Spis treści
W sobotni wieczór 31 lipca ponad 7 tysięcy zawodników przekroczyło metę 31. Biegu Powstania Warszawskiego i uczciło tym samym pamięć Bohaterów i Bohaterek wydarzeń z 1944 r. Zawodnicy zmierzyli się, w zależności od wyboru, z dystansem pięciu i dziesięciu kilometrów i nie zważając na ulewny deszcz uczcili rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.
Bieg rozgrywany był w formule wieczornej – o 20:30 wystartowały zawody na 5 kilometrów. Start poprzedziło wspólne odśpiewanie Roty. O 21:00 na trasę ruszyli biegacze mierzący się z dystansem 10ciu kilometrów. Przed strzałem startera odśpiewano hymn narodowy.
Wyjątkowi goście
Sobotnie zawody swoją obecnością zaszczycili wyjątkowi goście – uczestnicy Powstania Warszawskiego: Profesor Leszek Żukowski, ps. „Antek”, wieloletni prezes Światowego Związku Żołnierzy AK oraz Jerzy Mindziukiewicz ps. „Jur”, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich. Goście przemawiali przed startem wzmacniając dodatkowo szczególny, podniosły charakter wydarzenia oraz wystąpili w roli starterów obu biegów. Jako przedstawiciel gospodarza – miasta stołecznego Warszawy, biegaczy dopingowała Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy”.
Zwycięzcy i zwyciężczynie
W biegu na 5 kilometrów najszybszy wśród mężczyzn był Krzysztof Wasiewicz, który uzyskał czas 15 minut i 9 sekund. Najlepszy wynik wśród Pań osiągnęła Sabina Jarząbek wbiegając na metę z czasem 17 minut i 22 sekund.
Na dystansie 10 kilometrów zwyciężył Mariusz Giżyński uzyskując czas 31 minut i 24 sekundy. Najszybszą kobietą na tej trasie okazała się Iwona Bernardelli – jej wynik to 34 minuty i 16 sekund.
Niezwykła oprawa i hołd dla Powstania Warszawskiego
Jak co roku biegowi towarzyszyła wyjątkowa oprawa: obecność Powstańców, którzy pozdrawiali startujących, palące się znicze rozstawione na trasie i iluminacje świetlne.
Bieg Powstania Warszawskiego jest również okazją do poznania historii – trasy obu biegów wiodły nieopodal miejsc ważnych z punktu widzenia przebiegu zrywu w 1944 r. Biegacze wystartowali z Placu Krasińskich, gdzie znajduje się Pomnika Powstania Warszawskiego. Z kolei meta ulokowana była przy ul. Konwiktorskiej 6 – tam w 1944 roku przebiegała linia frontu.
Nadal można dołączyć do edycji wirtualnej biegu
Wszyscy ci, którzy nie mieli możliwości pojawić się 30 lipca w Warszawie, wciąż mogą uczcić pamięć Bohaterów i oddać honor uczestnikom Powstania razem z tysiącami innych biegaczy, decydując się na udział wirtualny.
W ramach wirtualnej odsłony biegu każdy może wybrać jeden z dwóch dystansów: 5 km lub 10 km i zmierzyć się z nim w dowolnym miejscu na świecie. Swój start należy zarejestrować w dniach 30 lipca – 6 sierpnia. Sam zapis na bieg również możliwy jest do 6 sierpnia.
Tak, jak uczestnicy biegu stacjonarnego, biegacze startujący wirtualnie będą mieli możliwość wzięcia udziału w akcji #BiegamDobrze dla Bohaterów.
Zachęcamy do zapisania się do edycji wirtualnej. (https://rejestracja.maratonwarszawski.com/pl/)
Akcja #BiegamDobrze dla Bohaterów trwa!
#BiegamDobrze dla Bohaterów to edycja specjalna akcji charytatywnej Fundacji „Maraton Warszawski”. Wirtualną zbiórkę dobroczynną może założyć każdy, kto ma już nadany numer na 31. Bieg Powstania Warszawskiego – także uczestnicy biegu wirtualnego. W ramach #BiegamDobrze dla Bohaterów zbieramy środki, które zamienione zostaną na nowy aparat słuchowy, chodzik czy wózek dla podopiecznych Stowarzyszenia Monopol Warszawski – organizacji non profit koncentrującej się na zapewnieniu Powstańcom Warszawskim jak najlepszej kondycji psychicznej i fizycznej. Stowarzyszenie zapewnia między innymi niezbędny sprzęt medyczny i rehabilitacyjny; opiekuje się 152 seniorami.
Zbiórki uczestników biegu trwać będą do 10 sierpnia, zaś dołączenie do akcji możliwe jest w każdym momencie przed datą zamknięcia – nawet po zakończeniu stacjonarnych i wirtualnych biegów.
Sprawdź, jak dołączyć do akcji!
“Cześć i chwała Bohaterom!” – to hasło niosło się przez Warszawę w sobotni wieczór w hołdzie Powstańcom. Gratulujemy wszystkim uczestnikom sportowego święta i dziękujemy, że byliście z nami.
31. Bieg Powstania Warszawskiego to drugi bieg tegorocznej Warszawskiej Triady Biegowej “Zabiegaj o Pamięć”, a także trzeci etap Ligi Mistrzów Warszawy. Kolejny bieg Triady to Bieg 11 Listopada. Odbędzie się on na dystansie 10 kilometrów – zapisy ruszą we wrześniu.
Szczegółowe wyniki biegu dostępne są na stronie: https://live.sts-timing.pl/bpw/