fbpx
Odzież

Kompresja ze wsparciem dla kolan – Twoje nogi będą Ci wdzięczne

Tym razem podjąłem się testu opasek kompresyjnych na łydki Compressport R2V2 - czyli mowa tu o kompresji z dodatkowym wsparciem dla kolan. Wydobyłem je z opakowania i ujrzałem randkę nieba z zielonym świerszczem. Pisząc wprost: zielony fluo z domieszką granatu. Ładne, ale pierwsza myśl jaka przeszła przez moje synapsy... czy mam coś pod kolor? Jeśli lubisz kolor, to w tej serii opasek znajdziesz na pewno coś dla siebie. Jak wypadły w użytkowaniu? Trzeba przyznać - Szwajcarzy wiedzą jak to robić. Solidność wykonania, a przy tym idealnie dopasowane do ciała, co nadaje kompresji właściwy tor. Lubisz długie wybiegania albo Twoją zajawką jest ultra? To warto przeczytać.
compressport opaski na lydki r2 v2 01

Tym razem podjąłem się testu opasek kompresyjnych na łydki Compressport R2V2, czyli mowa tu o kompresji z dodatkowym wsparciem dla kolan. Wydobyłem je z opakowania i ujrzałem randkę nieba z zielonym świerszczem. Pisząc wprost: zielony fluo z domieszką granatu. Ładne, ale pierwsza myśl jaka przeszła przez moje synapsy… czy mam coś pod kolor? Jeśli lubisz kolor to w tej serii opasek znajdziesz na pewno coś dla siebie. Jak wypadły w użytkowaniu? Trzeba przyznać – Szwajcarzy wiedzą jak to robić. Solidność wykonania, a przy tym idealnie dopasowane do ciała, co nadaje kompresji właściwy tor. Lubisz długie wybiegania albo Twoją zajawką jest ultra? To warto przeczytać.

compressport-opaski-na-lydki-r2-v2-02

Zakładam to, co ponoć ma sprawić, że będę śmigał niczym Mustang pędzący przez prerię. Ponoć może mi nawet polepszyć krążenie do 20% w uciskanych mięśniach i w końcu przestaną boleć mnie piszczele, a łydki podczas biegu będą czuły się jak ja sam gdy miałem 12 lat –  w wieku, kiedy moje nogi nie miały obciążeń w postaci setek kilometrów, jakie robię w miesięcznym treningu. Nierzadko 35-cio kilometrowych odcinków, ale i krótkich, cholernie mocnych i naładowanych tempem interwałów. Czy opaski kompresyjne naprawdę tak mogą usprawnić nasze bieganie, a tym samym sprawić, że nasz organizm poczuje się mniej obciążeny treningiem? Mogą byćdobrym wsparciem, ale trening musisz wykonać sam – tu nie ma czarów.

compressport-opaski-na-lydki-r2-v2-03

Jak z użytkowaniem? Zakłada się je łatwo, stosunkowo dużo lepiej niż kompresy bazujące na skarpecie. Materiał jest cieńszy a więc mniej grzeje, co szczególnie ważne jest latem ale może być problemem zimą – chyba, że naciągniemy na nie długie spodnie czy biegowe leginsy.

Opaski bardzo dobrze przylegają do ciała – są przyjemnie elastyczne i dość mocno uciskają. Dla mnie docisk był bardzo dobrze dobrany, ale to zawdzięczam trafnemu doborowi rozmiaru do moich łydek ze stali. Warto jednak podkreślić, że tabele rozmiarów dostępne na stronie producenta stają się naprawdę pomocne w prawidłowym doborze tej części garderoby. Opaski Compressport R2V2 podczas biegania nie rolują się, nie zjeżdżają. Trzymają się jak przyklejone kropelką. Miłe uczucie. Bez względu na to czy klepie płaskie odcinki czy wspinam się na przełajowej trasie, czy też biegnę w tempie 5:00 czy 3:00 na kilometr. One po prostu są na swoim miejscu.

Opaska kompresyjna czy skarpeta – co lepsze?

compressport-opaski-na-lydki-r2-v2-04

Dzięki temu, że materiał z jakiego są wykonane jest cienki, nie chłoną wody. Sprawia to, że podczas zawodów czy treningu nie będziemy czuć się jak gąbka gdy zacznie padać lub gdy będziemy polewać się wodą na punkcie odświeżania.

Osobiście uważam, że opaski mają znaczną przewagę nad “skarpecianym” kompresem. Z prostych względów: moje skarpetki po jednym treningu nadają się do prania. Nie oszukujmy się, samczy pot jest niczym zapach wystraszonego skunksa. To wszystko kumulują buty, które trzeba prać co dwa tygodnie. A to co wystaje ponad but, a raczej ponad staw skokowy, już tak się nie poci i nie zbiera kurzu z trasy. Więc takie opaski możemy spokojnie używać dłuższy okres czasu niż skarpety, które po jednym treningu muszą wylądować w pralce. Świetne jest to, że możemy dobrać odpowiednie skarpety na daną pogodę i trasę, czego niestety nie zapewnią nam “skarpeciane kompresy”. W tym aspekcie starcie również wygrywają opaski kompresyjne R2 V2.

compressport-opaski-na-lydki-r2-v2-05

Tu istotna informacja: opaski nie są poróżnione literami R i L aby wiedzieć, a może pamiętać, jak je nosiliśmy. Poradziłem sobie z tym w taki sposób, że ta która ma wielkie logo ląduje na lewej nodze, a pozostała… na tej nodze obok. Materiał bardzo dobrze się pierze w automacie bez negatywnych skutków obniżenia właściwości. Bardzo szybko schną.

compressport-opaski-na-lydki-r2-v2-06

Kompresja z dodatkowym wsparciem kolan – Compressport R2V2

Podczas biegania nie zauważyłem, aby nagle przestało mnie cokolwiek boleć, bo akurat łydki i okolice stawów kolanowych mam okej. Jednak zgodzę się z producentem, że przy lekkich urazach założenie opasek może pomóc. Przynajmniej poprawią nasz komfort. A to tak w skrócie, dzięki starej jak świat zasadzie przekierowania (priorytetu) czucia z nocyceptorów (receptory czuciowe): boli kostka – uderz w kolano, kostka przestanie boleć ale będziesz czuł ból kolana. Dzięki temu zamiast czucia delikatnego bólu czy dyskomfortu, po założeniu opasek będziemy czuć się jakbyśmy byli zdrowi (podobna zasada co “modne” tejpy) – po prostu będziemy czuć tylko ucisk łydek i piszczeli.

Oczywiście w żadnym stopniu nie myślmy sobie, że same opaski dokonają cudu i nas wyleczą. Raczej skupiłbym się na dalszych ćwiczeniach mających na celu przywrócenie nas do zdrowia, a same opaski traktowałbym jako jeden z wielu elementów pomocniczych w leczeniu urazu (czy to łydek czy piszczeli itp.).

Czym różni się ten model opaski od pozostałych opasek Compressport? Wyraźne wsparcie na kolano. Opaska ma za zadanie minimalizować ryzyko urazów – trzyma nogę solidnie w ryzach, a tym samym minimalizuje wstrząsy mięśni. Masz tez poczucie dodatkowego wsparcia dla kolana. Pamiętajmy jednak – nie jest to metoda leczenia kontuzji. Sprawdzą się jednak w profilaktyce czy też w procesie wychodzenia z przebytej kontuzji. Ta kompresja zapewni Ci rownież lepsze dotlenienie mięśni, co też zmniejszy ryzyko skurczu podczas długiego, intensywnego wysiłku.

O istocie rozmiarówki

Jeżeli opaski są źle dobrane (za ciasne), wtem wyrządzą nam więcej krzywdy niż pożytku – a szybko przekonamy się o tym podczas biegów w wysokich temperaturach, gdy mięsnie mocno “puchną” niczym baleron w mięsnym, nie tylko pod wpływem intensywnego wysiłku, ale i pod wpływem ciepła zewnętrznego. Więc nie zdziw się jak dostaniesz skurczów i zamiast biec do przodu będziesz ostatnie kilometry “walił Robocop’em”. Zanim wybierzesz się w nich na zawody w upale – przetestuj je w podobnych warunkach na treningu.

compressport-opaski-na-lydki-r2-v2-07

Opaski świetnie spisują się w podróży! Bardzo dobra sprawa a łatwo się o tym przekonać jak po długiej jeździe wychodzisz z auta a nogi są twoje a nie drewniane kołki przeszczepione od Pinokia.

Osobiście poszedłem o krok dalej i również dają radę podczas szaleństw na rowerze górskim w leśnej, naturalnej przestrzeni. Błoto też dobrze schodzi.

compressport-opaski-na-lydki-r2-v2-08

Jeżeli przywiązujesz wagę do wyglądu, bawisz się ubiorem to z pewnością opaski Compressport R2V2 dadzą ci parę punktów do “gud lukingu”. Sam jestem zdania, że jak ktoś chce coś mieć bo sprawi mu to frajdę, zmotywuje, to niech ma! Przede wszystkim Ty masz się czuć w tym dobrze. Pamiętaj o tym.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Waleczny Marcin Lewandowski - dziękujemy za piękne emocje!
Następny wpis
Mini RAFAKO Półmaraton Racibórz dla Wiktorii i Jurka
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu