fbpx
Odzież

Odzież kompresyjna? Nie bez powodu sięgają po nią ultrasi

O kompresji pisaliśmy już niejednokrotnie. Na czym w skrócie polega jej działanie? To nie tylko odpowiedni splot tkanin, ale właściwie umiejscowiony ucisk na konkretne partie mięśniowe. Poprawia się krążenie krwi, a co za tym idzie – mięśnie są lepiej dotlenione i zdolne do dłuższego, intensywniejszego wysiłku. Przyspiesza się proces regeneracji potreningowej – ciało szybciej dochodzi do formy. Jak wypadły legginsy Compressport Pirate 3/4?
compleg 01

Każdy kto biega regularnie wie, jak istotna w treningu staje się odzież. Z czasem przestaje nam wystarczać zwykła bluza czy klasyczne legginsy, a sięgamy po coraz to wyższe technologicznie ciuchy. I nic w tym dziwnego – nasze mięśnie wymagają lepszego wsparcia. Poza odpowiednim treningiem, który bez wątpienia staje się podstawą w budowie biegowego progresu, wsparcie ze strony odzieży ma wiele zalet. Mowa tu o odzieży kompresyjnej, która nie bez powodu coraz częściej staje się podstawowym odzieniem biegaczy preferujących dłuższe dystanse, zwłaszcza biegi górskie czy ultra. Bo ma to sens.

O kompresji pisaliśmy już niejednokrotnie. Na czym w skrócie polega jej działanie? To nie tylko odpowiedni splot tkanin, ale właściwie umiejscowiony ucisk na konkretne partie mięśniowe. Poprawia się krążenie krwi, a co za tym idzie – mięśnie są lepiej dotlenione i zdolne do dłuższego, intensywniejszego wysiłku. Przyspiesza się również proces regeneracji potreningowej – ciało szybciej dochodzi do formy.

Postaramy się przybliżyć funkcjonalne aspekty kompresyjnej odzieży na konkretnym przykładzie. Przetestowaliśmy kompresyjne legginsy szwajcarskiej marki Compressport, model Pirate 3/4. Model, który wykorzystacie nie tylko do biegowej aktywności, ale świetnie nada się do innych sportów. Materiał, poza wyżej wymienionymi właściwościami, ma wiele zalet – jest cienki, dzięki czemu łatwo wrzucisz je do biegowego plecaka, ale wykorzystasz też w triathlonowym treningu. Bieganie, rower, góry – w tych aktywnościach pokochaliśmy testowane legginsy najbardziej.

Dobre trzymanie mięśni – kompresja to dobry wybór

Jeżeli jesteś miłośnikiem legginsów, bez problemu polubisz się z modelem legginsów Compressport PIRATE 3/4, a jeśli do tej pory biegałeś tylko w luźnych szortach – to może właśnie czas na zmiany? Wsparcie dla mięśni ze strony spodni kompresyjnych jest nieocenione. Co ważne, testowany przez nas model daje dodatkową osłonę kolan – choć na wysokości stawu kolanowego zastosowano tkaninę o nieco luźniejszym splocie, to tuż pod stawem kolanowym, w stronę łydki, materiał cechuje znacznie silniejszy splot. Daje to odczuwalnie wyraźniejszy ucisk w tej strefie. Jak się to w praktyce przekłada na trening?

compressport-pirate8p
Wyobraź sobie choćby lekki ból ze strony kolana na kolejnym kilometrze treningu, wiesz o czym mowa? Dyskomfort, niepewność biegu i ciągła, podświadoma kontrola kroku. Z takimi problemami boryka się wielu biegaczy – przeciążenia treningowe to żadna nowość. Nogawki recenzowanych przez nas spodni dają wsparcie w odpowiedniej strefie – ucisk od łydki pod staw kolanowy, poprzez nieco lżejszy splot na jego wysokości. Na wysokości ud tkanina daje nieco silniejszy ucisk. Pozwala to nie tylko na poczucie stabilności (przyjemny ucisk mięśni), ale i lepszą oddychalność materiału w tej okolicy. To niewątpliwie podwyższa komfort użytkowania. Biegając w legginsach Compressport Pirate 3/4  ma się odczucie lepszej stabilności stawu – wsparcie ze strony silnie oplatającej mięśnie tkaniny. Tu po prostu mięśnie trzymane są w solidnych ryzach, nie masz poczucia „luźnego” ciała.

Świetna termoregulacja

Trzeba przyznać, że tkanina na całej długości zapewnia dobrą oddychalność – legginsy sprawdzą się zarówno jako jedyna, zewnętrzna warstwa, ale i spodnie „pod”. Testowaliśmy je w wyższych temperaturach, jak i w chłodniejszej już aurze. Cóż, nikt z nas nie lubi się nadmiernie pocić – duży zatem bonus dla modelu Pirate za naprawdę wysoki poziom oddychalności. Ta cecha zadowoli nawet najbardziej wybrednych biegaczy. Co ważne – nawet podczas długiego treningu czy intensywnych interwałów z koniecznością przystanków i schładzania się co jakiś czas, nie odczujesz zbytniego wychłodzenia. Świetnie pracują z ciałem, z jego termiką i bardzo dobrze odparowują pot. Sprawdzają się też podczas treningu w siłowni.

compressport-pirate9

Dużo przydatnych szczegółów – szwajcarska precyzja

To nie jest pierwszy produkt marki Compressport, z całkiem sporej kolekcji dla biegaczy, jaki mieliśmy przyjemność testować. Ale też i kolejny tej marki, który nie zawiódł w użytkowaniu. Choć cena nie należy do najniższych, to otrzymujemy naprawdę sporo atutów w tym jednym modelu. Przyjrzyjmy się bliżej szczegółom.

Choć spodnie nie posiadają charakterystycznego dla większości legginsów sznureczka ściągającego w pasie, dobrze siedzą na pupie. Szeroki pas, opatrzony silikonowymi elementami od wewnętrznej strony, pozwala na dobre trzymanie się tkaniny, nie powodując przy tym zbędnego ucisku czy wżynania się w okolicach pasa.

compressport-pirate4
W przedniej części, w okolicy krocza, zastosowano odmienną strukturę materiału – to nie tylko luźniejszy splot tkaniny, ale charakterystyczna mozaika materiału, który zapewnia wysoką oddychalność. Nie ukrywajmy – podczas treningu w tej strefie pocimy się intensywnie, w tym modelu nam to jednak nie grozi. I tu kolejny raz duży bonus za świetną termoregulację, jaką zapewniają zastosowane tu materiały.

compressport-pirate3p
Spodnie bez kieszonki, to jak biegacz bez… No właśnie! Nie będziemy się tu zagłębiać w szczegóły, bo i w tym modelu producent nie zapomniał o istotnej dla biegaczy kieszeni. W legginsach Compressport Pirate 3/4 znalazło się miejsce na kieszonkę – choć niewielka, to wystarczająca, by wsunąć choćby niezbędny podczas wyczerpującego treningu żel energetyczny.

compessport-pirate5
Wróćmy jednak do wykończenia – spodnie stworzone są z kilku paneli. Zastosowano w nich płaskie szwy. Masz zatem pełen komfort w trakcie treningu, spodnie nie powodują otarć. Dodatkowo, w newralgicznych miejscach (od zewnętrznej strony), zastosowano laminowane szwy. To zdecydowanie podwyższa „żywotność” spodni. Trwałość tego modelu – zdecydowanie na plus.

compressport-pirate2

Funkcjonalność i estetyka idą w parze

Do pełni opisu pozostaje jeszcze design. Cóż, to zawsze rzecz gustu. W tym wypadku jest bardzo estetycznie, nie tylko funkcjonalnie. Wyrafinowana, głęboka czeń i ładnie rozłożone logotypy marki tworzą harmonijną całość. Te spodnie mogą się po prostu podobać – klasyczna i ładna biegowa odzież, a przy tym ze sportowym pazurem. Czyli również coś dla tych, którym zmysł estetyki nie jest obcy i poza funkcjonalnością biegowej odzieży czy jej wysokimi walorami użytkowymi, cenią to, co widoczne.

comperssport-pirate7
Podsumujmy. Dla kogo? Jest to niewątpliwie produkt z wyższej półki. Nie będziemy mówić Ci, że musisz je mieć – decyzję pozostawiamy Tobie. Na pewno przydadzą się biegaczom podchodzącym do treningu w nieco bardziej niż amatorskim wydaniu. Ale i biegaczom, którzy długie wybiegania traktują jako solidnieszy trening, nie spacer biegowy w podmiejskim lesie. Biegaczom, którzy kochają góry czy tym, którzy w górach biegać zamierzają. Długodystansowcom, ultrasom, triathlonistom. Wszystkim tym, którzy cenią dobrą jakość i funkcjonalność, a biegowy progres wliczony jest w pasję biegania. Warto, jeśli bieganie nie jest dla Ciebie przelotną relacją, a związkiem na dłużej.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
1
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Idealna konsystencja, smak i dobra dawka energii – powody, dla których warto sięgnąć po żele Spring Energy
Następny wpis
6. PKO Półmaraton Solidarności - zapisy uruchomione
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu