fbpx
default thumbnail

Tempo maratońskie

MP (tempo maratonu, oryg. Marathon Pace).

MP (tempo maratonu, oryg. Marathon Pace).

W ostatnich latach coraz więcej trenerów i biegaczy zwraca się w kierunku długich wybiegań w tempie maratonu. Panuje tutaj niemal powszechna zgoda, wsparta autorytetem wielu ekspertów wśród nich Jacka Danielsa autora „Daniels Running Formula” oraz popularnego trenera internetowego Grega McMillana: biegnij pierwsze 10 mil (16km) wybiegania spokojnie (=EZ przyp. amd) następnie stopniowo przyśpieszaj tak aby uzyskać tempo maratonu przez ostatnie 8 do 10 mil (13-16km). Wielu trenerów wierzy w wymianę weekendowych długich wybiegań. W jeden weekend zalecają zrobić wybieganie na sposób EZ a w następny jak to opisano powyżej (np. Greg McMillan – przyp. amd).

Podczas treningów prowadzących do uzyskania sensacyjnego wyniku 2:19:30 w maratonie w Londynie w kwietniu Deena Kastor biegała w ten sposób do 14 mil (22,5km) swoich długich wybiegań. Te ćwiczenia pomogły jej w drugiej części maratonu – twierdzi jej trener Terrence Mahon.

Tłumaczenie Artur Dębicki

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
default thumbnail

Tempo EZ

Następne

Teoria treningu wysokogórskiego

Powiązane artykuły

default thumbnail
Czytaj dalej

Przyswajalność obciążenia

Reakcja poszczególnych biegaczy na taki sam bodziec wysiłkowy jest różna i zależy od poziomu indywidualnie stabilnego zakresu szybkości i stopnia wytrenowania.
default thumbnail
Czytaj dalej

Mezocykle i mikrocykle

W naszym szkoleniu podstawowym I lub II stopnia mezocykle (cykl średni) trwają 4-6 tygodni złożone z mikrocykli, które zwykle obejmują pracę jednego tygodnia.

TreningBiegacza.pl PREMIUM

Zapisz się do największej w Polsce zaangażowanej społeczności biegaczy, bądź na bieżąco i osiągaj swoje cele szybciej niż inni!

TreningBiegacza.pl PREMIUM
Więcej o TreningBiegacza.pl PREMIUM