🏃Zacznij mądrze biegać🏃‍♀️ -20% z kodem "WIOSNA20". Do końca promocji:
00 d
00 h
00 m
Zapowiedzi imprez

Mini RAFAKO Półmaraton Racibórz dla Wiktorii i Jurka

Osoby, które będą chciały zdobyć brakującą część medalu, a nie dadzą rady przebiec dystans półmaratonu, będą mogły otrzymać ją finiszując w Mini RAFAKO Półmaraton Racibórz. Do pokonania będzie jedyne 2,109 km ulicami miasta. Dodatkowo bieg będzie miał akcent charytatywny na rzecz Wiktorii i Jurka z Raciborza.
raciborz 01

Osoby, które będą chciały zdobyć brakującą część medalu, a nie dadzą rady przebiec dystans półmaratonu, będą mogły otrzymać ją finiszując w Mini RAFAKO Półmaraton Racibórz. Do pokonania będzie jedyne 2,109 km ulicami miasta. Dodatkowo bieg będzie miał akcent charytatywny na rzecz Wiktorii i Jurka z Raciborza. 

Wzorem ubiegłego roku, w ostatnią wakacyjną niedzielę, (28 sierpnia) zapowiada się prawdziwe święto sportu. Na ten dzień zaplanowano drugą edycję RAFAKO Półmaraton Racibórz, do której zapisy właśnie trwają. Sam start na dystansie ponad 21 km, to nie wszystko.

Krótki dystans – szczytny cel

Przed biegiem głównym odbędzie się Mini RAFAKO Półmaraton Racibórz na 2,109 km ulicami miasta: Wojska Polskiego, Opawską, Bukową, Warszawską, Wileńską. Na tym dystansie może wystartować każdy, kto biega lub uprawia nordic walking i ukończył 10 rok życia.

Chętni, którzy chcą wziąć udział w biegu na tym dystansie powinni zapisywać się poprzez stronę internetową tutaj. Opłata startowa wynosi 20 zł. Dzieci i młodzież do lat 18 startują za darmo. Zapisy potrwają do 21 sierpnia. Bieg połączony będzie z marszem nordic walking – informuje Krzysztof Borkowski, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Raciborzu.

W tym biegu nie ma limitu liczby startujących. Im więcej osób pobiegnie, tym większą sumę pieniędzy uda się zebrać dla niepełnosprawnych raciborzan – Wiktorii i Jurka, bowiem cała uzbierana kwota z zapisów zostanie przekazana Towarzystwu Pomocy Dzieciom Upośledzonym w Raciborzu. Stowarzyszenie z kolei uzbierane środki przekaże swoim podopiecznym na zakup specjalistycznego sprzętu oraz intensywną rehabilitację. Przypominamy, że zarówno Wiktoria jak i Jurek mają szansę stanąć na własnych nogach. Przed nimi operacje, a potem intensywna rehabilitacja, która niestety kosztuje. Dziewczynka dodatkowo potrzebuje ortezy o wartości 10 tys. zł.

mini-rafako-polmaraton-raciborz-dla-wiktorii-i-jurka-02

Udział w mini półmaratonie będzie również okazją do skompletowania medalu. Przypomnijmy, że tym razem zawodnicy, którzy ukończyli majowy IX Bieg bez Granic nie otrzymali tradycyjnego krążka, a pierwszą połowę medalu łączonego (tarczę). Drugą jego część zdobędą finiszując w półmaratonie (połowę orła). Ukończenie obu biegów pozwoli skompletować oryginalny, pamiątkowy medal przedstawiający herb Raciborza.

mini-rafako-polmaraton-raciborz-dla-wiktorii-i-jurka-03

Zdajemy sobie sprawę, że nie wszyscy przebiegną ponad 21 km, dlatego brakującą część będzie można zdobyć po przebiegnięciu dystansu mini. Z kolei półmaratończycy, którzy nie startowali w Biegu bez Granic, pokonując 2,109 km otrzymają szansę uzyskanie pierwszej części medalu. Warunkiem jest dokonania opłaty wpisowej – podkreśla Krzysztof Borkowski.

Warto pamiętać, że w tym biegu nie liczy się wynik, lecz chęci, szczytny cel a przy okazji dobra zabawa. Podczas całego wydarzenia będzie trwała kwesta na rzecz Wiktorii i Jurka. Dochód z imprezy zostanie przekazany właśnie na ich rehabilitacje, leczenie i potrzebny sprzęt.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Kompresja ze wsparciem dla kolan - Twoje nogi będą Ci wdzięczne
Następny wpis
Brawo, Sofia Ennaoui - Polka 10 zawodniczką Igrzysk Olimpijskich Rio 2016 w biegu na 1500 m!
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Rozwiń
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    Rozwiń
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Rozwiń
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.