fbpx
Wywiady

Wywiad z Grzegorzem Sudołem

Jako, że chód to poniekąd dyscyplina pokrewna z bieganiem postanowiliśmy wykorzystać "nasze znajomości" i zaczerpnąć kilka rad u najlepszego obecnie chodziarza w Polsce - Grzegorza Sudoła.
wywiad z grzegorzem sudolem

Jako, że chód to poniekąd dyscyplina pokrewna z bieganiem postanowiliśmy wykorzystać “nasze znajomości” i zaczerpnąć kilka rad u najlepszego obecnie chodziarza w Polsce – Grzegorza Sudoła.

MJ – Grzegorz, wiele osób zastanawia się nad treningiem chodziarskim. Mógłbyś podać i krótko uzasadnić czas i intensywność najdłuższych treningów?

GS – Najdłuższy trening jaki wykonałem na jednej jednostce to dystans 40km. Była to raczej średnia intensywność, by czas pracy był zbliżony do 45km pokonanych w tempie startowym, czyli ok. 3h12-15min. Innym treningiem jaki pokonuje o b.wysokiej intensywności jest 6x5km na przerwie 1km. Łącznie z rozgrzewką daje 38km. Tu prędkość jest nawet przewyższająca startową.

MJ – Na swojej stronie wspomniałeś o treningu wizualizacji – powiedz pokrótce jak wygląda u Ciebie trening mentalny i czy dużo uwagi poświęcasz mu w perspektywie tygodnia. Jak na Ciebie wpływa?

Od treningu mentalnego zależy myślę bardzo dużo, to może nawet ok. 40% sukcesu. Poświęcam mu ok. 40min dziennie czyli 3-4h tygodniowo. Polega on na wykonywaniu ćwiczeń, robienie choćby wizualizacji, dobrej dyspozycji, startu, jako wspomagający leczenia urazów. Współpracuję w tej kwestii z dr Marzeną Herzig z AWF w Krakowie. Daje mi to poczucie pewności, planowania startu, treningu.

MJ – Czy wiele zmieniło się w Twoim życiu po zdobyciu srebrnego medalu w Barcelonie? Czy Twoim zdaniem chód dzięki Twojemu osiągnięciu, został bardziej zauważony?

Na pewno każdy sukces zawodnika uprawiającego chód sportowy  jest promocją dla tej konkurencji. Po zdobyciu medalu zmieniło się trochę. Zostałem zakwalifikowany do Klubu Londyn 2012, gdzie mam dobre warunki przygotowań, choć nie rozumiem umowy na IXm, która ma zapewnić „nerwówkę na MŚ”. Podpisałem kolejne umowy sponsorskie, a przede wszystkim zostałem doceniony przez tych, którzy mi pomagali przed medalem: Firmie ACTION S.A, Farma-Projekt z Krakowa, Hotel Galicja w Ulanowie.

MJ – Dlaczego chód sportowy pomimo licznych sukcesów niegdyś Roberta Korzeniowskiego, a teraz Twoich nadal pozostaje w cieniu? Jak Twoim zdaniem można uatrakcyjnić ową konkurencję, co zrobić aby przyciągnąć kibiców?

Szukać synergii z Nordic Walking. Myślę, że zarówno chód sportowy jak i marsz z kijkami zyskałby na atrakcyjności tworząc fajne widowisko, umiejętnie zorganizowane i pokazane, promujące przy tym zdrowy styl życia.

Chód przyciąga kibiców, szczególnie tam, gdzie jest on bardziej popularny. To tak, jakby Pan pytał dlaczego w Anglii nie ma siatkówki, no bo są inne popularne sporty i odwrotnie. W Rosji, Hiszpanii, Meksyku i wielu innych krajach na chód przychodzą tysiące osób. Wystarczy zobaczyć też ile ich było czy też w Barcelonie czy przede wszystkim w Berlinie na MŚ. Myślę, że więcej niż na stadionie.

W Polsce też wielokrotnie, szczególnie w mniejszych miejscowościach jest w stanie przyjść na zawody ok. 1000 osób. Gdzie na finał Ligi LA przychodzi kilkadziesiąt. Najważniejsze by zrobić fajny miting. W Krakowie na zawody „Na Rynek Marsz” tez przychodziły tysiące osób. Trzeba jednak robić fajne pokazowe zawody, na krótkich dystansach, gdzie akcja trwa chwilę i się zmienia często. Można wprowadzić na takich zawodach sztafety, czy chodzenie parami – kobieta mężczyzna (na zmianę), po uprzednim losowaniu. Popularność jest jednak ograniczona. Wiemy co w Polsce jest popularne…

MJ – Czy stosujesz jakąś dietę, liczysz skrzętnie kalorie? Coraz więcej badań medycznych dowodzi, że odpowiednia dieta wpływa na wydolność.

Stosuję racjonalne żywienie, oparte na piramidzie zdrowego żywienia.  Nie liczę jednak kalorii, choć wykonywałem kilka razy sprawdzenie mojego bilansu dziennego zapotrzebowania i rzeczywistego spożytkowania.

MJ – Buty u chodziarza to najbardziej eksploatowana sprzęt, co ile kilometrów średnio wymieniasz obuwie ? W jakim modelu zazwyczaj trenujesz?

Od 2 lat trenuję w sprzęcie marki MIZUNO. Przeważnie jest to model Ronin lub Wave Spacer GL Wcześniej ACIS supermagic.

MJ – Z jakich suplementów korzystasz i które z nich twoim zdaniem, faktycznie pomagają i nie są klasycznym przykładem placebo?

Minerałów, żelaza, magnezu, potasu, napoju izotonicznego, preparatu wielowitaminowego, Mon Vie, Przede wszystkim szukam naturalnych preparatów a takim super antyoksydantem i uzupełniającym moją dietę o wyciąg z 18 owoców jest właśnie Mona Vie.

MJ – Czy w obecnym sezonie korzystasz z treningu Hipoksji?

Tak korzystam z hipoksji jako uzupełnienie treningu wysokogórskiego, czy też adaptacja do jego wykonania. Posiadam namiot tlenowy a w czasie pobytu w Spale korzystam z hipoksji przerywanej.

MJ – Kto jest obecnie Twoim trenerem? Czy w chwili obecnej jesteś sam dla siebie trenerem, czy też konsultujesz swój trening z wieloma fachowcami?

Obecnie moim trenerem jest Ilya Markov (od III.2009r), a konsultantem od stycznia tego roku Robert Korzeniowski. Mam jednak ogromne doświadczenie i najlepiej znam swój organizm, byłem przez pewien czas sam dla siebie trenerem, dlatego też program to raczej nasza konstruktywna rozmowa.

MJ – Czy współpracujesz z fizjologiem?

Na pewnym etapie tak, niekoniecznie w sposób ciągły. Robie badania wydolnościowe i test Żołądzia.

MJ – Co po karierze ? Wiadomo, że to odległa perspektywa, ale Czy Twoje dalsze plany będą raczej związane ze sportem czy planujesz zupełnie inną działalność?

Obecnie pracuję na uczelni (AWF Kraków), mam własną firmę G&G SPORT, która jest widoczna na zawodach lekkoatletycznych za sprzętem sportowym, koszulkami okolicznościowymi. Mam wiele propozycji z gier zespołowych, aby przygotowywać zawodników czy też drużyny wydolnościowo, jestem trenerem i mam już medale mistrzostw Polski. Mam kilka jeszcze pomysłów, ale na pewno chciałbym pozostać na uczelni – rozwijać się naukowo, a co do tego jeszcze, czas pokaże. Może się okazać ze „wyląduję” zupełnie gdzie indziej – niż planowane.

MJ – Jaki jest Twój stosunek, co do wprowadzenia chipów, których zadaniem będzie wychwycenie fazy lotu u zawodnika?

Myślę, że nie zostaną nigdy wprowadzone. Niemniej jednak byłoby mi to obojętne.

MJ – Kto był Twoim pierwszym wzorem jeśli chodzi o chód i czy jest obecnie ktoś kto Cię inspiruje? Niekoniecznie chodzi tutaj o środowisko sportowe.

Jeśli chodzi o chód to był nim na początku Ronald Waigel, potem Robert Korzeniowski, Jeffenson Perez. Obecnie, nie ma takiej ikony.

MJ – Gdybyś miał w kilku słowach zareklamować chód? Co byś powiedział?

Ogólnodostępny, tani w uprawianiu, zdrowy (wbrew pozorom), wspaniała przygoda no i na wysokim poziomie sposób na życie.

MJ – Na jednym z biegów Niepodległości, uzyskałeś czas z rzędu 33 minut. Czy ten start był startem z marszu, czy też wykonałeś jakieś treningi biegowe tuż przed nim?

Był to start zupełnie z marszu. Myślę, że stać mnie na bieganie 10km na poziomie poniżej 31min. Zresztą Mistrz Europy z Barcelony też pobiegł w ubiegłym roku 30:20 A jeden z zagranicznych chodziarzy maraton poniżej 2:18 bezpośrednio po sezonie. Nie tak dawno przebiegłem na teście Coopera w ciągu 12min 3975m, co myślę jest fajnym wynikiem jak na …..chodziarza.

MJ – Co oprócz sportu? Co ogląda, co czyta bądź czego słucha Grzegorz Sudoł?

Oglądam kabarety, filmy, słucham muzyki – najczęściej polski rock.

Dziękujemy za rozmowę.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Nieważne ile razy upadasz... - Zdzisław Krzyszkowiak
Następny wpis
Paweł Ochal - rozmowa z Mistrzem Polski w maratonie
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu