fbpx
W ramach linii Vitarade® znajdziemy batony energetyczne, żele energetyczne oraz proszek do przygotowania napoju energetycznego.

Co robić, gdy w trakcie długiego wysiłku brakuje Ci energii?

Czołowi zawodnicy startujący w dyscyplinach wytrzymałościowych dbają nie tylko o trening czy regenerację, ale także odpowiednią suplementację. Jednak nawet wśród amatorów dodatkowe źródła energii, jak np. żele energetyczne, batony oraz napoje izotoniczne znajdują zastosowanie i miejsce w treningu. Naszą uwagę pozyskała gama produktów, opracowanych z myślą o osobach uprawiających sporty wytrzymałościowe, które możecie znaleźć w ofercie marki Vitarade® od Fitness Authority. Dlaczego warto zainteresować się właśnie nimi?

Proces treningowy u wielu osób na przestrzeni czasu ma podobny przebieg. Najpierw stawiamy przede wszystkim na poprawę wyników dzięki systematyczności. Później wchodzą coraz bardziej zaawansowane środki treningowe, treningi uzupełniające, a następnie rezerw szukamy w kolejnych aspektach, jak dieta czy regeneracja. W niniejszym artykule pragniemy zwrócić uwagę właśnie na aspekt diety, a raczej zapewnienia organizmowi odpowiedniego „paliwa”, co w przypadku dyscyplin wytrzymałościowych najczęściej oznacza właściwą ilość węglowodanów. Konieczność ich przyjmowania np. w trakcie wysiłku doceniają zwłaszcza osoby startujące na długich dystansach, np. w półmaratonach czy maratonach. 

Sposób na walkę ze zmęczeniem

Dlaczego to właśnie węglowodany mają tak istotne znaczenie z punktu widzenia biegaczy czy sportowców wytrzymałościowych? Stanowią one proste źródło energii i są szybko przyswajane przez organizm. Jak się okazuje, chociaż nawet węglowodany same w sobie przynoszą efekt w postaci poprawy możliwości treningowych, to w ramach tej grupy produktów również znajdziemy pewne różnice. 

W 2008 r. przeprowadzono badanie, w którym porównywano wpływ spożycia węglowodanów o wysokiej masie cząsteczkowej (Vitargo®) z innymi źródłami cukrów na możliwości zawodników w kontekście jazdy na rowerze. Jak się okazało, spożycie węglowodanów Vitargo® pozwoliło wygenerować sportowcom średnio ponad 10% więcej mocy, w trakcie wysiłku fizycznego oraz umożliwiło  wzrost całkowitej objętości treningu o 23%1.

Według badań za dużą skuteczność preparatów zawierających węglowodany Vitargo® odpowiada ich duży ciężar molekularny i niska osmolarność, czyli liczba moli substancji osmotycznie czynnych w 1 litrze roztworu. Dzięki temu takie węglowodany szybciej niż inne formy opuszczają żołądek i uzupełniają energię, co pozwala walczyć ze zmęczeniem. Ma to również wpływ na regenerację potreningową. Badania wykazały, że odbudowa glikogenu po spożyciu Vitargo® jest o 70% szybsza w ciągu 1 godziny, oraz 77% w ciągu 2 godzin, niż po spożyciu tej samej ilości innych cukrów2.

vitargo

Produkty dla pasjonatów sportów wytrzymałościowych

Na rynku możemy znaleźć produkty oparte o Vitargo®. Są one już dostępne także w Polsce w ramach linii Vitarade® i znajdziemy w niej batony energetyczne, żele energetyczne oraz proszek do przygotowania napoju energetycznego. Poszczególne produkty mają nieco inne przeznaczenie i wzajemnie się uzupełniają. Dla przykładu, w przypadku treningów czy zawodów w wysokich temperaturach lub długotrwałych wysiłków, najlepiej sprawdzą się napój i żele. Warto zwrócić uwagę, że np. żel Vitargo® Liquid Energy w swoim składzie zawiera dodatkowo kofeinę. Badania naukowe wykazały, że jej spożywanie w trakcie wysiłków pomaga zwiększyć możliwości organizmu – np. oddalając w czasie pojawienie się poczucia zmęczenia3.

W przypadku mniej intensywnych ćwiczeń lub jako forma uzupełnienia energii jeszcze przed treningiem, dobrym wyborem będą batony energetyczne Vitarade® Endurance Bar. Stanowią one zresztą, np. obok napoju Vitarade® El dobry sposób na uzupełnienie energii i potrzebnych mikroelementów już po wysiłku. Wpływ na to ma np. fakt, że są one źródłem otrzymywanych z wapiennych alg morskich naturalnych minerałów w tym wapnia Aquamin® Sea Minerals, które wspierają powysiłkową regenerację.

Za tym, by w ramach uzupełniania energii i potrzebnych składników przed, w trakcie i po wysiłku, korzystać właśnie z produktów marki Vitarade® przemawia jeszcze jeden argument. Otóż marka ta wspiera sportowców także poprzez wsparcie organizowanych dla nich imprez. Jest partnerem m.in. Runmageddonu, cyklu wyścigów kolarskich ORLEN Lang Team Race czy też Tour de Pologne Amatorów w Karpaczu. Tym samym stwierdzenie, że linia suplementów Vitarade® od Fitness Authority skierowana jest do pasjonatów sportów wytrzymałościowych, nabiera dodatkowego uzasadnienia. Warto wspierać marki, które swoim angażowaniem przyczyniają się do rozwoju sportu.

Źródła:
1. Stephens FB, Roig M, Armstrong G, Greenhaff PL. Post-exercise ingestion of a unique, high molecular weight glucose polymer solution improves performance during a subsequent bout of cycling exercise. J Sports Sci. 2008 Jan 15;26(2):149-54.
2. Leiper JB, Aulin KP, Söderlund K. Improved gastric emptying rate in humans of a unique glucose polymer with gel-forming properties. Scand J Gastroenterol. 2000 Nov;35(11):1143-9.
3. Ganio, Matthew S; Klau, Jennifer F; Casa, Douglas J; Armstrong, Lawrence E; Maresh, Carl M. Effect of Caffeine on Sport-Specific Endurance Performance: A Systematic Review. Journal of Strength and Conditioning Research 23(1):p 315-324, January 2009.

Artykuł został opracowany we współpracy z marką Vitarade®.

vitarade 2
Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
Igrzyskowy Bieg Nocny

Igrzyskowy Bieg Nocny na 10 km: zapisy internetowe przedłużone do 17 kwietnia

Następne
15. Poznań Półmaraton. For. Organizatora.

Mocne bieganie w trakcie 15. Poznań Półmaratonu

Powiązane artykuły

rb2
Czytaj dalej

Run & Bike – recenzja suplementów

Jeżeli macie za sobą wiosenne maratony lub mocne starty na krótszych dystansach, to pora pomyśleć o zwolnieniu cugli, zanim zaczniecie szykować formę na wrzesień i październik. Nie da się przez cały..
kolagen na stawy dla biegaczy warto 03 1
Czytaj dalej

Kolagen na stawy dla biegaczy – warto?

Kolagen to białko, które jest spotykane w wielokomórkowych organizmach zwierzęcych, czyli także u ludzi. Pełni on ważne funkcje w organizmie, takie jak budowanie tkanki chrzęstnej w stawach, wparcie kości przed urazami oraz jest odpowiedzialny za elastyczność skóry.

TreningBiegacza.pl PREMIUM

Zapisz się do największej w Polsce zaangażowanej społeczności biegaczy, bądź na bieżąco i osiągaj swoje cele szybciej niż inni!

TreningBiegacza.pl PREMIUM
Więcej o TreningBiegacza.pl PREMIUM