Galen Rupp – Amerykanin przełamuje kenijską dominację

Partnerzy medyczni TreningBiegacza.pl

Galen Rupp zwyciężył w kolejnej edycji maratonu w Chicago! Jest pierwszym zawodnikiem z USA od 2002 roku, któremu udało się wygrać tę imprezę. I jednym z nielicznych maratończyków, którzy zdołali przełamać kenijską dominację.

Maraton w Chicago to kolejny – obok Berlina, Londynu, Bostonu i Nowego Yorku – etap rywalizacji w cyklu World Marathon Majors. Największe maratony świata co roku gromadzą tysiące biegaczy, w tym najznakomitszych zawodników elity. Tym razem nie było inaczej. 10 października 2017 na linii startu The Bank of America Chicago Marathon stanęli najlepsi z najlepszych: dwukrotny Mistrz Świata Abel Kirui (KEN), aktualny rekordzista świata w biegu maratońskim Dennis Kimetto (KEN) oraz zwycięzca maratonu w Nowym Yorku Stanley Biwott. Elita pań również była imponująca, a  organizator zapowiadał rekord świata kobiet na królewskim dystansie. I było blisko – pierwsza na mecie Tirunesh Dibaba (ETH) uzyskała czas 2:18:31.

Jednak największe zainteresowanie wzbudzała rywalizacja mężczyzn. Galen Rupp (USA) – brązowy medalista z Rio de Janeiro – od początku biegł w czołówce, choć cały czas trzymał się za plecami Kenijczyków. Na dwóch ostatnich kilometrach przyspieszył, objął prowadzenie w wyścigu i ustanowił nowy rekord życiowy 2:09:20. Drugi Abel Kirui zameldował się na mecie 28 sekund po Amerykaninie, a strata kolejnego Kenijczyka Bernarda Kipyego wynosiła 1.03 min. Fawortyt Dennis Kimetto prowadził od początku wyścigu, jednak po przekroczeniu półmetka zszedł z trasy. Wyniki z Chicago nie są tak wyśrubowane jak te z Berlina czy z Londynu, ponieważ w Chicago zawodnicy nie korzystają z pomocy pacemakerów.

galen-rupp-02

To był długo oczekiwany moment. Na zwycięstwo Amerykanina czekano w Chicago 15 lub 35 lat. 15 lat minęło od ostatniego triumfu obywatela Ameryki w maratonie w Chicago – najlepszy w 2002 roku Khalid Khannouchi miał amerykańskie obywatelstwo, ale urodził się w Maroku. Ostatni rodowity Amerykanin zwyciężył w 1982 r., a był nim Gregor Meyer. 31-letniego Galena Ruppa nie było jeszcze na świecie.

Galen Rupp – lekkoatleta specjalizujący się w biegach średnich i długich, uczeń Alberto Salazara. Jego seniorska kariera nabrała rozpędu w 2012 roku, kiedy zdobył srebrny medal olimpijski na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie w biegu na 10 000 metrów. Na tym samym dystansie zajął w 2013 czwarte miejsce podczas Mistrzostw Świata w Moskwie. Dystans maratoński pokonał dotąd czterokrotnie – pierwszy występ dał mu zwycięstwo (Los Angeles, 2016) a drugi zaowocował medalem olimpijskim  (Rio de Janeiro, 2016). Galen Rupp jest partnerem trenigowym wielkokrotnego mistrza olimpijskiego w biegach długich Mo Faraha.

Zwycięstwo Galena Ruppa to już druga udana próba przełamania kenijskiej dominacji w ciągu ostatniego miesiąca. 24 września 2017 r. podczas 39. PZU Maratonu Warszawskiego Błażej Brzeziński pokonał afrykańską elitę w stolicy Polski.