocy, mężczyzna zmarł. To drugi taki przypadek w Poznań Maratonie, pierwszy miał miejsce przed 5 laty.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Galen Rupp – Amerykanin przełamuje kenijską dominację
Następny wpis
Całoroczny plan treningowy maratończyka - cel 3"45
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Krok 1/5 - BIEGACZ
      Opowiedz jakie masz cele a powiemy Ci jak długo pożyjesz...

      Chcesz wiedzieć, jak Twoje bieganie wpływa na długość Twojego życia? Odpowiedz na kilka pytań, a odkryjesz, ile lat możesz zyskać dzięki swoim nawykom biegowym! Rozpocznij quiz teraz!

      Krok 1/5 - BIEGACZ

      Jak długo biegasz?

      wybierz opcje poniżej

      Jak często biegasz?

      wybierz opcje poniżej

      Bieganie jest najprostszym sposobem na ruch

      Pamiętaj jednak, że jak większość sportów bieganie bez odpowiedniego planu i przygotowania może prowadzić do znięchęcenia i kontuzji.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu