fbpx
Profilaktyka

Bieganie a grzybica – czy biegacze są bardziej narażeni?

W całym królestwie grzybów znalazły się takie, które za obszar swojego bytowania wybrały sobie naszą skórę i paznokcie. Skąd bierze się grzybica stóp? Czy biegacze są na nią bardziej narażeni?
nogi

W całym królestwie grzybów znalazły się takie, które za obszar swojego bytowania wybrały sobie naszą skórę i paznokcie. Skąd bierze się grzybica stóp? Czy biegacze są na nią bardziej narażeni? I jak postępować, gdy spotkamy na swoim ciele „lokatorów”?

Grzybica stóp atakuje zarówno skórę, jak i paznokcie. Zakażenia przybierają różne formy, od praktycznie niewidocznych i bez objawów, aż do dziwnych postaci, które powodują zmiany widoczne gołym okiem, dające często się we znaki ich „nosicielowi”.

Grzybica skóry

Problem najczęściej przybiera postać zmian w strefie pomiędzy palcami – pojawiają się zaczerwienienia, maceracja (czyli rozmiękczenie) przeważnie między czwartym a piątym i trzecim a czwartym palcem, poza tym skóra może pękać. Bywa, że objawom tym towarzyszy nieprzyjemny, charakterystyczny zapach. Choroba może objawiać się również pod postacią tzw. „stopy atlety” i grzybicy mokasynowej. Obu towarzyszy zmiana zabarwienia skóry. Naskórek jest nierówny, chropowaty w dotyku, łuszczy się.

Często łatwo poradzić sobie z zakażeniem przy pomocy środków dostępnych w aptekach bez recepty, jednak warto wcześniej zasięgnąć porady u dermatologa lub podologa. Takie zmiany skórne nie muszą być grzybicą  – możemy mieć do czynienia z brodawkami wirusowymi (kurzajkami) czy też innego rodzaju zrogowaceniami.

Grzybica paznokci

O ile łatwo sami jesteśmy w stanie ocenić to, co dzieje się na skórze, o tyle na paznokciach samodzielna diagnoza nie jest już taka prosta. Zakażone paznokcie mają inny kolor, są również grubsze. Na płytce i pod nią mogą pojawić się zmiany przypominające spróchniałe drewno, czasem białawe przebarwienia sięgające w głąb paznokcia. Okiem laika łatwo pomylić inne zmiany z grzybicą. Pogrubiałe, żółte, czarne, zakręcone lub też rozdwojone płytki – towarzyszą często zmianom pourazowym. Zmiany takie są efektem źle dobranych butów, deformacji ortopedycznych, uderzeń w palce (kto z nas ich czasem nie doświadcza?) czy nieprawidłowego obcinania paznokci. Paznokieć może też być zakażony bakteriami – tu metoda leczenia jest inna niż w przypadku grzybicy. Wątpliwości warto rozwiać u specjalisty zajmującego się stopami.

Czy biegacze są bardziej narażeni na grzybicę?

Na stopach biegaczy często pojawiają się  pęcherze, otarcia, pęknięcia czy innego rodzaju rany. Każda tego typu zmiana, jak też nawet najmniejsze zaburzenie bariery naskórkowej niewidocznej gołym okiem, to zaproszenie dla grzybów, obecnych na każdym fragmencie naszego ciała. Dodatkowo infekcjom sprzyjają różnego rodzaju miejsca użytku publicznego – zwłaszcza prysznice – na biegach masowych, siłowniach, basenach.

Grzybicy sprzyja zła higiena stóp. Nie chodzi o brak codziennego mycia (choć i takie przypadki się zdarzają), a o całokształt pielęgnacji skóry stóp. Bardzo często traktowane są z niewielką dozą atencji – szybki prysznic, szybkie wytarcie ręcznikiem, szybko w skarpetki…

Jak dbać o stopy?

Podstawowa higiena skóry stóp to dokładne ich osuszanie (szczególnie w przestrzeniach międzypalcowych), częsta zmiana skarpet (najlepiej z naturalnych włókien) i butów, stosowanie  preparatów – kremy, balsamy, spraye – odpowiednio dobranych do typu skóry i problemu. Inne zapotrzebowanie ma skóra ze skłonnością do przesuszania, a zupełnie inne skóra potliwa.
Ważna jest również obserwacja naszej skóry i paznokci, by w razie potrzeby szybko reagować na wszystkie zmiany wyglądu tych struktur. Warto po treningu zdezynfekować całą stopę, a także, raz na jakiś czas, odkazić buty.

Powstało wiele publikacji  opisujących wpływ różnego rodzaju butów na stopy. Najważniejszy jednak jest fakt, by obuwie zapewniało odpowiednią wentylację oraz żeby było dobrze dopasowane. W ten sposób minimalizujemy ryzyko drobnych urazów, otarć i zaparzania się stopy w obuwiu.

 Za co stopy będą Ci wdzięczne?

  • za prawidłowo obcięte paznokcie,
  • za stosowanie odpowiednich kosmetyków,
  • za racjonalne usuwanie zrogowaceń, tworzących się zarówno na podeszwie, jak i grzbiecie stóp,
  • należy zrezygnować ze zbyt inwazyjnych przedmiotów (np. żyletka) na rzecz peelingów.

Mała pułapka

Pumeks z początku wydaje się odpowiednim narzędziem, jednak warto pamiętać o jednej ważnej rzeczy – w jego porach zalega martwy naskórek, który jest doskonałą pożywką do rozwoju grzybów i bakterii. Podczas domowej pielęgnacji wcieramy to w skórę naszych stóp i ryzyko zakażenia wzrasta.

Raz na jakiś czas warto wybrać się na kontrolną wizytę sprawdzającą stan stóp, zwłaszcza jeśli jesteście sportowcami, a Wasze stopy narażone są na nadmierne przeciążenia i zmienny mikroklimat w obuwiu.  Najlepiej sprawdzi się tu podolog lub specjalista pielęgnacji stóp. Znajdziecie u niego poradę odnośnie prawidłowego obcinania paznokci, dbania o kondycję skóry, oraz co można zrobić w przypadku pojawiających się patologii. Dobry specjalista wie, kiedy wysłać na badania laboratoryjne lub do odpowiedniego lekarza. Lepiej nie czekać aż problemy na stopach się rozrosną i będą duże trudności z ich okiełznaniem, a terapia znacznie się wydłuży. I, choć to kuszące, nie leczcie się sami, gdyż to co realnie może zagrażać zdrowiu i kondycji Waszych stóp, nie zawsze jest widoczne gołym okiem.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Dębno 2013
Następny wpis
Zupełnie nowy adidas Running Spot rusza w trasę!
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu