fbpx
motywacja czyli emocje przedstartowe czii

Motywacja, czyli emocje przedstartowe część druga

Jak dobrze się umotywować i pokonać nadmierny stres, czyli coś dla nadpobudliwych amatorów gorączki lub apatii przedstartowej. Drogie nerwusy, to może być dla Was bardzo pomocne!

Jak dobrze się umotywować i pokonać nadmierny stres, czyli coś dla nadpobudliwych amatorów gorączki lub apatii przedstartowej. Drogie nerwusy, to może być dla Was bardzo pomocne! W poprzedniej części poznaliśmy gorączkę i apatię – wroga już znamy. Teraz dowiemy się jak walczyć z tymi ostatnimi, czyli czas na dobór odpowiedniej broni.

Jakie ćwiczenia?

Za występowanie emocji przedstartowych odpowiada nasza odporność emocjonalna na stres. Istnieją metody na doraźne jej wzmacnianie, nie tylko wbrew wielu poglądom metody długotrwałe i pochłaniające mnóstwo czasu. Oto kilka z nich:

 • Koncentracja na danym zadaniu – nie rozmyślanie o możliwych wynikach czy przebiegu swojego startu, koncentracja na czynnościach wykonywanych w danej chwili, zaplanowanie sobie dnia czy rozgrzewki np. teraz moim zadaniem jest 15 minut truchtu, teraz rozciąganie, teraz muszę zrobić przebieżkę, teraz muszę pokonać 1500m jak najszybciej tylko dam radę.
 • Samoorientacja, samokontrola – umiejętność nazwania swojego problemu i wytłumaczeniu sobie, na czym nasz problem polega. Jest to stosunkowo trudne, lecz prowadzi to do uświadomienia zawodnika o niepotrzebnych nerwach i zredukowania zbędnych emocji.
 • Mowa wewnętrzna (czynności kontrolno – regulacyjne) – kierowanie określonych dyrektyw w stosunku do samego siebie, wydawanie sobie poleceń np. powtarzanie: stać mnie na tyle i tyle, dam radę, jestem mocny. Oraz:
  • ukierunkowanie (muszę to zrobić, powinienem to zrobić)
  • powstrzymywanie (zakazanie myślenia np. o porażce)
  • przewidywanie (np. nie dam się wyprzedzić bo to mnie zniechęci)
  • samoinstruowanie (muszę zrobić to,a następnie tamto)
 • Techniki relaksacji i odprężenia – stosowanie lekkich uspokajających masaży lub automasaży przed startem, trening autogenny, myślenie o czymś przyjemnym, czasem pomaga rozmowa z kolegą, umiejętność spowalniania i przyspieszania akcji serca, medytacja, ćwiczenia jogi. Trening autogenny i joga wymaga jednak wcześniejszego zainteresowania i ćwiczeń ze strony zawodnika.

Jak widać sposobów jest wiele. Warto spróbować każdego z nich i znaleźć coś odpowiedniego akurat dla siebie. Grunt to odpowiednia motywacja.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
gadzetom w rekach stanowcze niel 01 02

Gadżetom w rękach stanowcze NIE!

Następne
biegowy trening w wodzie letnie urozmaiceniel 01 01

Biegowy trening w wodzie - letnie urozmaicenie

Powiązane artykuły