fbpx
Informacje prasowe

12.PKO Poznań Półmaraton coraz bliżej

1 kwietnia w siedzibie Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji odbyła się konferencja prasowa dotycząca 12. PKO Poznań Półmaratonu
12 pko poznan polmaraton coraz blizej 01

1 kwietnia w siedzibie Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji odbyła się konferencja prasowa dotycząca 12. PKO Poznań Półmaratonu, w której udział wzięli:

  • Jędrzej Solarski – Z-ca Prezydenta Miasta Poznania
  • Łukasz Miadziołko – Dyrektor POSIR / Półmaratonu
  • Prorektor ds. nauki prof. dr hab. Jan Celichowski z Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu
  • Arkadiusz Kamiński – Dyrektor Sprzedaży w Regionalnym Oddziale Detalicznym PKO Banku Polskiego w Poznaniu – przedstawiciel Sponsora Tytularnego PKO Banku Polskiego
  • Maria Kowalska – Dyrektor Projektu Targów Poznań Sport Expo
  • Przemysław Kusik – Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Poznaniu
  • Wojciech Miechowicz – Zastępca dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu
Zapowiedź nowego rekordu trasy

Elita biegu, czyli pretendenci do zwycięstwa 12. PKO Poznań Półmaratonu. O pierwsze miejsce powalczą biegacze z 37 państw, jednak to zawodnicy z Polski, Kenii, Etiopii, Maroka, Ukrainy i Białorusi tworzą czołówkę biegu.

Ciekawą rywalizację i plan na nowy rekord trasy zapowiada Krystian Zalewski, choć jak podkreśla: Aby to jednak osiągnąć, musi się optymalnie połączyć kilka czynników, przede wszystkim właściwa pogoda, dalej odpowiednia stawka rywali z prowadzącymi, a także gorąca atmosfera na trasie. No i oczywiście moje dobre samopoczucie w danym dniu(…) Liczę więc w Poznaniu na pewno na swój nowy rekord życiowy, który, jak wierzę, będzie również rekordem trasy. Krystian Zalewski powalczy o podium m. in. ze zwycięzcą zeszłorocznego półmaratonu – Szymonem Kulką, który pomimo, że niedawno powrócił do treningów po kontuzji, w Poznaniu notuje udane starty.

Obecny rekord trasy to 01:02:00 z 2012 roku należący do Kenijczyka Kipty Salomona. Tegoroczni zawodnicy, który osiągnęli lepsze wyniki na dystansie 21, 097km to Kenijczyk – Wycliffe Biwott i Hilary Kimayo, Etiopczyk Abate Sikiyas Misganow, a także Marokańczyk Brahim Oukhouya.

12-pko-poznan-polmaraton-coraz-blizej-02

Elita mężczyzn

  1. Hilary Kimayo, Kenia – 1.01.05, Krems, 2017.
  2. Wycliffe Biwot, Kenia – 1.01.18, Tirana, 2017.
  3. Abate Sikiyas Misganow, Etiopia – 1.01.31, RAK, 2019.
  4. Brahim Oukhouya, Maroko – 1.01.48, Marrakesh, 2018.
  5. Jaouad Chemlal, Maroko – 1.02.31, Marrakesh, 2018.
  6. El Hassan Oubaddi, Hiszpania – 1.02.40, Boulogne – Billancourt, 2018.
  7. Abdelali Razyn, Maroko – 1.02.41, Marrakesh, 2018.
  8. Ezra Kering, Kenia – 1.02.45, Remich, 2017.
  9. Moses Koech, Kenia – debiut.
  10. Dennis Mwangi Mburu, Kenia – debiut.
  11. Krystian Zalewski, Polska – 1.02.36, Gdynia, 2019.
  12. Szymon Kulka, Polska – 1.03.03, Kraków, 2016.
  13. Artur Kozłowski, Polska – 1.03.36, Berlin, 2009.

Równie emocjonująco zapowiada się wśród elity kobiet, którą tworzą zawodniczki z Polski, Kenii, Etiopii, Białorusi i Ukrainy. Obecny, nieoficjalny rekord z 2017 roku, należy do Polki – Karoliny Nadolskiej i wynosi 01:09:54. Jak dotąd żadnej zawodniczce startującej w tegorocznym Półmaratonie nie udało się osiągnąć takiego wyniku. Biegaczki maja zatem idealne warunki do zaprezentowania swojej formy.

Elita kobiet

  1. Lilian Jelegat, Kenia – 1.11.03, Warszawa, 2018.
  2. Christina Oiga, Kenia – 1.11.32, Podgorica, 2017.
  3. Nastassia Ivanowa, Białoruś – 1.12.15, Walencja, 2018.
  4. Darija Mykhaylova, Ukraina -1.12.19, Neapol, 2019.
  5. Tegegn Addisalem Belay, Etiopia – 1.12.22, Buenos Aires, 2018.
  6. Katsiaryna Karneyenka,, Białoruś – 1.13.51, Breda, 2018.
  7. Tatsiana Stsefanenka, Białoruś – debiut.
  8. Teklemariam Kidist Tadele, Etiopia – 1.14.25, Addis, 2017.
  9. Agnieszka Janasiak, Polska – 1.15.49, Piła, 2009.
  10. Ktsiaryna Ptashuk, Białoruś – 1.16.52, Wrocław, 2018.
Nagrody, nie tylko dla zwycięzców

Zawodnicy powalczą o główną nagrodę w wysokości 10 tysięcy złotych, a w przypadku gdy pobiją rekord trasy otrzymują bonus w wysokości kolejnych 10 tysięcy złotych. Nagrody czekają także na biegaczy plasujących się na dalszych pozycjach. Są nimi: vouchery 100 zł do wykorzystania w sklepach 4Faces, zapas piwa od Browaru Fortuna, zestawy słuchawek i głośników Audictus, podwójna akredytacja VIP na mecz domowy Lecha Poznań, domowa koszulka Lecha Poznań z autografami piłkarzy.

Wśród wszystkich zawodników, którzy wrzucą kupon konkursowy do urny i ukończą 12. PKO Poznań Półmaraton w regulaminowym czasie 3 godzin zostaną rozlosowane nagrody w postaci: weekendu maratońskiego dla dwóch osób w Sheraton Poznań Hotel, paczek słodyczy od firmy Terravita, paczek izotoników od firmy Veroni, pakietów startowych na 20. PKO Poznań Maraton im. Macieja Frankiewicza, kompletu opon od firmy Bridgestone

Wydarzenia weekendu półmaratońskiego

13 kwietnia zapraszamy wszystkich zainteresowanych biegaczy do wzięcia udziału w specjalnie przygotowanych prelekcjach. Tegorocznymi mówcami będą sportowcy, a także eksperci z różnych dziedzin związanych ze sportem, medycyną i zdrowiem. Posłuchamy m.in. Piotra Sucheni – jedynego polaka, który zwyciężył maratony na biegunie północnym i południowym, autorów projektu 201races.com – wielbicieli biegania, startujących w najbardziej odległych zakątkach świata czy dr hab. Sławomira Marszałka – autorytetu w dziedzinie osteopatii w Polsce. 13 kwietnia na placu Marka po raz pierwszy odbędzie się festiwal biegowy dla najmłodszych adeptów biegania. Dla dzieci i młodzieży przygotowaliśmy pełne niespodzianek, bezpłatne pakiety startowe.

12-pko-poznan-polmaraton-coraz-blizej-03

Biegamy i pomagamy

12. PKO Poznań Półmaraton to także idealna okazja do tego, by wziąć udział w akcji charytatywnej organizowanej przez fundację PKO Banku Polskiego: Biegnę dla…. W tym roku można pomóc choremu na nowotwór Januszowi, wystarczy przypiąć do koszulki identyfikator akcji – kartkę z napisem Biegnę dla Janusza i dotrzeć z nią do mety.

Możesz się zapisać >>>TUTAJ

Zapisy na tegoroczną edycję półmaratonu trwają. Na bieg zarejestrować można się nawet w przeddzień zawodów. Limit uczestników wynosi 12 tysięcy biegaczy. Opłata startowa do 11 kwietnia wynosi 130 złotych. Do 3 kwietnia zawodnicy, którzy nie mogą wziąć udziału w imprezie, mogą przekazać swój numer startowy innej, zapisanej osobie, która nie dokonała jeszcze wpłaty.

12. PKO Poznań Półmaraton odbędzie się pod patronatem Prezydenta Miasta Poznania.

Sponsorem tytularnym Półmaratonu jest PKO Bank Polski.

Sponsorem technicznym Półmaratonu jest firma 4F.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Biegowe święto dobra rozruszało stolicę!
Następny wpis
Zacznij biegać w terenie, korzystaj z wiosennych promocji! Zapraszają Salomon oraz Intersport!
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Krok 1/5 - BIEGACZ
      Opowiedz jakie masz cele a powiemy Ci jak długo pożyjesz...

      Chcesz wiedzieć, jak Twoje bieganie wpływa na długość Twojego życia? Odpowiedz na kilka pytań, a odkryjesz, ile lat możesz zyskać dzięki swoim nawykom biegowym! Rozpocznij quiz teraz!

      Krok 1/5 - BIEGACZ

      Jak długo biegasz?

      wybierz opcje poniżej

      Jak często biegasz?

      wybierz opcje poniżej

      Bieganie jest najprostszym sposobem na ruch

      Pamiętaj jednak, że jak większość sportów bieganie bez odpowiedniego planu i przygotowania może prowadzić do znięchęcenia i kontuzji.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu