fbpx
Odzież

Kiedy sprawdzi się odzież trekkingowa?

Ciekawi Was czym jest odzież trekkingowa, kiedy ją wybrać oraz na jakie elementy warto się zdecydować w zależności…
Odpowiedni ubiór to klucz do sukcesu udanego trekkingu!

Ciekawi Was czym jest odzież trekkingowa, kiedy ją wybrać oraz na jakie elementy warto się zdecydować w zależności od pory roku? Zapytaliśmy o to ekspertów z internetowego sklepu turystycznego e-horyzont.pl. Zapytaliśmy także, czy odzież trekkingowa sprawdzi się podczas biegania. Czytajcie do końca.

Odzież trekkingowa – co to znaczy?

Odzież trekkingowa inaczej też nazywana odzieżą górską lub outdoorową to odzież stworzona dla osób aktywnych, dla których aktywność na świeżym powietrzu niezależnie od warunków atmosferycznych to praktycznie codzienność. Ta specjalistyczna odzież ma za zadanie chronić nas przed złymi warunkami atmosferycznymi oraz zapewniać najwyższy komfort podczas aktywności.

Co sprawia, że ta odzież różni się od zwykłej kurtki czy spodni, w których chodzimy na co dzień? Spieszymy z odpowiedzią. Odzież trekkingowa np. ta dostępna w internetowym sklepie turystycznym e-horyzont.pl to połączenie materiałów najwyższej jakości, zaawansowanych turystycznych technologii oraz designu, który nie znudzi się nam po jednym sezonie. Jeśli jesteśmy już przy materiałach i technologiach, należy wspomnieć o membranie. To właśnie ona, zarówno w butach, jak i odzieży gwarantuje wodoodporność oraz oddychalność. Jak to działa? Materiał z membraną posiada mikropory, które skutecznie uniemożliwiają przenikanie wody do wewnątrz. Konstrukcja materiału pozwala jednak na wydostanie się nadmiaru ciepła i wilgoci powstałej na wskutek wysiłku na zewnątrz, dzięki czemu uzyskujemy wspomnianą oddychalność. 

Odzież trekkingowa jest stworzona dla osób aktywnych.
Odzież trekkingowa jest stworzona dla osób aktywnych.

Warstwy odzieży trekkingowej 

Odzież trekkingowa to bardzo ogólne określenie. Co zatem możemy tu znaleźć? Zaczniemy od warstw zewnętrznych, czyli kurtki przeciwdeszczowe, kurtki softshellowe oraz spodnie trekkingowe. Następnie, bluzy i polary, spodnie softshellowe oraz koszulki techniczne. Odzieżą trekkingową możemy nazwać także bieliznę termoaktywną, która stanowi pierwszą warstwę naszego ubioru. Nie zapominajmy także o akcesoriach, takich jak: czapki, rękawice czy skarpety. Poszczególne elementy możemy dowolnie łączyć ze sobą lub nosić oddzielnie w zależności od pory roku, ale o tym później. 

Kiedy wybrać odzież trekkingową? 

Kiedy sprawdzi się odzież trekkingowa? Wbrew pozorom nie tylko na trekkingu 🙂 Jak wspominaliśmy wcześniej odzież trekkingowa, to inaczej odzież outdoorowa. Sprawdzi się zatem podczas każdego dłuższego spaceru, nordic walking, wycieczki rowerowej, wspinaczki, czy treningu biegowego. W różnych sklepach turystycznych np. w sklepie e-horyzont.pl znajdziecie modele bardziej uniwersalne, które sprawdzą się przy wielu aktywnościach. Nie oznacza to jednak, że każda kurtka trekkingowa czy spodnie z membraną sprawdzą się do każdej z tych aktywności. Aby w pełni cieszyć się naszą aktywnością, najlepiej wybrać odzież, która jest do niej polecana.

Podczas wyboru warto zastanowić się także nad tym, jak często będziemy korzystać z takiej odzieży. Jeśli szukamy czegoś, co założymy raz w roku w góry, a poza tym będziemy nosić np. kurtkę do pracy czy na spacery z psem nie potrzebujemy wysoce specjalistycznego modelu. Wystarczy nam bardziej uniwersalna kurtka z membraną, która zapewni nam ochronę przed deszczem oraz wiatrem, a do tego przyzwoitą oddychalność. Jeśli jednak jesteśmy zapalonymi biegaczami, rowerzystami czy wspinaczka to nasza największa pasja, wybierzmy odzież, która będzie polecana tym sportom. 

Odzież trekkingowa powinna być zawsze wybierana z myślą o tym, jak i gdzie planujemy jej używać.
Odzież trekkingowa powinna być zawsze wybierana z myślą o tym, jak i gdzie planujemy jej używać.

Czy odzież trekkingowa sprawdzi się podczas biegania? 

To zależy 🙂 Tak, wiemy, nie takiej odpowiedzi się spodziewaliście, ale to prawda. Wszystko zależy od rodzaju odzieży. Lekkie i przewiewne koszulki techniczne np. wykonane z poliestru (najlepiej takiego pozyskanego z recyklingu) sprawdzą się zarówno podczas górskich wędrówek, jak i biegania w terenie. Idźmy dalej. Część ze spodenek trekkingowych oraz legginsów również sprawdzi się podczas biegania. Spodenki w góry i do biegania muszą być po prostu wygodne i elastyczne, i takie zazwyczaj są. Zimą na trening biegowy możemy także założyć tę samą koszulkę termoaktywną z długim rękawem, co w góry. Zapewni nam ona przyjemne ciepło oraz szybkie odprowadzenie wilgoci. Kolejną warstwą jest polar, jeśli jest lekki i cienki również sprawdzi się zimą podczas biegania. Największych problemów może przysporzyć kurtka. Typowa kurtka w góry z membraną nie będzie najlepszym wyborem podczas biegania. Dlaczego? Kurtki trekkingowe są zazwyczaj cięższe od kurtek biegowych. Zastosowane materiały są zazwyczaj także bardziej sztywne, co podczas biegania może ograniczać nam ruchy i nie być zbyt komfortowe. Jeśli szukamy uniwersalnych rzeczy, które sprawdzą się podczas trekkingu oraz biegania, pomyślmy o akcesoriach. Rękawiczki softshellowe, czapki np. te z wełny merino czy chusty wielofunkcyjne sprawdzą się podczas każdej aktywności, prawie przez cały rok. 

Lekkie i przewiewne koszulki techniczne sprawdzą się zarówno podczas górskich wędrówek, jak i biegania w terenie.
Lekkie i przewiewne koszulki techniczne sprawdzą się zarówno podczas górskich wędrówek, jak i biegania w terenie.

Odzież trekkingowa, a pory roku

Podsumowując temat odzieży trekkingowej, chcemy jeszcze krótko powiedzieć Wam, na jakie elementy warto się zdecydować w zależności od pory roku. Zacznijmy od lata, gdyż wtedy potrzebujemy najmniej odzieży. Wybierając się w góry lub na trening biegowy wystarczy nam lekka koszulka techniczna, która szybko odprowadzi wilgoć, a do tego krótkie spodenki. Oczywiście, pisząc o takim stroju w góry, mamy na myśli to, co mamy bezpośrednio na sobie. To, co powinniśmy mieć w plecaku, to temat na osobny artykuł (swoją drogą znajdziecie takie artykuły na naszym horyzontowym blogu).

Wiosną i jesienią najlepiej ubierać się warstwowo. Na pierwszą warstwę wybierzcie cienką bieliznę termoaktywną, następnie lekki polar, jeśli jest bardzo zimno lub deszczowo możecie dołożyć kurtkę z membraną. Pamiętajcie, że wszystko zależy od warunków, jakie panują danego dnia.

Zimą, postawcie na bieliznę termoaktywną, ale już w cieplejszej odsłonie. Koszulkę z krótkim rękawem zamieńcie na tę z długim. Następnie zaś, wspomniane wcześniej warstwy. Polar lub bluza, na to kurtka przeciwdeszczowa, lub kurtka puchowa. My trzymamy się zasady, że lepiej mieć jedną warstwę za dużo, niż za mało. 🙂 Zawsze możemy coś zdjąć, gdyby było nam za ciepło. W drugą stronę to już nie działa, gdy jest nam zimno i jesteśmy w górach lub biegamy, nie znajdziemy nagle sklepu odzieżowego, by dobrać jedną warstwę. Pozostanie jedynie szybszy powrót do schroniska lub ciepłego mieszkania. 

W sklepie turystycznym e-horyzont.pl pracują pasjonaci, którzy czynnie uprawiają wiele różnych dyscyplin. Jeśli macie problem z dobraniem odpowiedniej odzieży trekkingowej, lub nurtują Was inne pytania związane z turystyką i outdoorem napiszcie do nas na [email protected]. Postaramy się odpowiedzieć na każde Wasze pytanie. 

Partnerem artykułu jest sklep turystyczny e-horyzont.pl.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Bieg Ursynowa wystartuje 18 września
Następny wpis
Czy w koturnach da się biegać? Dynafit, jakiego nie znacie
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu