fbpx
Relacje

32. Bieg Powstania Warszawskiego za nami!

Druga odsłona tegorocznej Warszawskiej Triady Biegowej “Zabiegaj o Pamięć” – 32. Bieg Powstania Warszawskiego za nami! 8 tysięcy…
bieg powstania 1

Druga odsłona tegorocznej Warszawskiej Triady Biegowej “Zabiegaj o Pamięć” – 32. Bieg Powstania Warszawskiego za nami! 8 tysięcy biegaczy upamiętniło na sportowo wydarzenia z 1944 roku. Zawodnicy zmierzyli się, w zależności od wyboru, z dystansem pięciu lub dziesięciu kilometrów. Wydarzenie zorganizowało wspólnie Stołeczne Centrum Sportu Aktywna Warszawa oraz Fundacja „Maraton Warszawski”. Kolejny bieg z popularnego cyklu już 11 listopada – znana jest już data rozpoczęcia zapisów!

Wyjątkowe trasy i liczne grono biegaczy

Krótszy dystans rozgrywany w ramach wydarzenia – bieg na 5 kilometrów wystartował o 20:30 Poprzedziło go wspólne odśpiewanie Roty. Przed biegiem uczestników pozdrowili weterani wydarzeń z 1944 roku: Jerzy Mindziukiewicz – ps. „Jur”, Prof. Leszek Żukowski, a także Renata Kaznowska, wiceprezydent m.st. Warszawy.

bieg powstania 2
32. Bieg Powstania Warszawskiego za nami! 30

Dłuższy – bieg na 10 kilometrów rozpoczął się o 21:00. Przed tym startem uczestnicy wysłuchali Hymnu Polski. W sumie bieg ukończyło 8 tysięcy biegaczy i biegaczek! 

bieg powstania 3
32. Bieg Powstania Warszawskiego za nami! 31

Niezwykła oprawa wydarzenia pozwalała biegaczom wczuć się w szczególną atmosferę biegu. Biegi wystartowały na placu Krasińskich, bezpośrednio przy Pomniku Powstania Warszawskiego. Również trasa miała wyjątkowy charakter – prowadziła blisko miejsc związanych z wydarzeniami z 1944 roku. Meta usytuowana była na ul. Konwiktorskiej, gdzie przebiegała linia frontu. Na trasie i w okolicach startu zorganizowane były punkty inscenizacyjne oraz miejsca, w których usłyszeć było można, wykonywane również na żywo, piosenki powstańcze. 

bieg powstania 4
32. Bieg Powstania Warszawskiego za nami! 32

– Za nami 32. Bieg Powstania Warszawskiego – wydarzenie pełne emocji i wzruszeń. Dziękuję uczestnikom za trud włożony w przygotowanie imprezy, a kibicom za zagrzewanie zawodników do walki. Już dziś zapraszam do udziału w 33. Biegu Niepodległości, który zgodnie z tradycją odbędzie się 11 listopada. Warszawa to miasto sportu! Do zobaczenia! podsumowała zastępca prezydenta Warszawy Renata Kaznowska.

bieg powstania 5
32. Bieg Powstania Warszawskiego za nami! 33

Najszybsi na obu dystansach

W biegu na 5 kilometrów najszybszym mężczyzną okazał się Oliwier Mutwil, który uzyskał czas  00:15:04. Najlepszą kobietą na tej trasie była Anna Łapińska – jej rezultat to 00:18:04.

bieg powstania 6
32. Bieg Powstania Warszawskiego za nami! 34

Na dystansie 10 kilometrów zwyciężył Tomasz Biskupski uzyskując czas 00:31:56. Najszybszą kobietą na tej trasie okazała się Emilia Mazek – jej wynik to 00:34:47.

bieg powstania 7
32. Bieg Powstania Warszawskiego za nami! 35

– Gratulujemy świetnych wyników zarówno zwycięzcom, jak i wszystkim uczestnikom biegu! To wydarzenie to piękna forma uczczenia pamięci i wyraz patriotyzmu. Cieszę się, że biegacze i biegaczki tak licznie stawili się na starcie. Spotkać na trasie uczestników w każdym wieku, którzy biegną z myślą oddania hołdu Powstańcom Warszawskim to zaszczyt i przeżycie niezwykle budujące. Z zadumą i niezwykłą dojrzałością przeżywamy ważne dla Polski rocznice mówi Magda Skrocka, dyrektor Warszawskiej Triady Biegowej “Zabiegaj o Pamięć”.

bieg powstania 8
32. Bieg Powstania Warszawskiego za nami! 36

Cały czas można dołączyć do edycji wirtualnej biegu – pamiątkowe medale dla uczestników!

Wszyscy, którzy chcieli sportowo oddać hołd Bohaterom Powstania i uczestniczyć w biegu, lecz nie mogli pojawić się na starcie w Warszawie, mogą wziąć udział w biegu wirtualnym. 

Zapisy do tej rywalizacji potrwają do 6 sierpnia. Wszyscy, którzy zarejestrują swój wynik, znajdą się w oficjalnej klasyfikacji wirtualnego 32. Biegu Powstania Warszawskiego. Każdy ma możliwość wyboru jednego z 3 pakietów – z numerem wirtualnym, wysyłkowy z numerem drukowanym i medalem oraz wysyłkowy z numerem, medalem i koszulką. 

bieg powstania 9
32. Bieg Powstania Warszawskiego za nami! 37

Medal biegu wirtualnego jest taki sam, jak biegu stacjonarnego – zachęcamy do obejrzenia zdjęć. Pamiątka z tegorocznej edycji wydarzenia jest niezwykle wyjątkowa – inspirowana eksponatem z Muzeum Powstania Warszawskiego – puszką po konserwie, w której Powstaniec trzymał nieśmiertelnik i flagę Polski. 

Zapisy odbywają się tradycyjnie, na stronie rejestracji Fundacji “Maraton Warszawski”. 

Akcja #BiegamDobrze dla Bohaterów trwa!

#BiegamDobrze dla Bohaterów to edycja specjalna akcji charytatywnej Fundacji „Maraton Warszawski”. Wirtualną zbiórkę dobroczynną mógł założyć każdy, kto zapisał się na 32. Bieg Powstania Warszawskiego – także uczestnicy biegu wirtualnego. W ramach #BiegamDobrze dla Bohaterów zbierane są środki, które zamienione zostaną na nowy aparat słuchowy, chodzik czy wózek dla podopiecznych Stowarzyszenia Monopol Warszawski. Stowarzyszenie utworzyło w Warszawie przy ul. Nowolipie 22 pierwszy i jedyny w Polsce dzienny ośrodek dla weteranów – uczestników Powstania Warszawskiego. Organizacja zapewnia między innymi niezbędny sprzęt medyczny i rehabilitacyjny; podczas ubiegłorocznej odsłony akcji udało się zebrać środki, które pozwoliły na zakup 10 wózków, 9 chodzików i dofinansowanie do 2 par okularów korekcyjnych.

Tegoroczne zbiórki uczestników biegu trwać będą do 11 sierpnia! Zachęcamy do wsparcia uczestników akcji #BiegamDobrze dla Bohaterów i tym samym do pomocy Powstańcom.

Kiedy rozpoczną się zapisy na 33. Bieg Niepodległości? 

Kolejny – ostatni w roku bieg Triady “Zabiegaj o Pamięć” to 33. Bieg Niepodległości. Tradycyjnie 11 listopada uczestnicy pokonają trasę mierzącą 10 kilometrów. Zapisy na bieg rozpoczną się 17 sierpnia! 

Jeszcze raz gratulujemy wszystkim uczestnikom sportowego święta i dziękujemy, że byliście z nami na Biegu Powstania Warszawskiego. „Cześć i chwała Bohaterom!” Wielkie podziękowania dla kibiców, służb zaangażowanych w zabezpieczenie biegu, a przede wszystkim dla wolontariuszy bez pomocy których nie ma szans istnieć żadne wydarzenie biegowe.

Wyniki biegu dostępne są na stronie: https://live.sts-timing.pl/bpw2023/

Pierwsze galerie zdjęć znajdują się już na profilu organizatora na Facebooku oraz na stronie WWW biegu.

https://www.facebook.com/MaratonWarszawski
https://biegpowstaniawarszawskiego.pl/

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Oficjalne koszulki 61. Biegu Westerplatte – sportowa pamiątka
Następny wpis
PGE Energia Ciepła 16. Bieg Trzech Kopców: wystartowały zapisy!

Powiązane artykuły

Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Krok 1/5 - BIEGACZ
      Opowiedz jakie masz cele a powiemy Ci jak długo pożyjesz...

      Chcesz wiedzieć, jak Twoje bieganie wpływa na długość Twojego życia? Odpowiedz na kilka pytań, a odkryjesz, ile lat możesz zyskać dzięki swoim nawykom biegowym! Rozpocznij quiz teraz!

      Krok 1/5 - BIEGACZ

      Jak długo biegasz?

      wybierz opcje poniżej

      Jak często biegasz?

      wybierz opcje poniżej

      Bieganie jest najprostszym sposobem na ruch

      Pamiętaj jednak, że jak większość sportów bieganie bez odpowiedniego planu i przygotowania może prowadzić do znięchęcenia i kontuzji.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu