Rozwój zwinności

Zwinność jest to cecha pozwalająca na właściwe, szybkie i ekonomiczne rozwiązywanie zadań ruchowych. Aby być zwinnym należy być silnym, szybkim i wytrzymałym.

Zwinność bywa nieodzowna przy rozwiązywaniu zadań ruchowych nowych, nieznanych, następujących nieoczekiwanie, wymagających szybkiej orientacji i dokładności wykonania.

Szczególnie sprzyjające rozwijaniu zwinności są gry zespołowe. Uprawianie ich wymaga dobrej orientacji czasowo-przestrzennej, szybkiej decyzji, precyzyjnego i dokładnego wykonywania ruchów oraz woli walki. Stosowanie w treningu lekkoatlety gier zespołowych rozwija zwinność, a oprócz tego inne cechy motoryczne.

Kształcące zwinność są ćwiczenia podobne w strukturze do ćwiczeń lekkoatletycznych, ale wykonywane w zmienionych niecodziennych warunkach. Mogą to być rzuty z różnych nietypowych pozycji i różnymi przedmiotami, skoki przy innym poprzeczki i stojaków, bieg przez płotki na innych rozstawieniach itp. Stosowanie rzutów przedmiotami o różnym kształcie i różnym ciężarze powoduje nie tylko rozwój siły i szybkości, ale takżr rozwój zwinności przez stwarzanie możliwości różnorodnych rozwiązań tego samego zadania ruchowego.

Zmiana warunków wykonania ćwiczenia zmusza ćwiczących do wzrokowej kontroli sytuacji, a więc reagowania na powstałą sytuację i odpowiedniego rozwiązania.

Reklama - koniecznie sprawdź!

TIP ZDROWOTNY

Czy wiesz, że w trakcie treningu zwiększane jest wytwarzanie przez organizm tzw. wolnych rodników? To bardzo niepożądany efekt. Aby go niwelować organizm potrzebuje ANTYOKSDANTÓW, czyli przeciwutleniaczy. Antyoksydanty to naturalne substancje chroniące przed rakiem oraz spowalniające proces starzenie się. Działanie antyoksydacyjne mają witaminy C, E i A.

Wiosną i zimą brakuje nam naturalnych antyoksydantów – wtedy zalecana jest suplementacja Witaminą C, a dla osób chcących przyspieszyć metabolizm i odchudzanie CLA 800 (ma również działanie antyoksydacyjne).

Zwinność jest właściwością, którą kształtujemy w sposób akcentowany w okresie przygotowawczym. W późniejszych okresach doskonalimy ją w powiązaniu z kształtowaniem innych elementów.